IzdvojenoKnjige i priručniciLiteraturaVeterinarski fakultet u ZagrebuZoonoze i Jedno zdravlje

„BAKTERIJSKE I GLJIVIČNE ZOONOZE“ autora prof. dr. sc. Željka Cvetnića

Akademik Josip Madić

Jedan od recenzenata, akademik Josip Madić na predstavljanju knjige prof. dr. sc. Željka Cvetnića "Bakterijske i gljivične zoonoze"
Jedan od recenzenata, akademik Josip Madić na predstavljanju knjige prof. dr. sc. Željka Cvetnića “Bakterijske i gljivične zoonoze”
“Predstavljajući prije 13 godine prvu knjigu prof. dr. Željka Cvetnića, pod naslovom „Tuberkuloza i paratuberkuloza domaćih životinja“ mnogi će se od vas prisjetiti da smo tadašnje predstavljanje završili s nadom i uvjerenjem da će iz njegova pera proizaći još knjiga. I nismo se prevarili. Od tada je on kao autor ili koautor izdao još dvije knjige. A evo danas u ruci držimo njegovu novu po redu četvrtu knjigu pod naslovom „Bakterijske i gljivične zoonoze“. Uvjeren sam da je za sve nas ovdje okupljene, a pogovo za veterinare, to radosna činjenica i da s nestrpljenjem očekujemo da je otvorimo, ovlaš prolistamo i nakon toga dublje proniknemo u njezin sadržaj.

Prije desetak dana mogli smo u jednoj uglednoj dnevnoj novini pročitati članak u kojem se kaže da u Europsku uniju ulazimo „S kompleksom kako smo mali, slabi i nemoćni“. Da smo mali to nekako i možemo prihvatiti (makar Hrvatska i nije tako mala država u europskim okvirima, jer površinom je manje od Hrvatske čak 9 članica EU), ali ona dva druga obilježja da smo slabi i nemoćni mislim da ne možemo ili ne bismo smjeli prihvatiti. Zašto? Odgovor ćete dobiti kad uzmete u ruke ovu knjigu koju Vam danas predstavljamo.

Zoonoze su od posebnog značenja za javno zdravstvo te njihova pojava, bilo u životinja ili čovjeka, može uvelike utjecati na međunarodna gospodarska i tržišna kretanja i, u današnje doba globalizacije, uznemirujuće djelovati na cjelokupnu ljudsku populaciju. Sjetimo se samo SARS-a, influence ptica, svinja, E. coli iz kličja graha s više od 1600 zaraženih ljudi. Važno je stoga, i za temeljnu medicinsku naobrazbu i za cjeloživotno stručno obrazovanje liječnika i veterinara, da pri ruci imaju štivo o zoonozama iz kojeg mogu crpsti znanja potrebna u svakidašnjem stručnom radu. Ta će znanja, osim iz stranih knjiga, od sada moći crpsti i iz naše domaće knjige pod naslovom „BAKTERIJSKE I GLJIVIČNE ZOONOZE“ autora prof. dr. sc. Željka Cvetnića, prve knjige takve vrsti na hrvatskom jeziku. Premda se o zoonozama piše u standardnim udžbenicima, one nisu obrađene na način kao što je to učinjeno u ovom djelu.

U tom dosta opširnom i dojmljivom djelu na svojstven način obrađene su sve bakterijske i gljivične zoonoze. Ono pruža dublje poniranje u epidemiološki vrlo složenu i zahtjevnu građu, jednako obrađujući one zoonoze koje su opće poznate ili imaju veće značenje poput tuberkuloze, bedrenice, bruceloze, Q-groznice ili rikecioza, kao i one koje su vrlo rijetke ili manje poznate poput infekcije vrstom Capnocytophaga canimorsus ili groznice štakorskog ugriza prouzročene bakterijom Streptobacillus moniliformis. Autor se očito rukovodio činjenicom da svakoj zoonozi treba posvetiti jednaku pozornost bez obzira javlja li se sporadično, zahvaća li kao enzootija samo određeno područje ili je ona globalna.

