Bolesti domaćih životinjaKućni ljubimciPopularni članci i videoVETIVA

Spas za alergičare

Iva Majetić Boško, dr.med.vet., univ.mag.med.vet.
Specijalistička veterinarska ambulanta male prakse VET-IVA PET d.o.o.


VETIVASvi su veterinari svjesni porasta broja alergičara među psima, a taj se trend u zadnje vrijeme uočava i među mačkama. O konkretnom uzroku bi se moglo dugo raspravljati, od genetskih predispozicija pojedinih pasmina i obitelji, preko rafiniranih hrana, zagađenog zraka itd., do (ne treba zanemariti!) držanja životinja u prečistim, gotovo sterilnim uvjetima, zbog čega njihov imunosni sustav počinje pretjerano reagirati na svakodnevne, uobičajene alergene u okolini.
alergije-basset-vetiva-4Atopični dermatitis je podjednako frustrirajući za životinje (konstantni svrbež), vlasnike koji se osjećaju nemoćno i veterinare koji samo kratkotrajno uspijevaju pružiti olakšanje (antihistaminicima, kortikosteroidima ili ciklosporinima – nuspojave!). Simptomi tipično nastupaju do 3. godine života, a očituju se intenzivnim pruritusom po tijelu, licu, ušima, grickanjem i/ili lizanjem šapa, kroničnim ili ponavljajućim bilateralnim otitisima, sekundarnim bakerijskim ili gljivičnim dermatitisima, lihenifikacijom kože, sekundarnim alopecijama. U slučajevima osjetljivosti na hranu mogući su proljev i/ili povraćanje, a kod alergija na pelud može se uočiti i konjunktivitis, kihanje i kašalj.
alergije-basset-vetivaU zadnje dvije i pol godine, koliko traje moja suradnja s jednom svjetski renomiranom tvrtkom koja se bavi isključivo alergijskim testiranjima i tretmanima hiposenzibilizacije, pronašli smo idealno riješenje za atopičare. Najprije se radi opsežno alergijsko testiranje koje obuhvaća vanjske (pelud trava, korova, drveća) i unutarnje alergene (grinje iz prašine, pojedini materijali iz kućanstva, insekti itd.), te hranu. Važno je napomenuti da svrha alergijskog testa nije dijagnosticiranje atopičnog dermatitisa. Tu dijagnozu može sa sigurnošću donijeti svaki veterinar na temelju kliničkih simptoma i anamneze. Svrha testa je otkrivanje alergena na koje su osjetljivi i njihovo izbjegavanje. Ukoliko to nije moguće, kreće se na hiposenzibilizaciju ili imunoterapiju kojom se postepeno u organizam unosi sve veća koncentracija alergena na koje su senzibilizirani i tako stimulira proizvodnja IgG, koji se vežu na njih i na taj način onemogućavaju vezanje specifičnih IgE i posljedičnu degranulaciju mastocita, koji su odgovorni za nastanak simptoma alergija. Učinkovitost takve terapije je vrlo visoka (oko 90%) ukoliko se u terapiju uključe svi alergeni na koje je životinja osjetljiva i ukoliko vlasnik pouzdano provodi restrikciju prehrane (izbaci svu hranu na koju je životinja senzibilizirana). Postoje dva načina aplikacije – injekcijski i oralni (sublingvalni).
Potrebno je 3 do 5 mjeseci hiposenzibilizacije da simptomi potpuno nestanu ili budu svedeni na tu mjeru da životinja može živjeti bez medikamenata.


Vezano:

Vezani sadržaji

Epilepsija u praksi – što sve možemo bez napredne dijagnostike?

Urednik

Pregled brahicefalne opstruktivne bolesti dišnih putova: patofiziologija, dijagnoza, liječenje i perspektive

Urednik

Javni poziv za iskaz interesa za provedbu subvencioniranog postupka sterilizacije vlasničkih pasa na području Grada Zagreba za 2024.

Urednik

Održan stručni tečaj „Terapija laserom – jesmo li na istoj valnoj duljini?”

Urednik

Prijedlozi parazitologa za dijagnostiku i liječenje endoparazita u pasa i mačaka

Urednik

Epizootiološki čimbenici infekcije respiratornim koronavirusom pasa u Republici Hrvatskoj

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više