Divlje životinje i divljačVeterinarska djelatnost

Rad s divljim životinjama

Miljenko Bujanić, dr. med. vet.
Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

Prenešeno iz časopisa VETERINAR br. 56-1, 2018.[download/preuzmi pdf ovdje]

Veterinarska medicina pokriva široko područje različitih vrsta životinja od kojih je svaka specifična na svoj način. Osim domaćih životinja i kućnih ljubimaca, veterinari se poglavito u posljednje vrijeme sve više susreću i s brojnim vrstama divljih životinja, bilo da je riječ o slobodnoživućim vrstama, uzgajanim vrstama divljači bilo egzotičnim kućnim ljubimcima.
Posebno treba istaknuti da je znatan dio tih vrsta još uvijek nedostatno istražen.

Slika 1. Farma jelena običnoga
Rad s divljim životinjama na Veterinarskom fakultetu ima dugu tradiciju i jedna je od prepoznatljivosti našega fakulteta u svijetu. Pritom bih naglasio da skupina koja se bavi divljim životinjama uključuje timove za velike zvijeri, morske sisavce, divljač i egzotične vrste. U okviru redovitih djelatnosti u dvorani za razudbe Zavoda za veterinarsku patologiju secirali smo brojne vrste divljih životinja, poput sivih puhova, indijskih mungosa, risova, divljih mačaka, europskih dabrova, tetrijeba gluhana, morskih kornjača, jazavaca, lisica, čagljeva, divokoza, grivastih skakača, muflona, jelena, srna i divljih svinja.
Slika 2. Sekcija i uzorkovanje sivih puhova
Provodimo kompletnu parazitološku pretragu životinja, morfološku i molekularnu identifikaciju utvrđenih parazita, uzorkujemo tkiva za bakteriološku i virološku pretragu, određujemo masnokiselinski sastav tkiva i proteinski sastav mišića te, naravno, patološku pretragu i eventualne druge analize prema potrebi. Molekularnim metodama istražujemo populacijsku genetiku istraživane vrste i raznolikost dijela genoma odgovornog za imunosni odgovor organizma (MHC sustav).

Želite li nam se pridružiti u radu s jelenom običnim na farmi jelena, tetrijebom gluhanom u Udruzi za zaštitu životinja „Tetrijeb”, ili prisustvovati na sekcijama divljih životinja, pisati studentske ili diplomske radove iz tih područja, možete se javiti na e-mail: mbujanic@vef.hr.

Slika 3. Terapiranje teleta jelena običnoga
Kako je Veterinarski fakultet ovlaštenik prava lova i prema tome provodi mjere uzgoja, zaštite i lova na području državnoga otvorenoga lovišta broj: I/3 “Črnovšćak”, pokrenuli smo ponovno osnivanje studentske sekcije za uzgoj divljači. Ova će sekcija nositi ime doajena iz područja lovstva i bolesti divljih životinja dr. Otta Rohra.
Sekcija će omogućiti proširivanje znanja studenata s naglaskom na praktični dio, upoznavanje gospodarenja divljači u različitim staništima te, ne manje bitno, druženje u prirodi i lovištu “Črnovšćak”.


Vezani sadržaji

Dan Fakulteta: 105. obljetnica Veterinarskoga fakuteta Sveučilišta u Zagrebu, 13.11.2024.

Urednik

Prva priznanja za uspješan znanstvenoistraživački rad, u kategoriji doktoranada

Urednik

Promovirane nove doktorice i doktori veterinarske medicine

Urednik

Održana radionica ‘Antimikrobna rezistencija i razborita primjena veterinarskih lijekova’

Urednik

Prof. dr. sc. Željko Pavičić dobitnik Nagrade “Andrija Štampar”

Urednik

Tjedan Sveučilišta: Senat Sveučilišta proglasio nove profesorice i profesore u trajnom izboru i dodijelio spomen-medalje

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više