Međunarodna suradnjaOrganizacije i udruženja

Skupština Federacije veterinara Europe – FVE

Bergen, Norveška, 7. – 9. lipnja 2018.

dr. sc. Ljiljana Markuš-Cizelj, izv. prof. dr. sc. Ivana Tlak Gajger, prof. dr sc. Nenad Turk


Hrvatska veterinarska komora, Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

Prenešeno iz časopisa HRVATSKI VETERINARSKI VJESNIK br. 26/2018., 3-4
[download/preuzmi pdf]

Od 7. do 9. lipnja 2018. godine u Bergenu, Norveška, okupilo se oko 150 veterinara iz cijele Europe kako bi prisustvovali sastancima glavne skupštine FVE-a. Glavnoj skupštini prethodili su sastanci sekcija koje predstavljaju različite djelatnosti veterinarske struke.
U radu sekcije EVERI (European Veterinarians in Education, Research and Industry) sudjelovale su dr. sc. Ljiljana Markuš-Cizelj (Hrvatska veterinarska komora) i izv. prof. dr. sc. Ivana Tlak Gajger (Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu).

Sudionici sekcije EVERI (European Veterinarians in Education, Research and Industry)
Osim uobičajenih tema o kojima se raspravlja na sastancima sekcije svakako je važno istaknuti da će se ove godine u okviru projekta VETS and BEES External Practical Training (EPT), koji financijski podupire sekcija EVERI, u organizaciji djelatnika Zavoda za biologiju i patologiju riba i pčela Veterinarskog fakulteta u Zagrebu održati EPT tematski vezan uz prepoznavanje, kontroliranje i suzbijanje bolesti zajednica medonosne pčele. Voditeljica tog međunarodnog projekta je izv. prof. dr. sc. Ivana Tlak Gajger.

Dobitnica ovogodišnje stipendije EVERI-ja za pohađanje EPT-a je Valerie Feerer, studentica pete godine studija veterinarske medicine na Sveučilištu u Edinburghu iz Škotske. Stručna praksa u trajanju od dva tjedna započet će 16. srpnja 2018. godine, a planira se provesti u prostorima Laboratorija za bolesti pčela APISlab, kao i drugim laboratorijima Zavoda za biologiju i patologiju riba i pčela, testnim pčelinjacima te na komercijalnim pčelinjacima u suradnji s veterinarskim stanicama i Hrvatskom veterinarskom komorom.

Sudionici u radu skupštine FVE-a iz Hrvatske dr. sc. Ljiljana Markuš-Cizelj, prof. dr. sc. Nenad Turk, izv. prof. dr. sc. Ivana Tlak Gajger
Ciljevi stručne prakse obuhvaćaju glavne poslove veterinara na pčelinjaku: praktično izvođenje kliničkih pregleda pčelinjih zajednica, prepoznavanje znakova karakterističnih za pojedine bolesti na pčelinjem leglu i/ili odraslim pčelama, službeno uzorkovanje, osnove laboratorijskih pretraga te implementaciju i demonstraciju primjene veterinarsko-medicinskih proizvoda u pčelarstvu. U radu sekcije UEVH (Hygienists and Public Health Veterinarians) sudjelovao je dekan Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Nenad Turk.

Više informacija o sastancima pojedinih sekcija, temama na glavnoj skupštini FVE-a u Bergenu, kao i dokumentima važnim za veterinarsku struku dostupno je na mrežnim stranicana FVE-a www.fve.org ↗.

HRVATSKI VETERINARSKI VJESNIK

Vezani sadržaji

Uporaba pčelinjih proizvoda u biomedicinske svrhe

Urednik

Složeni učinci neonikotinoida na ponašanje i zdravlje pčela

Urednik

Značaj veterinarske laboratorijske dijagnostike i praćenja bolesti pčela za javno zdravstvo

Urednik

Molekularna dijagnostika pčelinjih bolesti na uzorcima ostataka s podnice košnice

Urednik

Popis propisa objavljenih od 1. kolovoza 2024. godine do 4. prosinca 2024. godine

Urednik

Konstituirajuća-izborna i redovna Skupština Hrvatske veterinarske komore (2024.) – Ivan Zemljak i Mirela Juras reizabrani u novi mandat

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više