Tajna Kovač, dr.med.vet
Veterinarska ambulanta Šegota
Osim ljetnih radosti, ljeto donosi i mnoge opasnosti za Vaše ljubimce!
Ž ivotinje svijetle boje i kože osjetljivije su na opekline od sunca, posebice njihove uši, nos i područja bez dlake.
Oštećenja od sunca mogu dovesti do raka kože koji može zahtijevati opsežan zahvat – čak i amputacije, u teškim slučajevima.
➤ Odmah potražite veterinarski savjet ako je koža Vašeg ljubimca pocrvenila ili se ljušti.
➤ Najbolja prevencija je da Vaš ljubimac boravi u zatvorenom i zamračenom prostoru kada je sunce najjače, između 11 i 17 sati.
➤ Ako imate mogućnost, rashladite prostor klimatizacijom, naravno – bez direktnog puhanja na životinju.➤ Vaš ljubimac treba stalan pristup čistoj i svježoj vodi, koju treba češće mijenjati i/ili postaviti nekoliko zdjelica.
Starije životinje, naročito mačke, osjetljivije su na dehidraciju.
➤ Ako Vam se čini da mačka ne pije dovoljno, ponudite joj više mokre hrane. Normalno je da životinje u vrijeme velikih vrućina manje jedu stoga ih nemojte siliti već im ponudite lakši i manji obrok.➤ Šetnje i ostale aktivnosti (uključujući i odlazak na plažu) sa psima obavljajte u ranim jutarnjim ili kasnim večernjim satima.
➤ Nemojte im dozvoliti da piju slanu vodu jer to može izazvati povraćanje i proljev, a u kombinaciji sa vrućinom dovesti do brze dehidracije.
➤ Nakon kupanja u moru, psa je poželjno isprati u slatkoj vodi kako ne bi došlo do iritacija kože i učestalog lizanja dlake.Toplotni udar u kućnih ljubimaca
Životinje mogu doživjeti toplotni udar u roku od nekoliko minuta.
N ikada ne ostavljajte Vašeg ljubimca samog u autu – čak i s otvorenim prozorima.Znakovi toplotnog udara uključuju žarko crvenu boju sluznica očnih spojnica i usta, otežano disanje i jako dahtanje, pojačano slinjenje, bezvoljnost i slabost, otežanu koordinaciju pokreta, a na kraju i nesvjestica.Takvu životinju potrebno je ODMAH premjestiti u rashlađenu i tamnu prostoriju, hladiti mokrim ručnicima ili cijelu zaliti vodom. Pazite da voda ne bude prehladna kako životinja ne bi doživjela šok! Čim prije kontaktirajte veterinara!
Klas trave ili divlji ječam
I na kopnu i na obali, ova biljka predstavlja veliku opasnost za pse. Tzv. ”strelice” lako se zabiju u dlaku, između prstiju, uđu u uho, oko, spolovilo ili ju pas udahne.
➤ Izbjegavajte područja gdje ima puno ove biljke i nakon šetnje pregledajte psa i poskidajte klaseve sa dlake jer jednom kad uđe ne može sam izaći. Simptomi po kojima možete posumnjati da je klas ušao, ovise o lokalizaciji – pas neprestane trese glavom, učestalo je kihanje, trljanje glave ili ako je negdje drugdje na tijelu – mjesto ulaska je otečeno, bolno, zacrvenjeno te pas šepa.
Ovo strano tijelo vadi se pomoću posebnog instrumenta, a u nekim slučajevima potrebna je prethodna sedacija. Zato savjetujemo da, ako je moguće, prije dolaska na pregled životinja bude natašte.Opasnosti za kuniće i glodavce
O sim uobičajenih upozorenja koja vrijede za sve ljubimce vlasnike malih životinja želimo upozoriti da posebnu pažnju obrate na čistoću nastambe njihovih ljubimaca tijekom ljetnih mjeseci. Naime, muhe polažu jajašca na životinju ili u njezinoj blizini, a iz jajašaca se liježu larve (crvi) i hrane se tkivom životinje. Posebno su osjetljiva vlažna područja (oko spolovila i anusa) ili oko postojeće rane. Ta područja provjeravajte najmanje dva puta dnevno.
➤ Ako primijetite crve – što prije se obratite veterinaru!Osim stalno dostupne svježe vode svom ljubimcu ponudite više svježeg povrća. Rashladiti ga možete postavljanjem hladne boce presvučene ručnikom u kavez i hlađenjem uški vodom.
➤ Ne zaboravite svog ljubimca redovito češljati jer je ljeto vrijeme pojačanog linjanja kako ne bi došlo do nastanka trihobezoara tj. začepa probave dlakom!
Izvor: http://www.segota.vet/savjeti-za-vase-ljubimce-u-ljetnim-mjesecima/
Fotografije: https://pixabay.com/