IzdvojenoKućni ljubimciSkupoviStručno usavršavanje

Stručni skup “Oral diseases are painful”

Bolesti usta i zubi zapravo spadaju u najčešće zajedničke bolesti pasa i mačaka kućnih ljubimaca. Moglo bi se ustvrditi da nije upitno da svaki pas ili mačka ima neku bolest zuba nego da li smo to detektirali i tretirali. To je važno i stoga što je najveći broj tih bolesti bolan, pa naročito ako govorimo o kvaliteti njihovog života, onda te bolesti moramo osim kao zdravstveni prepoznati i kao problem dobrobiti.
Globalno gledajući, najveći broj veterinara je tijekom studija nikako ili vrlo slabo upoznat sa veterinarskom stomatologijom, pa je stoga WSAVA i pokrenula ovakvu inicijativu.
WSAVA logoWSAVA (Global Dental Guidelines) i Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, organizirali su ovaj stručni skup čiji je primarni cilj promidžba veterinarske stomatologije kao specijalnosti unutar područja veterinarske kliničke medicine, ali i upućivanje veterinara na nužnost cjeloživotnog obrazovanja glede bolje stomatološke skrbi za životinje. Skup je održan 1. prosinca 2018. godine u Kliničkoj predavaonici Veterinarskoga fakulteta.Za lokalnu organizaciju ovog stručnog skupa prvenstveno je zaslužan akademik Dražen Matičić. Dobra povezanost sa vodećim stručnjacima u svjetskim centrima razvoja veterinarske medicine u velikoj mjeri doprinijela je organizaciji ne samo ovog stručnog skupa nego i drugih aktivnosti na stručnom unaprjeđenju i podizanju razine kvalitete veterinarskih usluga prvenstveno tzv. male prakse. Među tim aktivnostima naročito se ističu dosadašnja tri međunarodna veterinarska specijalistička simpozija koji su održani u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti u Zagrebu.

Akademik Dražen Matičić
U pozdravnim riječima sudionicima je ponovno ukazao na značaj i važnost veterinarske stomatologije, ali i njezine promidžbe u područjima u kojima ona još nije u potpunosti zaživjela, što je jedan od motiva i ciljeva organizacije ovakvoga skupa na kojemu su svoje mjesto imali svi aktualni studenti poslijediplomskog studija Kirurgije, anesteziologije i oftalmologije s veterinarskom stomatologijom zagrebačkog Veterinarskog fakulteta. “Počeli smo sa Kijevom, Moskvom, pa zatim nastavili u Postojni, u Sarajevu i u Beogradu, a sada završavamo ovaj niz skupova ovdje na Veterinarskom fakultetu u Zagrebu. Sve to ne bi bilo moguće bez naših suorganizatora, a to su prvenstveno Veterinarski fakultet za ovaj događaj te WSAVA pod čijim okriljem je globalna organizacija ovakvih skupova.”

U ime Veterinarskoga fakulteta sudionike je pozdravio doc. dr. sc. Dean Konjević, prodekan za znanost, poslijediplomske studije i cjeloživotno učenje Veterinarskoga fakulteta u Zagrebu.“Veterinarska stomatologija je još uvijek pomalo zanemarena, ali je vrlo značajan dio veterinarske medicine.” Istaknuo je da upravo WSAVA na svojim stranicama navodi kako “tek oko 20% veterinarskih fakulteta u SAD ima specijalistu iz veterinarske stomatologije, a u svijetu je taj postotak još niži”.

Doc. dr. sc. Dean Konjević
Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu je prepoznao tu potrebu i uveo veterinarsku stomatologiju u svoju stručno-kliničku ponudu pa je ona već godinama uključena kako u integrirani preddiplomski i diplomski studij tako i u poslijediplomski studij. “Prošlo je više od deset godina od kada su organizirane radionice veterinarske stomatologije na našem fakultetu i otkada smo ostvarili i kontakte sa pojedinim eminentnim stručnjacima kao što je to prof. dr. Frank Verstraete.”
Zahvalio je akademiku Draženu Matičiću i cjelokupnoj Klinici za kirurgiju, ortopediju i oftalmologiju sa veterinarskom stomatologijom što potiče širenje znanja iz ovog područja na veterinarsku profesiju i djeluje kao lider u ovom području u Hrvatskoj.
Prof. dr. sc. Ana Nemec, dipl. AVDC, dipl. EVDC
Prof. Ana Nemec i ovoga puta je predstavljena kao drag prijatelj zagrebačkog Veterinarskog fakulteta uz napomenu da već godinama sudjeluje u ovakvim edukacijama i raznim skupovima, a istovremeno je diplomate dva dentalna koledža – i europskog i američkog (!). Prema riječima prof. Nemec, glavna svrha ovakvih WSAVA-inih inicijativa je pružanje smjernica u cilju promocije određenog stručnog područja. Općenito gledano, te smjernice bi trebale biti relevantni dokumenti donešeni temeljem konsenzusa stručnjaka, a uzimaju u obzir razlike u globalnom veterinarskom obrazovanju, pristup opremi i lijekovima te načine liječenja, pa je prof. Nemec uputila sudionike skupa na njihovu praktičnu primjenu.

Uz registriranih 20 studenata poslijediplomskog studija Kirurgije, anesteziologije i oftalmologije s veterinarskom stomatologijom, organizator je članovima Hrvatske veterinarske komore omogućio besplatno sudjelovanje za 50 sudionika, no zadana kvota nažalost nije i ispunjena.
Sudjelovanje na skupu vrednovano je sa 3 boda za pasivno, odnosno s 4 boda za aktivno sudjelovanje, a registracija za članove bila je moguća bez plaćanja kotizacije.


    Vezani sadržaji

    10. Hrvatski kongres veterinara male prakse

    Urednik

    Liječenje prijeloma zuba i zaostalog korijena zuba

    Urednik

    Procjena kontaminacije patogenima u pripravcima mezenhimskih matičnih stanica porijeklom iz masnog tkiva pasa

    Urednik

    Javni poziv za iskaz interesa za provedbu subvencioniranog postupka sterilizacije vlasničkih pasa na području Grada Zagreba za 2025. godinu

    Urednik

    20 godina označavanja kućnih ljubimaca u Republici Hrvatskoj

    Urednik

    Prvi molekularni dokazi erlihija u krpelja na području RH

    Urednik

    Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više