Goran Juričić, dr.med.vet.
Centralna veterinarska agencija
Dana 19. ožujka 2015. godine u Gradskoj vijećnici u Križevcima, u organizaciji CVA-e održan je stručni skup za doktore veterinarske medicine u suradnji s Veterinarskom stanicom Križevci. Ovom prilikom okupilo se devedesetak kolega s područja sjeverne Hrvatske. Teme predavanja pokrivale su aktualna kretanja u mliječnom govedarstvu s motrišta veterinarskih stručnjaka, s ciljem obavještavanja o novim znanjima i spoznajama kojima bi se povećala produktivnost stada.
Nakon toga došao je red na središnje predavanje našega okupljanja, „Sinkronizacija estrusa mliječnih krava“, a predavač je bio prof.dr.sc. Darko Gereš. Kolege su djelomično ponovili hormonsku fiziologiju i putove povratne sprege pojedinih hormona bitnih za normalan spolni ciklus te dijelom usvojili novije spoznaje u uporabi sintetskih hormona u okviru protokola, s naglaskom na uspješnost određenih odabira u odnosu na druge. Ovo iznimno zanimljivo gradivo samo je uvod u pravi ocean kombinacija u kojemu se svakome tko nije stručnjak vrlo teško snaći. Jedan od sudionika skupa lijepo je sažeo svoje dojmove u rečenici: “Profesor nam je pokazao što sve postoji, a na nama je da prema situaciji na terenu odabiremo najbolje.“ Već tijekom predavanja postavljena su brojna pitanja na koja je profesor strpljivo i detaljno odgovarao. Iako sam zbog toga ostao bez pola svoga termina, bilo mi je drago da se na predavanjima profesora Gereša uvijek razvije bučna diskusija što je dokaz da je pristup stručnoj problematici kod naših kolega još uvijek aktivan, bez obzira na probleme s kojima se susreću u praksi, a na koje uglavnom nemaju utjecaja. Profesor je ponovno naglasio da je ovaj oblik predavanja samo uvod u jednu opsežnu problematiku koja se ozbiljno usavršava daljnjim studiranjem, naprimjer na novom specijalističkom poslijediplomskom studiju Menadžment reprodukcijskog zdravlja mliječnih krava pod njegovim vodstvom. Da u 17:00 sati nismo morali napustiti Vijećnicu zbog ranije dogovorenih obveza, ova bi se rasprava nastavila još dugo.
Na kraju skupa predstavljen je pomoćni program pri uporabi sinkronizacijskih protokola EasySynch, čijom se primjenom smanjuje utjecaj ljudske pogreške pri njihovu raspisivanju. Zapanjuje podatak da se u ukupnosti počinjenih pogrešaka pri UO-u krava kod primjene sustava kontrolirane reprodukcije, pogreške povezane s ljudskim faktorom svrstavaju na visoko treće mjesto. Svaka pogreška košta, a nepotrebna pogreška usput i stvara neugodu.
Predstavljanje asortimana CVA-e prošlo je munjevito brzo zbog izrazito visokog stupnja poznavanja ove palete proizvoda od strane kolega.