KASTOR I DARKućni ljubimci

Savjeti: putujmo!

Nenad Kršul, dr. med. vet.
Veterinarska ambulanta KASTOR I DAR


Veterinarska ambulanta Kastor i Dar

Napokon mirisi kasnog proljeća i najava sjajnog obećavajućeg ljeta zlatne i zelene boje, plavetnila, soli u zraku i tko zna čega još sve ne… Uskoro će se višemjesečna sanja ostvarivati: počivanje, upijanje, osluškivanje, prolaziti, juriti, komešati, družiti se. Družiti se, putovati zajedno – nerazdružno. Veselo i bezbrižno šarenilom dana…
Kratka stanka prije nego nas doista savlada putna groznica: tko sve putuje, kako se opremiti i kako otpremiti?

Foto: http://www.healthypawspetinsurance.com

Putujete li sa životinjom, vodite računa o tome da je većina životinja osjetljivija od nas na visoke temperature i izravno sunce s kojega se ne mogu skloniti. (U pravilu, što nam je tjelesna masa manja osjetljiviji smo na visoke i niske temperature, mladunčad osobito jer još nemaju razvijenu sposobnost reguliranja tjelesne temperature.) Možete li birati, putujte dok je svježije. Imate li pernatog suputnika, izbjegavajte propuh.
Ako je put duži, planirajte stanke za odmor svaka dva-tri sata.

Idete li na kavicu i ostavljate životinju u autu, pazite da nije na suncu (provjerite hoće li hladovina trajati i kada se vratite u auto). Radi li se o psu ili mački, ne smijete zaboraviti da i njima treba pauza odnosno prilika za nuždu – trebate vodilicu jer stojite uz cestu. Putovanje se lakše podnese ako nismo prejedeni, pa savjetujemo za put pojesti lagani i oskudniji obrok pet do šest sati prije polaska te piti vodu u manjim količinama, ali češće. Ako pas ili mačka imaju problema tijekom vožnje zbog mučnine, prije puta im dajte neko sredstvo protiv mučnine, u dogovoru sa njihovim veterinarom.
Putuje li životinja zatvorena, vjerojatno će biti mirnija i osjećati će se sigurnijom u skiperu ili kavezu koji nije prevelik. Iz kaveza izvadite hranu da se ne prosipava tijekom vožnje automobilom, u zavojima ceste.
Na put svakako ponesite vodu, malo hrane (jer nikad ne znamo da li će se dogoditi kvar, zastoj, promjena plana… pa se put oduži), prostirku, vodilicu, papirnati ručnik ili slično, posudicu za hranu i vodu. Ako su vaši ljubimci pas ili mačka, upitajte veterinara da li vam preporuča koje sredstvo za slučaj ugriza otrovnih kukaca ili gmizavaca (kortikosteroidi), raspitajte se o mogućnostima zaštite od bolesti koje su možda drugačije u području u koje putujete, pa o njima ne znate (primjerice, lišmanioza i dirofilarioza nisu uobičajene u okolici Zagreba, ali ih ima na moru). Ponesite (zlu ne trebalo) zavoj, gazu, obični platneni flaster i bočicu dezinficijensa (primjerice, Betadin otopinu za kožu jer ne peče). Dobro bi bilo imati i pincetu kojom se može izvaditi trn, bodljika ježinca ili krpelj. Ponesite škare i toplomjer. Ponesite i antibiotik ako vam veterinar tako preporučuje i koristite ga isključivo po njegovom naputku.

Ako se ipak dogodi da životinja onemoća, onesvijesti se ili zapadne u grčeve zbog pregrijanosti, sklonite ju u hlad i namočite ju obazrivo ili okupajte prohladnom vodom da što prije snizite tjelesnu temperaturu. Osobito hladite glavu. Posjetite veterinara što je prije moguće.
Ako vaš ljubitelj kukaca uspije uhvatiti kojega koji bode, a vi ste to vidjeli ili ste to prepoznali po oteklini koja je nastala, napravite ledene obloge, iskoristite kortikosteroidni preparat ako ga imate i požurite veterinaru. Ako se radi o ugrizu zmije postupite kao u prethodnom slučaju, ako je ugriz periferno, postavite lagani podvez između mjesta ugriza i srca te izbjegavajte fizičku aktivnost (ako možete, radije životinju prenesite nego da hoda) i postupajte hitno!

Ako životinja u trku ugane nogu, prva pomoć su hladni oblozi i mirovanje do dolaska veterinaru.
Ako razreže mekuš, isperite ranu čistom tekućom vodom ako je dostupna, te zavijte nogu umjerenom snagom. Pri tome između prstiju trebate umetnuti malo gaze ili vate da se nokti ne usijeku u susjedne prste. Zavoj učvrstite flasterom.

Na kraju, ne dajte se obeshrabriti – pođite i uživajte. Nadam se da sve ovo biti samo nepotrebno osiguranje.
I nemojte zaboraviti da putovanje nije gubitak vremena između polazišta i cilja.

Information_48x48Tekst prenešen sa http://www.veterinar.com.hrPriručnik za vlasnike kućnih ljubimaca pdf[pdf, 400KB]


Fotografije: http://www.healthypawspetinsurance.com ; http://www.dreamstime.com

Vezani sadržaji

Gljivične bolesti u veterinarskoj kliničkoj praksi – izazovi dijagnostike i liječenja

Urednik

Dok udruge ratuju, životinje i veterinari stradavaju

Urednik

Odluka o izmjeni Odluke o visini i opsegu naknada za troškove provedbe propisanih mjera iz područja veterinarstva (cijene, cijepljenje, bjesnoća…)

Urednik

Kućni ljubimci – izazovi u primjeni postojećeg zakonodavstva o zaštiti životinja te donošenju novog

Urednik

Dobrobit kućnih ljubimaca – hrvatsko pravo u svjetlu europskih i međunarodnih pravila i standarda

Urednik

Otvorena nova klinika Buba by Vetti group

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više