Autor: Stanislav Mrkobrada DVM, Veterinarska ambulanta PLAVI KRIŽ
Štenećak je vrlo zarazna virusna bolest pasa. Proširena je po cijelom svijetu. Uzročnik je virus, osjetljiv na svjetlost i uobičajene detergente dok je dosta otporan na isušivanje i niske temperature.
Od štenećaka, osim pasa, obolijevaju i vuk, lisica, šakal, kuna, lasica, tvor…
Može li moj pas oboljeti od štenećaka?
Vrlo se lako prenosi među životinjama a izvor zaraze je životinja u konvalescenciji ili psi sa neprimjetnim oblikom bolesti.
Količina virusa potrebna da se zarazi druga životinja je mala.
Virus se širi direktnim i indirektnim kontaktom – iskašljajem, kapljicama iz nosa, usta, oka. Nosni iscjedak i slina vrlo su infetkivni i u njima se nalazi već 5-6 dana poslije unošenja virusa u organizam.
Zaraza se također širi i indirektnim kontaktom.
Štenećak ima sezonski karakter s najvećom učestalošću u hladnim mjesecima. Iako se naziva štenećak i najčešće se pojavljuje u štenadi, obolijevanje starijih pasa nije nemoguće.
Kada posumnjati?
U pasa se bolest manifestira u nekoliko oblika, a osnovni su simptomi povišenje tjelesne temperature, promijenjen apetit, apatija, serozni iscjedak iz nosa. Virus može zahvatiti različite organske sustave pa se tako i simptomi razlikuju: proljev, povraćanje, upala pluća, živčani simpomi, promjene na koži.
Poseban oblik predstavlja tzv. ‘hard pad disease’, oblik koji se javlja u nekih pasa, posebice u dobi od 4-8 mjeseci a karakterizira ga zadebljanje kože na mekušima, a povremeno i na nosnom zrcalu. Istovremeno se pojavljuju i živčani simptomi: grčevi žvačnih mišića, grčevi ostalih mišića, ponekad i proljev i povraćanje.
Težina bolesti varira, a najvažnije komplikacije su gnojna upala pluća, dehidracija uslijed dugotrajnih proljeva.
Smrtnost kod štenećaka iznosi otprilike 30-80% .
Kako se liječi?
Terapija se svodi na suzbijanje sekundarnih bakterijskih infekcija antibioticima i sulfonamidima i podizanje opće otpornosti vitaminima te prilagođenom prehranom.
Najvažniji dio je u svakom slučaju profilaktičko pravovremeno i redovito cijepljenje pasa protiv štenećaka i ostalih psećih zaraza.