SkupoviStručno usavršavanje

Stručni skup CVA u Križevcima

Goran Juričić, dr.med.vet.
Centralna veterinarska agencija

cvavs-krizevciDana 19. ožujka 2015. godine u Gradskoj vijećnici u Križevcima, u organizaciji CVA-e održan je stručni skup za doktore veterinarske medicine u suradnji s Veterinarskom stanicom Križevci. Ovom prilikom okupilo se devedesetak kolega s područja sjeverne Hrvatske. Teme predavanja pokrivale su aktualna kretanja u mliječnom govedarstvu s motrišta veterinarskih stručnjaka, s ciljem obavještavanja o novim znanjima i spoznajama kojima bi se povećala produktivnost stada.

Nakon što je skup pozdravio dogradonačelnik grada Križevaca, gospodin Tomislav Katanović, započelo je prvo predavanje, „Pregled ponude proizvoda VS Križevci d.o.o. REPROVET“, koje je održao Ivan Zemljak, direktor Veterinarske stanice Križevci. Predavanje je bilo vrlo zanimljivo za sve ljubitelje simentalske pasmine jer je Reprovet, uz ostale tvrtke koje zastupa, zastupnik i promotor kompanije Bayern genetik GmbH s kojom pridonosi unapređenju uzgoja simentalskog goveda prema Hrvatskom uzgojnom programu od HPA-e i HUSIM-a. Posebnu je pozornost privukao bik MAHANGO, genomski testirani simentalski bezrožni bik koji svojom pojavom i rezultatima, prema prikazanom, nadmašuje konkurenciju. Lijepo je to prokomentirao jedan anonimni sudionik skupa: „Dakle, ipak postoje šanse da posljednje govedo na teritoriju Hrvatske bude simentalac.“ Tog smo šaljivog kolegu upozorili da se prema službenim podacima očekuju ulaganja u mliječno govedarstvo, pogotovo iz fondova EU kao i iz državnih sredstava, što bi trebalo pomoći obnovi i povećanju broja mliječnih krava u Hrvatskoj. Inače, doznali smo da je Reprovet u nepunoj godini dana ostvario zavidne rezultate zahvaljujući dobroj ekipiranosti i visokoj educiranosti djelatnika koji uz robu nude i stručnu pomoć.

Nakon toga došao je red na središnje predavanje našega okupljanja, „Sinkronizacija estrusa mliječnih krava“, a predavač je bio prof.dr.sc. Darko Gereš. prof.dr.sc. Darko Gereš, predavanje, Križevci, stručni skup CVAKolege su djelomično ponovili hormonsku fiziologiju i putove povratne sprege pojedinih hormona bitnih za normalan spolni ciklus te dijelom usvojili novije spoznaje u uporabi sintetskih hormona u okviru protokola, s naglaskom na uspješnost određenih odabira u odnosu na druge. Ovo iznimno zanimljivo gradivo samo je uvod u pravi ocean kombinacija u kojemu se svakome tko nije stručnjak vrlo teško snaći. Jedan od sudionika skupa lijepo je sažeo svoje dojmove u rečenici: “Profesor nam je pokazao što sve postoji, a na nama je da prema situaciji na terenu odabiremo najbolje.“ Već tijekom predavanja postavljena su brojna pitanja na koja je profesor strpljivo i detaljno odgovarao. Iako sam zbog toga ostao bez pola svoga termina, bilo mi je drago da se na predavanjima profesora Gereša uvijek razvije bučna diskusija što je dokaz da je pristup stručnoj problematici kod naših kolega još uvijek aktivan, bez obzira na probleme s kojima se susreću u praksi, a na koje uglavnom nemaju utjecaja. Profesor je ponovno naglasio da je ovaj oblik predavanja samo uvod u jednu opsežnu problematiku koja se ozbiljno usavršava daljnjim studiranjem, naprimjer na novom specijalističkom poslijediplomskom studiju Menadžment reprodukcijskog zdravlja mliječnih krava pod njegovim vodstvom. Da u 17:00 sati nismo morali napustiti Vijećnicu zbog ranije dogovorenih obveza, ova bi se rasprava nastavila još dugo.

Na kraju skupa predstavljen je pomoćni program pri uporabi sinkronizacijskih protokola EasySynch, čijom se primjenom smanjuje utjecaj ljudske pogreške pri njihovu raspisivanju. Zapanjuje podatak da se u ukupnosti počinjenih pogrešaka pri UO-u krava kod primjene sustava kontrolirane reprodukcije, pogreške povezane s ljudskim faktorom svrstavaju na visoko treće mjesto. Svaka pogreška košta, a nepotrebna pogreška usput i stvara neugodu.
Predstavljanje asortimana CVA-e prošlo je munjevito brzo zbog izrazito visokog stupnja poznavanja ove palete proizvoda od strane kolega.


Vezani sadržaji

VETERINARSKI DANI 2021. :: Uvodna riječ :: mr. sc. Tatjana Karačić, ravnateljica UVSH

Urednik

Šepavost mliječnih krava u Hrvatskoj – značaj, stanje i prevencija

Urednik

Zdravlje vimena – nova saznanja u praksi

Urednik

Godišnja konferencija Europske federacije za animalne znanosti u Hrvatskoj

Urednik

1. znanstveno-stručni skup o gmazovima „REPTILIA“

Urednik

Edukativni skup o bolestima pčela

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više