Izlaganje sa skupaParazitiUzgoj ovaca

Što se to krije u ovčjem runu?

Prof. dr. sc. Albert Marinculić
Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

Prof. dr. sc. Albert MarinculićIzlaganje sa savjetovanja

Devetnaesto savjetovanje uzgajivača ovaca i koza u Republici Hrvatskoj

Izvor: Zbornik predavanja 19. savjetovanje uzgajivača ovaca i koza u Republici Hrvatskoj 18. izložba hrvatskih ovčjih i kozjih sireva

Ovca je životinja koja je svojim načinom života posebno izložena parazitima. Slikovito bi ju mogli nazvati „vrećom parazita“ zato jer u njenim predželucima, crijevu i jetri redovito nalazimo tisuće parazita. Nije iznimka ni ovčje runo u kojem „gmižu četveronožni ili tronožni“ člankonošci koji zbog svog agresivnog nametničkog života dovode do značajnog poremećaja zdravlja.

Savršena prilagodba ektoparazita životu na ovci dovodi do značajnih šteta


Za razliku od svojih „srodnika“ (endoparazita) koji žive u različitim organima, ektoparaziti ili vanjski nametnici ovce nikada ne zalaze dublje od potkožja, no to ne znači da i time ne narušavaju zdravlje životinje. Naprotiv neki, poput uzročnika šuge kada se namnože mogu dovesti i do uginuća. Njihov osobit način života na račun domaćina uzrokuje značajne štete pa je vrlo važno poznavati mehanizme infestacije, hranidbe preživljavanja i razmnožavanja. Kada se govori o ektoparazitima tada treba znati da i manji broj ovih člankonožaca može uzrokovati snažne upale kože i otpadanje runa, što se povezuje s pojavom preosjetljivosti. Evo nekih detalja iz života ektoparazita koji donose ekonomske gubitke.

Ektoparaziti nadražuju kožu te prihvaćanjem i hranjenjem uzrokuju oštećenja


Kada pronađe optimalno mjesto na kojem će se zadržati i nahraniti, ektoparazit će svakako svojim gibanjem i izlučevinama uzrokovati veća ili manja oštećenja ovisno o usnom aparatu. Oštećenja kože idealna su ulazna vrata pak za mikroorganizme. Jednom kada probuši kožu, ektoparazitu je na raspolaganju krv, limfa, tkivo. Uglavnom većina ektoparazita sve što treba za svoj razvoj i stvaranje potomstva pronalazi u krvi. To se osobito odnosi na ženke brojnih skupina ektoparazita koje sisanjem oduzimaju značajne količine i time uzrokuju za život opasnu slabokrvnost.

Ektoparaziti uznemiravaju životinje i time značajno utječu na proizvodnost


Mršavljenje, loša kondicija, smanjena proizvodnja mlijeka su izričite posljedice nemira i manjeg uzimanja hrane. Nemiru životinje posebno pridonosi bol uzrokovana ugrizom. Opsežna oštećenja vrlo često nalazimo na području sisa, rodnice i oko očiju.

Ektoparaziti prenose uzročnike bolesti


Brojne su bolesti koje ektoparaziti prenose. U tome sudjeluju kao tzv. biološki vektori bez kojih uzročnici nekih bolesti ne mnogu opstati te kao mehanički prijenosnici. Radi se o vrlo opasnim bolestima koje ako se ne liječe imaju redovito smrtonosni ishod.

Ektoparaziti oštećuju kožu i runo te time onemogućavaju preradu


Na mjestu hranjenja, ali i područjima po kojima se gibaju nastaju trajna oštećenja koja značajno utječu na kvalitetu kože i runa.

Ektoparaziti uzrokuju dodatne troškove dijagnostike, liječenja i suzbijanja


S obzirom na izvrsnu prilagodbu nametničkom načinu života, ektoparaziti se vrlo brzo razmnožavaju i zato je potrebno pravovremeno krenuti s njihovim uništavanjem. Velika otrovnost za životinje i ljude te škodljivost za okoliš brojnih pripravaka koji uništavaju ektoparazite onemogućavaju dosadašnju praksu laičke primjene pa danas na tržištu imamo samo mali broj skupljih pripravaka koji se mogu sigurno primjenjivati.

Kako ćemo prepoznati napadnutu životinju?


Zbog upaljene kože životinje će se neprestano češati. Pri tome će koristiti zube, stražnje papke i rogove. U poodmaklim stadijima bolesti češati će se o ograde, zidove, stabla i druge čvrste predmete. Zbog velike mobilnosti, ektoparaziti će nadražiti čitavo tijelo za razliku od ostalih uzročnika bolesti kod kojih su promjene ograničene. Ovisno o vrsti ektoparazita u ovaca se mogu primijetiti i znakovi poput tresenja glave, škrgutanja zubi te manjeg uzimanja hrane. Neki ektoparaziti koje nazivamo mijazama stvaraju duboke rane u kojima se razvija vrlo neugodan miris.

„Tko“ se krije u ovčjem runu?

„Tko“ leti i napada ovcu?

Zlatna pravila kontrole ektoparazita u ovce


  1. Pravovremeno „liječiti“ infestaciju prije nego se ektoparaziti razmnože.
  2. Temeljito pregledavati životinje kako bi se pravovremeno uočilo prorijeđeno ili otpalo runo, zacrvenjena koža, kraste.
  3. Odmah izdvojiti sumnjivu životinju.
  4. Prije unošenja u stado novo nabavljenu životinju uvijek zadržati u karanteni.
  5. Provoditi potrebne higijenske mjere te redovito čistiti nastambu. Otpalo runo spaliti.
  6. Izbjegavati ispašu na područjima s krpeljima.
  7. Redovito šišati ovce čime se onemogućava zadržavanje ektoparazita u runu.
  8. Liječiti životinje samo uz preporuku veterinara.

Adresa autora:
Albert Marinculić

Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Zavod za parazitologiju i invazijske bolesti
Heinzelova 55, 10000 Zagreb
E-mail: albert@vef.hr

Vezani sadržaji

Prijedlozi parazitologa za dijagnostiku i liječenje endoparazita u pasa i mačaka

Urednik

Kuga malih preživača (PPR) u Grčkoj i Rumunjskoj

Urednik

Mali strongilidi – velik problem parazitologije konja

Urednik

Noć muzeja 2024. “Muzeji i nova publika”

Urednik

Srednji Jadran – moguće „utočište“ imunih plemenitih periski

Urednik

Zoonotski nametnici riba kao kancerogeni skupine I

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više