U uvodnom dijelu knjige općenito se govori o nekim osobitostima bakterijskih i gljivičnih zaraza životinja s posebnim naglaskom na osnovne epidemiološke značajke zoonoza. Potom se u zasebnim poglavljima obrađuje 41 zoonoza ili infekcija sa zoonotskim potencijalom. Kad smo kod ovog broja, vrijedno je spomenuti podatak da se od 1415 pobrojanih uzročnika infekcija u čovjeka čak 62% odnosi na uzročnike zoonoza.

U opisu pojedinačne bolesti autor se držao provjerenog pristupa. Tako se za svaku bolest ili infekciju najprije iznosi definicija odnosno nekoliko uvodnih rečenica o njezinu značenju s pobrojanim vrstama uzročnika u životinja i ljudi, a potom se daju osnovni povijesni podatci. Nadalje je opisana njezina geografska proširenost, etiologija, epizootiologija, patogeneza, klinička slika, patološke promjene, dijagnostika, diferencijalna dijagnostika te mogućnosti liječenja i profilakse. Pojedine bolesti, poput bruceloze, salmoneloze, tuberkuloze, pastereloze, klamidioze i dr. obrađene su po vrstama životinja pa je u zasebnom poglavlju opisana primjerice bruceloza ovaca i koza, bruceloza goveda, bruceloza konja, bruceloza svinja i bruceloza pasa sa svim obilježjima od kratke definicije i povijesnih podataka do profilakse. U tom je smislu, osim spomenutih, posebno opsežno obrađena salmoneloza u različitih životinjskih vrsta i čovjeka. Iako etiološki i epidemiološki vrlo složena, takvim je pristupom obradbe, približena stručnjaku za lakše pronalaženje potrebnih informacija i lakše snalaženje u svakodnevnoj praksi.

Na kraju opisa pojedine bolesti naveden je popis rabljene literature s najnovijim referencama iz 2011. i 2012. godine, što će reći da su u sam sadržaj unesene najnovije znanstvene i stručne spoznaje.

Pri iznošenju cjelokupne građe težište je stavljeno na opis bolesti u životinja, a nakon što su obrađeni svi relevantni čimbenici pojave bolesti u životinja, zasebno se obrađuje značenje određene bolesti za čovjeka. Kod opisa pojedinačne bolesti u čovjeka autor se ograničio na najvažnija njezina obilježja ne ulazeći odjelito i podrobno u opis patogeneze, patoloških promjena, liječenja ili profilakse, ali iznosi dovoljno, a za neke bolesti (npr. tuberkulozu, brucelozu, tularemiju, salmonelozu, bedrenicu, leptospirozu, kampilobakteriozu, bolesti prouzročene vrstama roda Rickettsia, infekcije vrstama roda Helicobacter, erlihiozu i dr.), na pretek važnih epidemioloških i kliničkih značajki te povijesnih podataka kako bi čitatelj mogao dobiti cjelovitu sliku bolesti ne samo u životinja već i u čovjeka.

Kad je riječ o zoonozama koje su s kliničkog stanovišta manje važne za veterinarsku medicinu, jer prvenstveno obolijeva čovjek, kao što je primjerice kuga, autor ostaje dosljedan te ne propušta i njima posvetiti potrebitu pozornost, iako se u takvim slučajevima uloga veterinarske medicine svodi samo na nužnu dezinfekciju ili deratizaciju.
Autor je među zoonoze svrstao i infekcije vrstom Staphylococcus aureus. Dapače, mnogo prostora posvetio je meticilin-rezistentnim sojevima (MRSA) te bakterije i njihovom međuvrsnom prijenosu sa životinja (konja, pasa, svinja i dr.) na čovjeka ili obratno. S obzirom na čestu zloupotrebu antibiotika u humanoj i veterinarskoj medicini razumljivo je da je tom problemu pridao posebno značenje i posvetio podosta prostora, iako se o zoonotskom potencijalu stafilokoka tek odnedavna pridaje određeno značenje i to u kontekstu soja ST398. Slično bi se moglo reći i o zoonotskom potencijalu infekcije vrstom Arcanobacterium pyogenes i vrstom Rodococcus equi. U tom mislu autor nije propustio obraditi i infekcije različitim sojevima bakterije E. coli. s posebnim opisom značenja serovara O157:H7 u ljudi.

