Prof. dr. sc. Albert Marinculić
Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
(fotografija preuzeta sa https://goo.gl/AbRbXE)
Otkud pseća glista u čovjeku
Već je dugo poznato da ličinka pseće gliste može naškoditi čovjeku, vrlo često djeci. Pseća glista je oblić psa koji se stručno naziva Toxocara canis, pa otud i pojam toksokaroza. Postavit ćemo si pitanje “Pa otkud ona u mom djetetu?”
Glista i na psećoj dlaci
(Fotografija preuzeta sa http://goo.gl/JhGeXa)
Iz svega proizlazi da je neophodno važno pratiti stanje zaraženosti psa te svakako posegnuti za lijekom. Vrlo je važno redovito donositi i izmet ljubimca na pretragu u odabranu veterinarsku ambulantu.
I mačka ima sličnu glistu
U mačke se ona naziva Toxocara cati. Kao i pseća, tako je i mačja glista opasna za čovjeka. Naprotiv, smatra se da je ona mnogo veći problem jer su javne površine na kojima se zadržavaju djeca (vrtići, škole) mnogo dostupnije mačkama koje mogu s lakoćom prijeći bilo kakvu ogradu.
Opasno je i nedovoljno termički obrađeno meso
Premda rjeđe, čovjek se može zaraziti ako pojede nedovoljno termički obrađeno meso neke domaće životinje. Primjerice, kada govedo na paši slučajno unese u sebe jajašce sa ličinkom, ličinka će u crijevu izaći iz jajašca i putovati krvlju do mišića.
Bolest se teško prepoznaje
Veliki problem kod ove bolesti je što se ona dosta teško otkriva.
Djeca i zaražene odrasle osobe uglavnom ne pokazuju posebne znakove bolesti. Najčešće to je groznica koja nema nekog jasnog razloga, ali i ne reagira na antibiotike. Djeca teško dišu jer ličinke prolaze kroz pluća, te bolovi u trbuhu. Osjećaju i snažne trbušne bolove.
(fotografija preuzeta sa http://goo.gl/ZCCJb9)
Najvažnije je upozoriti djecu
Potrebno je djecu uputiti da nikada ne uzimaju nikakve obroke dok dobro i temeljito ne operu ruke te da ne gutaju zemlju ili pak stavljaju zaprljane ruke ili zemljom onečišćene predmete u usta. Vrlo je važno prekrivati dječje pješčanike i onemogućiti ljubimcima – i psima i mačkama – da dolaze na igrališta i na druga područja na kojima se djeca igraju.
Uvijek je potrebno neškodljivo ukloniti izmet psa ili mačke na prikladan način, uz zaštitu rukavicama. Potrebno je redovito posjećivati veterinara, donositi izmet ljubimca na pretragu i poslušati savjete veterinara.
Štenad treba temeljito liječiti
Obzirom na činjenicu da ovi oblići na štenad redovito prelaze mlijekom majke, kao i krvlju tijekom skotnosti, liječenje štenadi mora potrajati gotovo dva mjeseca i to davanjem tableta ili prikladne paste svaka dva tjedna.