Izv. prof. dr. sc. Dean Konjević, Dipl. ECZM
Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
UvodZbog čega je uopće osnovan EBVS?Kako se stječe titula Diplomate?Koja je zapravo uloga nositelja titule Diplomate?
Uvod
Završetkom studija veterinarske medicine završava se tek jedan dio obrazovanja. Mogućnosti daljnjega učenja i usavršavanja brojne su, a primarno uključuju različite radionice i seminare, odnosno tečajeve cjeloživotnoga učenja.
To je prijeko potrebno za održavanje licencije za rad sakupljanjem bodova, ali ne treba zanemariti pravu svrhu ovih tečajeva, a to je praćenje najnovijih dostignuća u struci. Osim toga znatan dio fakulteta u Europi (a u sklopu projekta Europskog socijalnog fonda Uspostava poslijediplomskih specijalističkih studija veterinarske medicine na engleskom jeziku to će uskoro biti moguće i na našem fakultetu) nudi i mogućnosti kraćeg poslijediplomskog studiranja biranjem određenog dijela predmeta ponuđenih u okviru specijalističkih studija (magisterija). Ti se predmeti mogu odslušati i online što znatno olakšava njihovo pohađanje, a završetkom se stječe titula PG Certificate (PG od engl. post graduate) ili PG Diploma, ovisno o modulima. Naravno da je moguće odabrati i cijeli poslijediplomski studij koji, osim spomenutog specijalističkoga, može biti i znanstveni ili doktorski. Ovdje moram napomenuti da je doktorski studij isključivo znanstveni i usmjeren je na istraživanje, dok su specijalistički studiji usmjereni na razvoj specifičnih kompetencija i vještina nužnih za svakodnevni rad u praksi. Bilo koji oblik učenja nužan je u veterinarskoj profesiji uzme li se u obzir kojom se dinamikom spoznaje mijenjaju i otkrivaju nove metode. Veterinarski fakultet trenutačno nudi 16 različitih specijalističkih programa u trajanju od uglavnom dvije godine.
U daljnjem dijelu teksta osvrnut ću se više na razvijanje stručnih kompetencija te neću posebno govoriti o doktorskom studiju. Završetkom jednoga od specijalističkih studija polaznik stječe akademski naziv sveučilišni magistar (univ. mag.), s dodatkom naziva koji pojašnjava u kojemu je području kandidat stekao dodatne kvalifikacije, primjerice sveučilišni magistar mikrobiologije i epizootiologije. Osim toga, moguće je odabrati i specijalizaciju na nekom od europskih centara izvrsnosti u okviru Američkog ili Europskog odbora veterinarskih specijalizacija (ABVS ili EBVS). Iako ću govoriti primarno o specijalizacijama u okviru EBVS-a, moram napomenuti i da razlike nisu velike u slučaju specijalizacija u okviru ABVS-a. Završetkom ovih programa stječe se naziv Diplomate kojemu se pridodaje naziv centra na kojemu je kvalifikacija stečena. Tako primjerice European College of Zoological Medicine omogućuje usavršavanje za titulu Diplomate ECZM, European College of Veterinary Pathologists za titulu Diplomate ECVP, European College of Veterinary Dermatology za titulu Diplomate ECVD i sl. Ova se titula stječe ponajprije polaganjem teoretskoga i praktičnoga ispita pred ispitnim povjerenstvom odgovarajućeg koledža. Osim toga moguće ju je steći i ocjenom povjerenstva tijekom osnivanja koledža (de facto Diplomate), dodjelom počasne titule ili priznavanjem položenoga ispita na drugom odboru. Tako, primjerice, ispit položen u okviru ABVS-a moguće je verificirati i od strane odgovarajućeg koledža unutar EBVS-a. Tada specijalist ima dvije titule, primjerice DACVSMR i DECVSMR. U punom nazivu ove skraćenice znače specijalist u okviru American i European College of Veterinary Sports Medicine and Rehabilitation. Titula Diplomate ujedno daje pravo i na titulu European Veterinary Specialist, kojoj se prema usavršavanju dodaje primjerice: in Zoological Medicine, in Veterinary Pathology ili drugom području ovisno o koledžu.
EBVS je krovna organizacija veterinarskih specijalista u Europi koja trenutačno obuhvaća 27 koledža i više od 36 različitih specijalizacija.
Titulu aktivni europski veterinarski specijalist danas nosi više od 3860 veterinara.
Zbog čega je uopće osnovan EBVS?
Kako se stječe titula Diplomate?
Osim izravnog rezidentskog programa katkad je moguće odraditi i takozvani alternativni put osposobljavanja za ispit pred povjerenstvom.
Iako postoje razlike među koledžima, preduvjet za ulazak u rezidentski program uglavnom je ili internship program (odnedavno postoji i na našem fakultetu) u trajanju od minimalno 12 mjeseci ili iskustvo praktičnoga rada u tom području minimalno dvije godine. Rezidentski program može voditi isključivo Diplomate (supervisor) dotičnoga koledža. On traje tri godine tijekom kojih polaznik unapređuje svoje praktično znanje te usvaja najviše standarde specijalizacije za koju se odlučio. Koledž ocjenom prihvatljivosti rezidentskog programa osigurava konzistentnost u izobrazbi i rješavanje odgovarajućeg broja slučajeva što provjerava putem tablica izrađenih za to (case log). Završetkom rezidentskog programa kandidat pristupa ispitu pred ispitnim povjerenstvom (Examination Committee). Ako položi ispit, stječe pravo na titulu Diplomate. Rezidentski program traje minimalno 36 mjeseci, a maksimalno 7 godina. Nakon isteka toga razdoblja polaznik gubi status rezidenta ako ne položi ispit.
Koja je zapravo uloga nositelja titule Diplomate?
Stjecanje titule europskog veterinarskog specijalista nije kraj. Svaki specijalist mora sudjelovati u radu koledža, redovito objavljivati radove, sudjelovati na kongresima i na sličan način prikupljati bodove kako bi nakon pet godina mogao obnoviti svoju titulu. U suprotnome prelazi u kategoriju non-practising.
Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu trenutačno ima nastavnike s titulom Diplomate iz: American College of Veterinary Surgeons, European College of Veterinary Surgeons, European College of Veterinary Dermatology, European College of Veterinary Pathology, American College of Veterinary Sports Medicine and Rehabilitation, European College of Veterinary Sports Medicine and Rehabilitation, European College of Zoological Medicine, European College of Poultry Veterinary Science i European Veterinary Parasitology College. Osim toga nositelj je tri rezidentska programa odobrena u okviru: European College of Veterinary Dermatology, European College of Veterinary Pathology i European College of Zoological Medicine.
Zaključno, titula Diplomate velika je čast koja ujedno nosi obvezu daljnjega rada na usavršavanju sebe i struke, održavanju visokih standarda struke i specijalizacije te prenošenju najnovijih spoznaja drugim kolegama i budućim specijalistima.