Bolesti domaćih životinjaIzlaganje sa skupaUprava za veterinarstvo i sigurnost hrane

Status Republike Hrvatske slobodne od pojedinih bolesti

Žaklin Acinger Rogić, Martina Rubin
Ministarstvo poljoprivrede, Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane, Zagreb

Izlaganje sa Znanstveno-stručnog skupa

VETERINARSKI DANI 2018.

Izvor: Zbornik Veterinarski dani, Opatija, 2018.

Status države slobodne od neke bolesti najviši je status koji se može postići te predstavlja potvrdu učinkovitosti provedbe mjera nadziranja, kontrole i/ili iskorjenjivanja neke bolesti te konačnu potvrdu djelovanja veterinarske službe. Takav najviši status po pitanju pojedinih bolesti životinja osigurava nesmetanu trgovinu živim životinjama i proizvodima životinjskog podrijetla unutar Europske unije (EU) i osigurava nesmetani izvoz u treće zemlje. Također olakšava i premještanje životinja na nacionalnoj razini jer pojedina testiranja prije stavljanja u promet postaju suvišna. Za određene bolesti životinja na razini EU postoji specifična legislativa za ostvarivanje takvih statusa. To se odnosi na tzv. osnovne bolesti goveda: tuberkulozu, brucelozu i enzootsku leukozu goveda te na brucelozu ovaca i koza. Također, Svjetska organizacija za zdravlje životinja (OIE) daje preporuke za pojedine bolesti, a za neke bolesti moguća je i dodjela statusa od strane OIE-a prepoznatog na svjetskoj razini. Za ostale bolesti svaka država može samostalno proglasiti status i to na način da OIE-u dostavi detaljnu dokumentaciju kojom dokazuje odsutnost pojedinog uzročnika bolesti iz neke populacije životinja ili područja. Republika Hrvatska ima slobodan status priznat od OIE-a u odnosu na konjsku kugu, goveđu kugu, slinavku i šap te zanemariv rizik u odnosu na goveđu spongiformnu encefalopatiju što je ekvivalent statusu države slobodne od bolesti.

Trenutno je u tijeku prikupljanje podataka i informacija za slobodan status države u odnosu na kugu malih preživača.

U planu je u sljedećem razdoblju OIE-u dostaviti podatke i informacije koje se odnose na klasičnu svinjsku kugu (KSK), u svrhu stjecanja statusa države slobodne od KSK.
Za bolest kvrgave kože (BKK), OIE-u će biti dostavljena dokumentacija u svrhu samostalne procjene (tzv. self-declaration) države slobodne od BKK u skladu s poglavljem 11.9. OIE Priručnika za kopnene životinje.

Republika Hrvatska od 2010. godine provodi programe iskorjenjivanja tuberkuloze, bruceloze i enzootske leukoze goveda u svrhu stjecanja statusa države slobodne od ovih bolesti, a od 2014. godine se provodi program iskorjenjivanja bruceloze ovaca i koza.

Iz navedenoga proizlazi da Republika Hrvatska ulaže značajna sredstva i resurse u svrhu stjecanja i zadržavanja povoljnog statusa države u odnosu na pojedine bolesti.
Ovo je posebice važno u dugoročnom planiranju povećanja i održavanja prometa, odnosno izvoza životinja iz RH, posebno u treće zemlje. Kroz narednih nekoliko godina se očekuje da gotovo sve europske zemlje ostvare statuse na tzv. osnovne bolesti goveda, ovaca i koza. Ovi statusi donose i značajno smanjenje troškova izvoznicima jer se oslobađaju troškova testiranja prije izvoza životinja koje su namijenjene za daljnji uzgoj i proizvodnju. Dodatno, statusi se priznaju i u odnosu na bolest Aujeszkoga i zarazni rinotraheitis goveda.

U odnosu na bolesti koje nikada nisu potvrđene u RH kao npr. konjska kuga ili kuga malih preživača, RH može ostvariti status slobodne države na temelju povijesnih podataka, ali uz dokazivanje uspostavljenog sustava koji je sposoban rano otkriti bolest ukoliko se ona pojavi. Temelj održavanja i očuvanja statusa je sustav pasivnog nadziranja, ranog otkrivanja, poduzimanja mjera u slučaju sumnje i provedbe uzorkovanja te testiranja sumnjivih životinja, za što je nužna visoka svijest posjednika životinja i veterinara.
Sustav podrazumijeva obaveznu prijavu sumnje i potvrđenog slučaja bolesti kako na nacionalnoj, tako i na međunarodnoj razini.

U odnosu na klasičnu svinjsku kugu (KSK), RH je nakon desetogodišnjeg razdoblja provedbe nadziranja, konačno u mogućnosti da se sa sigurnošću može zaključiti da je slobodna od KSK te da na području države nema cirkulacije virusa KSK u populaciji domaćih i divljih svinja.
Tijekom provedbe nadziranja uzrokovano je i testirano više desetaka tisuća uzoraka podrijetlom od domaćih i divljih svinja, a u posljednje dvije godine nije zabilježen niti jedan serološki pozitivan rezultat. Posljednje izbijanje u domaćih svinja bilo je u ožujku 2008. godine, a u divljih svinja u studenome iste godine. Od tada niti jedan uzorak nije bio pozitivan na virološkoj pretrazi dok su se očekivano i dalje utvrđivale seropozitivne svinje, i divlje i domaće. U tom proteklom razdoblju u RH su se provodile preventivne mjere od kojih je potrebno naglasiti obavezne mjere biosigurnosti na svim gospodarstvima na kojima se drže svinje te mjere obaveznog pasivnog nadziranja i isključivanja KSK u svim slučajevima kada je o propisano. Provedba svih ovih mjera osigurala je da nakon deset godina RH može zatražiti službeno priznat status države slobodne od KSK.

Slobodan status od neke bolesti ne znači da više nije potrebno provoditi mjere i laboratorijske pretrage. Upravo suprotno, kako bi se očuvao takav status, obavezno je isključivanje svih sumnji uzorkovanjem i testiranjem takvih sumnjivih životinja, očuvanje visoke svijesti veterinara i posjednika životinja, održavanje laboratorijskih kapaciteta na potrebnoj razini te održavanje veterinarske službe na visokoj razini svijesti i spremnosti.

Vezani sadržaji

Epilepsija u praksi – što sve možemo bez napredne dijagnostike?

Urednik

Spongiformna encefalopatija jelena – Chronic wasting disease (CWD)

Urednik

Psihičke ozljede i “izgaranje” veterinara u Republici Hrvatskoj

Urednik

Nasljedne bolesti konja i mogućnosti testiranja roditelja

Urednik

Primjer endemske i moguće emergentne virusne zoonoze u Hrvatskoj – hepatitis E i krimsko-kongoanska hemoragijska groznica

Urednik

Uloga veterinara u prijavljivanju nuspojava lijekova u životinja

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više