Jasna Kusanović
predsjednica U.S.V.M. Equus i voditeljica projekta Reptilomanija
Nažalost, trenutno „novo normalno“ stanje koje je izravna posljedica utjecaja pandemije nije nam ove godine dozvolila da se družimo uživo. Nije nam ni prošle godine bilo pretjerano veselo, pošto nas je tada gospođa Corona sve poslala kući, daleko od voljenih gmazova i ikonične studentske prostorije. Za razliku od prijašnje godine, nismo se toliko lako predali, te smo se odlučili, poput kameleona, prilagoditi situaciji na isti način na koji se ostatak svijeta prilagodio – a to je prelazak na online način.
Iskreno, u početku smo bili skeptični; dosta elemenata koji su bili bitni za cjelokupni doživljaj „Reptilomanije+“ nisu se mogli prevesti u online oblik te smo u ovo ušli sa niskim očekivanjima, no zahvaljujući inovativnosti kolega iz USVM „Equus“ i njihovim domišljatim idejama, ovogodišnja prva online „Reptilomanija+“ se pokazala jako uspješnom.
Glavni fokus ove godine je bio na suradnju sa školama, koje su se već sve navikle na online način edukacije te njima ovakav način izložbe i učenja nije bio stran. Ostatak izložbe se sastojao od prijenosa uživo na društvenim mrežama Udruge i projekta. Jedan dio je bio posvećen predavanjima koja su bila slična onima koje bi studenti-volonteri održavali posjetiteljima uživo dok su pregledavali izložbu, a drugi dio je prikazivao intervjue sa gostima iz raznih udruga, uzgajivačnica, organizacija, itd. Sve smo nastojali napraviti na način da bude što interaktivnije, pa smo onda školama i gledateljima nakon predavanja slali kvizove gdje su mogli osvojiti simbolične nagrade te su se u bilo kojem trenutku live prijenosa mogla postavljati pitanja studentima i gostima.
Uspješno smo odradili tri dana izložbe, od 20. do 22. svibnja sa sljedećim programom: ujutro su se održavala predavanja školama i studentska izlaganja na društvenim mrežama, a u popodnevnim satima su se odvijali intervjui. Prezentirali smo nekoliko vrsta životinja – bradate agame, kukuruzne zmije, kraljevske pitone, leopard gekone i tri vrste kornjača, a ugostili smo Udrugu HYLA, Insektarij (Aleksandar Gavrilović) i tri uzgajivača (Tomislav Šarić, Krešimir Krpan, Neven Vrbanić). Odaziv je bio značajno veći od očekivanog, a ništa od toga se ne bi moglo odviti bez potpore samog fakulteta, svih sponzora koji su pružili podršku projektu i studenata koji su unatoč pandemiji i ostalim negativama današnjeg vremena uložili maksimalan trud u organiziranju izložbe.
Prebacivanjem na online verziju izložbe možda nismo bili u mogućnosti prikazati Udrugu i projekt u punom sjaju, no otkrili smo razne nove metodologije i puteve u kojima se možemo kao Udruga i projekt širiti i napredovati. Sudjelovale su škole koje inače ne bi bile u mogućnosti sudjelovati, bili smo dostupni cijeloj Hrvatskoj, a ne samo Zagrebu, te smo povećali udio sudjelovanja osoba koje su stručne i koje su cijeli svoj život posvetile herpetologiji i egzotičnim životinjama. Sve u svemu, bez obzira na novootkrivene metode izlaganja, mi iz USVM „Equus“ se nadamo da ćemo iduće godine moći ostvariti izložbu uživo te da ćemo i iduće godine doprijeti do velikog broja ljudi po cijeloj Hrvatskoj.
Vezano:
- Reptilomanija+ 2024.
- Panel rasprava “Pritisak na veterinare – pitanje mentalnog zdravlja” i “Snaga žena u veterinarstvu – rastući broj doktorica veterinarske medicine”
- Nasukavanja kitova i očuvanje populacije dupina i morskih kornjača u Jadranu
- Noć muzeja 2024. “Muzeji i nova publika”
- Reptilomanija+ 2023. Riječ dekana – prof. dr. sc. Marko Samardžija