Zanimljivo su obrađene i bolesti prouzročene uzročnicima roda Vibrio i Aeromonas proširenima u morskim i slatkovodnim vodama te otpadnim vodama s posebnim naglaskom na koleru i njezin način prijenosa i naglog širenja.

Neke bolesti opisane su vrlo kratko, tek s nekoliko rečenica, što je razumljivo i prihvatljivo, jer je vrlo rijetko zabilježen prijenos njihovih uzročnika sa životinja na ljude, a obole uglavnom oni s oslabljenim imunosnim sustavom. U toj su skupini primjerice infekcija vrstom Neisseria canis, infekcija vrstom Edwardsiella tarda, zatim vrstama roda Arcobacter, vrstom Bergeyella zoohelcum, vrstom Capnocytophaga canimorsus i drugima.

Od gljivičnih bolesti opširno su obrađene dermatofitoze te mikoze uzrokovane dimorfnim gljivama: sporotrihoza, blastomikoza, histoplazmoza i kokcidioidomikoza. Na kraju su obrađene kriptokokoza i infekcija gljivicom Malassezia pachydermatis.

Posebnu vrijednost i privlačnost knjizi daju zorne izvorne slike prvenstveno u poglavljima o brucelozi, tuberkulozi i bedrenici.

Željko Cvetnić: Bakterijske i gljivične zoonozeOpćenito se za rukopis knjige pod naslovom „Bakterijske i gljivične zoonoze“ prof. dr. sc. Željka Cvetnića može ustvrditi da je proizašao iz dugogodišnjeg iskustva autora u radu na dijagnosticiranju, suzbijanju i iskorjenjivanju važnih bakterijskih zoonoza posebice tuberkuloze, bruceloze i leptospiroze. U tom je poslu često surađivao s eminentnim europskim stručnjacima što se može razabrati po citiranoj literaturi u kojoj se navode njegovi znanstveni radovi objavljeni u koautorstvu sa stranim istraživačima. Stoga nema dvojbe da će knjiga biti znatan izvor novih podataka za veterinare i liječnike koji se sa zoonozama susreću u svakodnevnoj praksi, ali i za specijaliste epidemiologe i epizootiologe.

U smislu proklamirane ideje „One World – One Health“ i osvještenosti da zoonoze mogu znatno doprinijeti pobolu i smrtnosti ljudske populacije, knjiga će biti ne samo nezaobilazno dnevno priručno štivo stručnjaka već i veliki doprinos daljnjem podizanju svijesti o iznimnoj važnosti zoonoza u vremenu globalizacije te će potaknuti još veće zanimanje stručnjaka i znanstvenika za ovo područje. Pouzdane i sveobuhvatne informacije o utjecaju zoonoza na ljudsko zdravlje važne su za donošenje bilo koje odluke o njihovoj preventivi, suzbijanju ili iskorjenjivanju.

Zaključno se može reći da je djelo „Bakterijske i gljivične zoonoze“ novi iskorak i osvježenje za veterinarsku i medicinsku publicistiku u nas, da je prvo djelo takve vrsti napisano hrvatskim jezikom, da odiše bogatim iskustvom autora u dijagnosticiranju i suzbijanju određenih zoonoza, primjerice bruceloze, tuberkuloze i leptospiroze, da se u njemu navodi na stotine vrsta bakterija i gljivica uzročnika zoonoza, da je za neke bolesti ilustrirano vrlo zornim slikovnim prikazima te da po obimu građe i iznijetim epidemiološkim i kliničkim osobitostima za svaku bolest u životinja i čovjeka, slobodno možemo reći, nadilazi i neka svjetska izdanja sa sličnom tematikom.”

Vezani sadržaji

Svjetski dan Jednog zdravlja

Urednik

CEEPUS VetNEST Ljetna škola Zoonoze

Urednik

Agroproteinka domaćin terenske nastave studenata Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

Urednik

Hrvatska po prvi puta u visokom Odboru Regionalne Konferencije Svjetske organizacije za zdravlje životinja

Urednik

Spongiformna encefalopatija jelena – Chronic wasting disease (CWD)

Urednik

Ministar Dabro na radnom sastanku s predstavnicima Udruge veterinarskih organizacija Dalmacije

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više