Tamara Ferari Miškulin, dr.med.vet.
Veterinarska ambulanta KUĆNI LJUBIMCI
Fotografije: http://www.dreamstime.com
Uz dozvolu preuzeto sa stranica VETERINARSKE AMBULANTE KUĆNI LJUBIMCI
P utovanje s kućnim ljubimcem nije uvijek jednostavno. Danas, na sreću, većina automobila posjeduje klima uređaje pa su duga putovanja mnogo ugodnija nego nekad. Za one manje sretne koji provode “ljeto u pećnici”, potrebno je češće zaustavljanje, jer su psi posebno osjetljivi na toplinu. Zapamtite da psi nažalost nisu svugdje dobro došli, pa obratite pozornost na eventualne oznake na vratima kafića ili restorana.
Ljeto je vrijeme godišnjih odmora, a većina od nas provest će ga na plaži. Jasno je da naš ljubimac, kao ravnopravni član obitelji, ide s nama veseleći se promjeni koja ga očekuje.
Ukoliko ljetujete u hotelu, unaprijed se raspitajte primaju li pse, jer kod nas se još uvijek često događa da osoblje hotela zamišlja psa u hotelu kao podivljaju zvijer koja obavlja nuždu po hodnicima i grize sve što prođe uz njega te, podrazumijeva se, smrdi. Ponekad morate biti strpljivi kako biste recepcionaru objasnili da se radi o finom psu koji će biti neprimjetan i vrlo, vrlo pristojan…
Ljetovanje u kampu dosta je jednostavnije, jer tako ljetuje većina vlasnika pasa. Pas će vrlo brzo shvatiti koji je njegov šator i koliko mu teritorija oko šatora pripada, a nije problem ni postavljanje zaštitne ograde kako ne biste morali stalno motriti psa. Psa vodite na plažu ujutro i predvečer. Vrućine koje su nama idealne za dobivanje boje, njemu ni najmanje ne odgovaraju. Ako ne može ostati sam u šatoru ili u hotelu, vodite računa da leži u hladu i povremeno ga smočite. Izbjegnite i plažu prepunu male djece, jer takva plaža nije primjerena za psa jednostavno zato što svi neće biti oduševljeni da se nečiji pas brčka u plićaku zajedno s dječicom, a roditeljima se neće dopasti ni ako se vaš pas otrese po njihovoj suhoj odjeći ili ručnicima. Danas većina dobro posjećenih plaža ima izvješenu tablu na kojoj je pored ostalih zabranjenih rekvizita nacrtan pa precrtan pas.
Odaberite mirniji dio plaže gdje ćete biti sami.
Tako ste kao vlasnici pasa osuđeni na kupanje na pustim plažama (čitaj: nedostupnim stijenama do kojih treba planinariti dva sata i preplivati omanji kanal). Ako se ubrajate u one sretnike koji imaju čamac kojim se može doći do nekoga od naših otoka, stvar je jednostavnija. Ako ustanete rano i ako ste brži od turista, uspjet ćete ‘rezervirati’ kakvu plažicu i na njoj provesti nekoliko dana na miru. Vaše mjesto uz more mora biti dovoljno veliko da pas može potrčati, mora biti hladovine i poželjno je da ima koliko-toliko pristupačan ulaz u more jer većina naših ljubimaca nije raspoložena za skokove sa stijena već u more vole ulaziti postupno. Iz ovoga proizlazi da psa u velikom gradu, iako je na moru, nemate gdje okupati, pa otiđite na plažu kad je oblačno pa nema kupača. Psu je za kupanje posve svejedno kakvo je vrijeme…
Jedna od opasnosti koja prijeti posebno psima u ljetnim mjesecima, pa tako i na godišnjem odmoru, jest toplotni udar.
Normalna tjelesna temperatura kod pasa je 38.5 °C, dakle osjetno viša od naše, pa je to razlog da oni lošije od nas podnose visoke temperature. Osnovni mehanizam hlađenja kod pasa je dahtanje. Dahtanje je zapravo ubrzano površno disanje s frekvencijom od 200 do 400 puta u minuti, pri čemu pas može povećati disajni volumen s dvije na pedeset litara. Kad dahće, pas pretežno udiše na nos, a izdiše na usta. Isparavanje se odvija preko nosne sluznice. Tu su zakinuti psi brahicefaličnih pasmina (njemački bokser, pekinezer, bulldog i sl.) pa je kod njih potreban dodatan oprez.
