Gostovali smo redovitoj godišnjoj skupštini Veterinarske zbornice Slovenije (VZbSi), održanoj 29.05.2015. godine u Termama Zreče.
U prijepodnevnim satima, u okviru stručnog usavršavanja obrađene su teme iz komunikologije, posebice one koje se tiču komunikacije veterinara sa klijentima – vlasnicima životinja. U subotu 30.05.2015. na programu su bila stručna predavanja za veterinare male prakse.
Uz čitanje i usvajanje izvješća tijela VZbSi i usvajanje plana za pripremu izborne skupštine planirane za prosinac 2015. godine, najzahtjevnija točka dnevnog reda bila je čitanje i usvajanje novih pravilnika VZbSi. Zapravo, ovogodišnja redovita skupština VZbSi imala je za cilj i konačno prihvaćanje nekoliko novih pravilnika među kojima i sami domaćini posebno ističu dva – Pravilnik o radu tužitelja i sudova (Pravilnik o delu tožilca in razsodišča VZbSi) i Pravilnik o profesionalnom ponašanju veterinara i poslovnoj praksi veterinarskih organizacija (Pravilnik o poklicnem ravnanju veterinarjev in poslovni praksi veterinarskih organizacij). Ova dva pravilnika donijeli su najviše prijepora, rasprava i usaglašavanja, a u konačnici i najviše kompromisa upravo po pitanjima po kojima i dalje postoje oprečna mišljenja i stavovi. O ovome i o drugim temama razgovarali sa našim domaćinom, predsjednikom VZbSi, doc. dr. Borutom Zemljičem koji je i vodio ovu skupštinu.
Uzimajući u obzir da su pojedini od pravilnika usvojenih na ovoj skupštini bili pripremani proteklih nekoliko godina, opravdano je zaključiti da je zbog njih upravo ova skupština – unatoč manjem broju prisutnih veterinara – bila od velikog značaja za VZbSi. Tijekom višegodišnjeg procesa, svi zainteresirani mogli su na različite načine sudjelovati u definiranju ovih pravilnika pa je ta mogućnost u velikoj mjeri i iskorištena. Naime, akti VZbSi pretpostavljaju i dopisno odlučivanje o određenim pitanjima, pa se zaključuje da usvojeni pravilnici ipak uključuju različita, iako ne sva, mišljenja članova. Za razliku od Skupštine Hrvatske veterinarske komore, svi članovi VZbSi su članovi skupštine VZbSi.Od trenutno točno 804 veterinara člana VZbSi, ovogodišnjoj skupštini prisustvovalo je tek njih tridesetak, no – sukladno važećim aktima VZbSi – čak i ukoliko niti kvorum ne postoji, već i bitno manji broj prisutnih može biti dovoljan za odlučivanje o svim točkama dnevnog reda. Uz navedene pravilnike, usvojen je Pravilnik o radu sekcija, Pravilnik o financijskom poslovanju, Pravilnik o radu strukovne komisije te Pravilnik o izboru i imenovanju u organe Zbornice. Za usvajanje na najavljenoj izbornoj skupštini krajem godine, pripremljen je i Pravilnik o imenovanju počasnih članova i kandidata za Bleiweisovo priznanje Veterinarske zbornice.
Dugotrajne rasprave vođene su mjesecima prije ove skupštine po različitim pitanjima, a posebice tijekom izrade pravilnika koji uključuje pitanje oglašavanja veterinarskih organizacija, što niti u Sloveniji nije dozvoljeno.
► U Sloveniji, ‘veterinari’ su oni doktori veterinarske medicine koji obavljaju veterinarsku djelatnost, a oni doktori veterinarske medicine koji ne obavljaju veterinarsku djelatnost su ‘samo’ doktori veterinarske medicine i nisu ‘veterinari’. Ova terminologija prisutna je i u slovenskom zakonodavstvu.
► Kao i u drugim zemljama, veterinari u Sloveniji moraju imati dozvolu za rad (licencu) koju izdaje VZbSi. Svi aktivni veterinari su članovi VZbSi, izuzev službenih (državnih) veterinara (uglavnom inspektori) koji nisu članovi VZbSi. Interes VZbSi je da svi veterinari, pa tako i ovi državni (inspektori) budu članovi VZbSi. Naime, VZbSi ima javne ovlasti u Sloveniji (kao i Hrvatska veterinarska komora u Hrvatskoj) i sukladno važećim zakonima, izdaje licencu odnosno dozvolu za rad veterinara, a njezino je posjedovanje uvjet za legalno obavljanje veterinarske djelatnosti.
► Putovnicu za kućne ljubimce u Sloveniji izdaje Veterinarska zbornica Slovenije. Slična situacija je i u Poljskoj i u Mađarskoj u kojima Putovnice za kućne ljubimce izdaju nacionalne veterinarske komore.
► Veterinarski fakultet u Ljubljani godišnje upisuje 60 studenata, a posljednjih godina studij završava u prosjeku 55 studenata godišnje. Stav Veterinarske zbornice Slovenije je da u Sloveniji trenutno ne postoji manjak veterinara niti veterinarskih tehničara odnosno da su sve aktualne potrebe za veterinarima i veterinarskim tehničarima zadovoljene.
► Redovito mjesečno inspiciranje veterinarskih organizacija od strane državne uprave, u Sloveniji je uobičajena praksa posljednjih nekoliko godina.
Pročitajte i:
- Redovna godišnja Skupština Hrvatske veterinarske komore
- “Veterinari nisu fizikalci…”
- Suradnja HVK i saborskog Odbora za poljoprivredu
- Godišnja skupština Federation of Veterinarians of Europe (FVE) u Briselu
- Godišnja skupština Federacije veterinara Europe održana u češkim Zaječima
- POVIJEST TUBERKULOZE S OSVRTOM NA ASANACIJU I TUBERKULOZU U MRACLINU
- Čimbenici rizika za ugrize pasa koji uključuju djecu
- Održana redovita godišnja Skupština Hrvatske veterinarske komore
- 25. redovna skupština Veterinarske komore Republike Sjeverne Makedonije u Ohridu
- Skupština Federacije veterinara Europe (FVE) u Londonu