Paraziti

Štakore u Jugoistočnoj Aziji kontroliraju smrtonosnom praživotinjom Sarcocystis singaporensis

Prof. dr. sc. Albert Marinculić
Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu


Nakupina praživotinja u plućima(Izvor fotografije: http://www.thomas-jaekel.homepage.t-online.de/images/cyste.jpg)
Nakupina praživotinja u plućima
(Izvor fotografije: http://www.thomas-jaekel.homepage.t-online.de/images/cyste.jpg)
Prof. dr. sc. Albert MarinculićŠtakori su osobito omražene životinje u Jugoistočnoj Aziji jer su najveće štetočine koje pustoše usjeve, osobito rižina polja. Brojni načini kontrole smeđeg štakora (Rattus norvegicus) ostali su bez značajnijih rezultata pa su se znanstvenici dosjetili mogućnosti da se njihova populacija regulira nekim patogenim organizmom.
Pronašli su da je vrlo osjetljiv prema praživotinji koja naseljava njihova pluća, a to je Sarcocystis singaporensis.

Praživotinja koja se razvija preko zmija

Praživotinja se razvija u štakoru i pitonu(Izvor fotografije: http://trueartsreptiles.com/wp-content/uploads/2015/01/python-feeding.jpg)
Praživotinja se razvija u štakoru i pitonu
(Izvor fotografije: http://trueartsreptiles.com/wp-content/uploads/2015/01/python-feeding.jpg)
Razvoj ove praživotinje uključuje i pitone. Kada piton pojede zaraženog štakora sa cistama u mišićima, u sluznici crijeva se odvija daljnji razvoj pa tako u izmetu pitona nalazimo istu praživotinju u obliku tzv. sporocisti.
U prirodi je za štakora manji broj sporocisti Sarcocystis singaporensis bezopasan, no veliki broj sporocisti dovodi do smrtnog ishoda. Smrtnost u zaraženih štakora može doseći čak 90%.

Kutija s mamcima(izvor fotografije: http://www.ecovett.com/productpic/Biosure.jpg)
Kutija s mamcima

Praživotinjama natopljene pelete

Kako bi se postigao željeni učinak, ova se praživotinja nalazi u mamcima koji su atraktivni različitim glodavcima pa tako pored smeđeg štakora i štakoru Rattus tiomanicus i autohtonom glodavcu Bandicota indica. Suzbijanje štakora vlasti nagrađuju pa tako plaćaju po svakom štakorskom repu.


(izvor fotografije: http://www.ecovett.com/productpic/Biosure.jpg)

Srodnici Sarcocystis singaporensis u drugih životinja i u ljudi

Zanimljivo je da napomenuti da Sarcocystis singaporensis ima brojne srodnike koji parazitiraju u domaćih životinja i u ljudi.
Naime, sarkocistoza je već dugo vremena poznata bolest. U mišićima domaćih svinja možemo naći tzv. Mišerove mješinice, a to nije ništa drugo nego nakupina praživotinja Sarcocystis suicanis koje se razvijaju u psu i svinji. U psu one žive u crijevu, a u drugih domaćih životinja, pa tako i u svinje, u mišićima.
Postoje srodnici koji su opasni i za ljude, a njima se čovjek zarazi uživanjem nedovoljno prokuhanog mesa. Invazija sa Sarcocystis singaporensis u ljudi uglavnom uzrokuje snažne proljeve.

Danas još uvijek ne znamo kolika je učestalost zaraze u ljudi, no istraživanja provedena u SAD-u pokazuju da su sarkociste vrlo česte u mišićima odnosno u mesu domaćih životinja.

Vezani sadržaji

Prijedlozi parazitologa za dijagnostiku i liječenje endoparazita u pasa i mačaka

Urednik

Mali strongilidi – velik problem parazitologije konja

Urednik

Noć muzeja 2024. “Muzeji i nova publika”

Urednik

Srednji Jadran – moguće „utočište“ imunih plemenitih periski

Urednik

Zoonotski nametnici riba kao kancerogeni skupine I

Urednik

Toxoplasma gondii – gdje ju pronaći

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više