8. kolokvij iz povijesti i filozofije znanosti
“Danas nas je okupila španjolska gripa čija se pandemija događala u pozadini Prvog svjetskog rata”, kazao je u uvodnim riječima akademik Željko Cvetnić.
Nakon uvodnih riječi akademika Cvetnića, ugledni auditorij je pozdravio Dražen Barišić, gradonačelnik Grada Velike Gorice, grada koji je kao šesti po veličini u Republici Hrvatskoj svjestan svoje pozicije te poput pravoga mecene u svakom pogledu podržava i potiče rad ne samo novoga Zavoda za znanstvenoistraživački i umjetnički rad HAZU čiji je domaćin, nego i svih drugih aktivnosti koje doprinose njegovoj intelektualizaciji. Gradonačelnik Barišić iskazao je veliko zadovoljstvo suradnjom sa HAZU pa tako i sudjelovanjem Grada u ovakvom serijalu, naglasivši kako Grad Velika Gorica tako značajan proces ne provodi samo kroz kadrove nego i kroz svoje visoko i srednje školstvo.Predavanje Španjolska gripa: povijesni kontekst teorije patocenoze održao je prof. dr. sc. Nikola Anušić s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, a nakon njega je dr. sc. Vladimir Savić, predstojnik Centra za peradarstvo HVI, održao predavanje na temu Virusi influence (gripe): od ptica do ljudi.
Stoga svakodnevno praćenje epizootiološke situacije i globalnih migracija ptica te pojave gripe u ljudi ostaje vrlo važan zadatak svih koji brinu za naše (jedno) zdravlje.
Moderator kolokvija prof. dr. sc. Željko Dugac, ispred Zavoda za povijest i filozofiju znanosti HAZU, kazao je kako je ideja ovih kolokvija prije svega da se potakne znanstvena zajednica, znanstvenici, a jednako tako i studenti različitih područja i humanističkih znanosti i medicine da na drugačiji način počnu promišljati o svojoj struci i o njezinoj povijesti, čime se postojeći okviri šire i izmještaju unutar interdisciplinarnih proučavanja. Lepeza predavača na dosadašnjim kolokvijima bila je u akademskom smislu prilično široka, od doktorskih studenata do znanstvenika s dugogodišnjim bogatim znanstvenim karijerama, a najvažnija ideja da se inspiriraju i potaknu mlađi te intrigiraju starije generacije znanstvenika i izazove njihova reakcija kako bi uključili svoje bogato znanje i u znanstvena promišljanja najnovijega doba.