Prva „Radionica o veterinarskoj farmakovigilanciji“ u organizaciji Veterinarskog fakulteta u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede, održana je 10. lipnja 2016. godine u predavaonici Zavoda za farmakologiju i toksikologiju Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Za radionicu se registriralo četrdesetak sudionika – predstavnika Ministarstva, predstavnika nositelja registracija VMP i njihove odgovorne osobe za farmakovigilanciju, ali i distributera i zastupnika proizvođača VMP koji su jednako tako dužni ispunjavati svoje farmakovigilancijske obveze. Nakon uvoda, radionica je započela sa radom izlaganjem Hrvoja Pavasovića na temu “Zakonska osnova veterinarske farmakovigilancije u RH i EU“, a zatim je o budućem smjeru veterinarske farmakovigilancije u EU sudionike radionice upoznala Ljiljana Markuš-Cizelj.
Nakon predviđene pauze, radionica je nastavljena izlaganjem Hrvoja Pavasovića o sustavu veterinarske farmakovigilancije, prijavljivanju štetnih događaja te periodičkim izvješćima o neškodljivosti (PSUR), a na kraju izlaganja Hrvoje Pavasović je upoznao sudionike radionice o radnoj skupini za veterinarsku farmakovigilanciju (EMA / PhV-WP). Nakon izlaganja, na kraju radionice povedena je i očekivana kraća diskusija o pojedinim vrlo praktičnim pitanjima. Različita pitanja vezana uz različite praktične situacije u kojima se odgovorne osobe za farmakovigilanciju odnosno nositelji odobrenja (VMP) mogu naći ili se već nalaze, dobila su i različite odgovore. Neka su pitanja ostala otvorena, ali niti jedno među njima nije se odnosilo na detalje materija prikazanih u izlaganjima inače vrlo dobro pripremljenih predavača koje su sudionici radionice ocijenili visokim ocjenama.
Prijavljivanje nuspojava prilikom primjene lijekova i veterinarsko-medicinskih proizvoda i u Hrvatskoj već ima određenu tradiciju iako je ona zamjetno manja u usporedbi sa drugim europskim državama, posebice kada govorimo o veterinarsko-medicinskim proizvodima. Obzirom na vrlo prošireno svakodnevno korištenje pametnih telefona, aplikacije za prijavljivanje nuspojava nadležnim tijelima ili nositeljima registracija nisu nikakva budućnost nego sadašnjost. Obzirom na to, nacionalni sustav farmakovigilancije, kada su u pitanju veterinarsko-medicinski proizvodi, vjerojatno će i u tom segmentu pokazati svoju spremnost, kao što je to činio i do sada. Za farmakovigilancijske poslove iz svoje nadležnosti, Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane ugovorno je ovlastila Zavod za farmakologiju i toksikologiju Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
- Praćenje nuspojava lijekova u okviru novog EU zakonodavstva
- Uloga veterinara u prijavljivanju nuspojava lijekova u životinja
- Novo EU zakonodavstvo o veterinarskim lijekovima stupilo na snagu
- Veterinarska farmakovigilancija – praćenje sigurnosti primjene veterinarsko-medicinskih proizvoda
- Nuspojave nakon cijepljenja bolesti kvrgave kože