IzdvojenoKućni ljubimciSkupoviStručno usavršavanje

Stručni skup “Oral diseases are painful”

Bolesti usta i zubi zapravo spadaju u najčešće zajedničke bolesti pasa i mačaka kućnih ljubimaca. Moglo bi se ustvrditi da nije upitno da svaki pas ili mačka ima neku bolest zuba nego da li smo to detektirali i tretirali. To je važno i stoga što je najveći broj tih bolesti bolan, pa naročito ako govorimo o kvaliteti njihovog života, onda te bolesti moramo osim kao zdravstveni prepoznati i kao problem dobrobiti.
Globalno gledajući, najveći broj veterinara je tijekom studija nikako ili vrlo slabo upoznat sa veterinarskom stomatologijom, pa je stoga WSAVA i pokrenula ovakvu inicijativu.
WSAVA logoWSAVA (Global Dental Guidelines) i Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, organizirali su ovaj stručni skup čiji je primarni cilj promidžba veterinarske stomatologije kao specijalnosti unutar područja veterinarske kliničke medicine, ali i upućivanje veterinara na nužnost cjeloživotnog obrazovanja glede bolje stomatološke skrbi za životinje. Skup je održan 1. prosinca 2018. godine u Kliničkoj predavaonici Veterinarskoga fakulteta.Za lokalnu organizaciju ovog stručnog skupa prvenstveno je zaslužan akademik Dražen Matičić. Dobra povezanost sa vodećim stručnjacima u svjetskim centrima razvoja veterinarske medicine u velikoj mjeri doprinijela je organizaciji ne samo ovog stručnog skupa nego i drugih aktivnosti na stručnom unaprjeđenju i podizanju razine kvalitete veterinarskih usluga prvenstveno tzv. male prakse. Među tim aktivnostima naročito se ističu dosadašnja tri međunarodna veterinarska specijalistička simpozija koji su održani u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti u Zagrebu.

Akademik Dražen Matičić
U pozdravnim riječima sudionicima je ponovno ukazao na značaj i važnost veterinarske stomatologije, ali i njezine promidžbe u područjima u kojima ona još nije u potpunosti zaživjela, što je jedan od motiva i ciljeva organizacije ovakvoga skupa na kojemu su svoje mjesto imali svi aktualni studenti poslijediplomskog studija Kirurgije, anesteziologije i oftalmologije s veterinarskom stomatologijom zagrebačkog Veterinarskog fakulteta. “Počeli smo sa Kijevom, Moskvom, pa zatim nastavili u Postojni, u Sarajevu i u Beogradu, a sada završavamo ovaj niz skupova ovdje na Veterinarskom fakultetu u Zagrebu. Sve to ne bi bilo moguće bez naših suorganizatora, a to su prvenstveno Veterinarski fakultet za ovaj događaj te WSAVA pod čijim okriljem je globalna organizacija ovakvih skupova.”

U ime Veterinarskoga fakulteta sudionike je pozdravio doc. dr. sc. Dean Konjević, prodekan za znanost, poslijediplomske studije i cjeloživotno učenje Veterinarskoga fakulteta u Zagrebu.“Veterinarska stomatologija je još uvijek pomalo zanemarena, ali je vrlo značajan dio veterinarske medicine.” Istaknuo je da upravo WSAVA na svojim stranicama navodi kako “tek oko 20% veterinarskih fakulteta u SAD ima specijalistu iz veterinarske stomatologije, a u svijetu je taj postotak još niži”.

Doc. dr. sc. Dean Konjević
Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu je prepoznao tu potrebu i uveo veterinarsku stomatologiju u svoju stručno-kliničku ponudu pa je ona već godinama uključena kako u integrirani preddiplomski i diplomski studij tako i u poslijediplomski studij. “Prošlo je više od deset godina od kada su organizirane radionice veterinarske stomatologije na našem fakultetu i otkada smo ostvarili i kontakte sa pojedinim eminentnim stručnjacima kao što je to prof. dr. Frank Verstraete.”
Zahvalio je akademiku Draženu Matičiću i cjelokupnoj Klinici za kirurgiju, ortopediju i oftalmologiju sa veterinarskom stomatologijom što potiče širenje znanja iz ovog područja na veterinarsku profesiju i djeluje kao lider u ovom području u Hrvatskoj.
Prof. dr. sc. Ana Nemec, dipl. AVDC, dipl. EVDC
Prof. Ana Nemec i ovoga puta je predstavljena kao drag prijatelj zagrebačkog Veterinarskog fakulteta uz napomenu da već godinama sudjeluje u ovakvim edukacijama i raznim skupovima, a istovremeno je diplomate dva dentalna koledža – i europskog i američkog (!). Prema riječima prof. Nemec, glavna svrha ovakvih WSAVA-inih inicijativa je pružanje smjernica u cilju promocije određenog stručnog područja. Općenito gledano, te smjernice bi trebale biti relevantni dokumenti donešeni temeljem konsenzusa stručnjaka, a uzimaju u obzir razlike u globalnom veterinarskom obrazovanju, pristup opremi i lijekovima te načine liječenja, pa je prof. Nemec uputila sudionike skupa na njihovu praktičnu primjenu.

Uz registriranih 20 studenata poslijediplomskog studija Kirurgije, anesteziologije i oftalmologije s veterinarskom stomatologijom, organizator je članovima Hrvatske veterinarske komore omogućio besplatno sudjelovanje za 50 sudionika, no zadana kvota nažalost nije i ispunjena.
Sudjelovanje na skupu vrednovano je sa 3 boda za pasivno, odnosno s 4 boda za aktivno sudjelovanje, a registracija za članove bila je moguća bez plaćanja kotizacije.


    Vezani sadržaji

    Gljivične bolesti u veterinarskoj kliničkoj praksi – izazovi dijagnostike i liječenja

    Urednik

    Pregled brahicefalne opstruktivne bolesti dišnih putova: patofiziologija, dijagnoza, liječenje i perspektive

    Urednik

    Javni poziv za iskaz interesa za provedbu subvencioniranog postupka sterilizacije vlasničkih pasa na području Grada Zagreba za 2024.

    Urednik

    Održan stručni tečaj „Terapija laserom – jesmo li na istoj valnoj duljini?”

    Urednik

    Prijedlozi parazitologa za dijagnostiku i liječenje endoparazita u pasa i mačaka

    Urednik

    Epizootiološki čimbenici infekcije respiratornim koronavirusom pasa u Republici Hrvatskoj

    Urednik

    Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više