Mi imamo na raspolaganju raznorazne načine kako izaći na kraj s vrućinom. No naš pas to ne može bez naše pomoći. U šetnju psa treba izvoditi samo rano ujutro ili kasno navečer, posebno treba voditi računa da mu je zdjelica s vodom puna kad ostane sam, a preporučila bih da se ostavljaju i 2 do 3 zdjelice s vodom jer se može dogoditi da pas jednu prevrne pa žeđa cijeli dan. Stan u kojem ostaje pas dok ste vi na plaži potrebno je zamračiti, a ukoliko imate rashladni uređaj, ostavite ga uključenog. Ne morate imati grižnju savjesti što je vaš prijatelj sam u kući dok se vi kupate jer će po ovakvoj vrućini on ionako cijeli dan prespavati. Imajte na umu da je plaža za psa više gnjavaža nego užitak, jer mu je stalno vruće, koliko god se vi trudili da bude stalno mokar i da leži pod suncobranom.
Što se tiče jela, i psima i nama apetit je smanjen za vrućih dana. Obrok im treba ponuditi što kasnije navečer kad više nije tako vruće. Večernja šetnja neka traje duže nego inače i sve će biti u redu. Ljeto i vrućine ionako kratko traju pa se ništa neće dogoditi ako pas nešto slabije jede i manje se kreće nego inače.
Ukoliko ste odlučili ostati kod kuće u stanu bez klimatizacije i patiti zajedno sa svojim psom, onda ga lijepo istuširajte isto kao i sebe, a možete mu smočiti samo glavu ili ga povremeno pokriti mokrim ručnikom te zamračiti stan.
Visoke temperature, kao i sunčanje, psi podnose vrlo loše, znatno su osjetljiviji od nas. Ponekad promatram pse koje njihovi vlasnici u najboljoj namjeri vode sa sobom na plažu i razmišljam o tome kako bi pas vjerojatno bio sretniji kod kuće na kauču nego pod jednim kvadratnim metrom hlada što ga stvara suncobran. Koliko psima znači sunčanje i kupanje najbolje ćete znati promatrate li lutalice koji su, govorimo li o nagonu za samoodržanje, “doktori nauka” za naše kućne maze… Takav pas, pun životnog iskustva, bućnut će se eventualno rano ujutro ili kasno navečer, a po vrućini ga nećete nigdje vidjeti jer on zna da mu je najbolje negdje u debeloj hladovini.
Ljubitelji pasa razlikuju se od drugih ljudi po mnogočemu. Između ostaloga i po odabiru odredišta za odmor. Nerijetko usred ljeta odlaze u planine kako bi njihov ljubimac mogao uživati u odmoru. Ukoliko je pas pristojan, možete ga ostaviti u hotelu ili apartmanu dok ste vi na plaži. Ukoliko je od onih koji grebu po vratima i laju dok se ne vratite (kao moj) onda zaboravite, jer osoblje hotela neće biti nimalo oduševljeno. Odlazak u planine mnogo je bolje rješenje. Tamo možete šetati po šumi cijeli dan bez straha od toplotnog udara.
Putovanje brodom dobro je rješenje za vlasnike pasa iz više razloga. Ima dovoljno mjesta za šetnju i nema vrućine kao u autu. Obavljanje nužde predstavlja mali problem ako put traje 12 sati, no poslužit će kakva donja paluba na kojoj nema putnika. Pa ako još sve zalijete bocom vode, ne bi vam trebao nitko zamjeriti. Još je jedna prednost: za sada na Jadrolinijinim brodovima psi ne plaćaju putnu kartu. Na katamaranima da, ali brod vam je ionako prostraniji. Potrebna je samo uzica i brnjica te, razumije se, dobra volja za nešto duži put.
Mnogo tekućine, mnogo hlada i mir – to je ono što treba našim ljubimcima.
Fotografije: http://www.dreamstime.com