Gabriela Petro, Anja Garašanin
Gabriela Petro
Posljednje dvije godine radim u kontrolnom tijelu Veterinarske stanice Vrbovec, u mesnoj industriji PIK Vrbovec. Većinu vremena raspoređena sam u laboratoriju za trihinelu, no uz nadzor i mentorstvo starijih kolega učila sam se i radu na liniji i službenim kontrolama u proizvodnom pogonu. Također, kako su veterinari raspoređeni u cijelom proizvodnom dijelu, osobita je briga za dobrobit životinja na ulazu u klaonicu, a kontrola dobrobiti uključuje i vođenje obrazaca i elektroničke baze HPA-a. Sada, nakon što su mi istekle dvije godine staža, mogu polagati državni stručni ispit te dobiti ovlaštenje za samostalan rad.
Imala sam sreću da krenem učiti i raditi u organizaciji dobronamjernih ljudi koji imaju strpljenja nesebično prenijeti iskustvo i znanje. Posao mi se sviđa jer je neobičan i mali broj kolega završi na ovakvom radnom mjestu. Svakodnevno ste uključeni u domove svih obitelji, osiguravanje zdravstveno higijenski ispravnih proizvoda životinjskoga podrijetla, mesa, mlijeka, meda, ribe, i kada sve sagledate, zvuči kao altruistično zanimanje. Nažalost, mislim da većina razmišlja kako će raditi u maloj praksi ili u farmaceutskim prodajnim predstavništvima, možda jer je i takva klima na fakultetu, no razmislite i o ovoj opciji.
Radi se u dvije smjene, a vikendima su dežurstva na kojima se kolege izmjenjuju. Radni dan započinje rano ujutro. Kako živim u Zagrebu, a radim u Vrbovcu, budim se u pet ujutro. U laboratoriju se pripremaju i pregledavaju uzorci na trihinelu umjetnom probavom, svaki se dan prati stanje kemikalija, a u slučaju da se provodi nadzor uzimaju se uzorci i šalju u Hrvatski veterinarski institut na pregled. Postoji i dio s administracijom gdje se popunjavaju elektroničke baze i vode interne evidencije. Posao je fizički zahtjevan, uključuje stajanje, temperaturne razlike u kratko vrijeme, fizičku dinamiku, morate biti koncentrirani i širom otvorenih očiju kako vam ni jedna patološka promjena ne bi promaknula, traži brzo razmišljanje i brzo djelovanje. Nakon posla imam vremena za otići na vježbanje, družiti se s prijateljima, provoditi vrijeme sa suprugom i obitelji.
Veterinarska struka pruža mnoge mogućnosti, samo se za njih treba odvažiti, pogotovo u vrijeme kad se u svijetu pojavljuju bolesti, COVID-19, afrička svinjska kuga, o kojoj ovisi zdravlje ljudi, životinja i naposljetku ekonomija, a veterinar je jedna od najvažnijih karika jer brine o jednom zdravlju.
Anja Garašanin
Veterinarski sam fakultet završila prije četiri godine. U šest godina studiranja bilo je uloženo mnogo truda i odricanja. Diplomski sam rad pisala na Zavodu za biologiju i patologiju riba i pčela, kod prof. dr. sc. Ivane Tlak Gajger. Upravo me područje pčela i riba najviše zanimalo u posljednjim godinama studija. Spletom okolnosti završila sam u sasvim drugom području veterine.
Trenutačno radim u Veterinarskoj stanici Vrbovec, kontrolnom tijelu PIK Vrbovca. Moj posao uključuje rad na liniji, pregled organa i trupova svinja i goveda, trihineloskopski pregled i administraciju vezanu za sve to. Radi se u smjenama od osam sati i uvijek postoji mogućnost prilagodbe s drugim kolegama, ako je to potrebno.
Velika je prednost posla i svakodnevni topli obrok.
Ne završi mnogo kolega u ovom poslu. No upravo se na ovom poslu i području veterine vidi koliko je zapravo veterinar prisutan u svakom domu i koliko se kontrolom sigurnosti hrane čuva i pazi zdravlje sveukupnog čovječanstva.