Image default
Divlje životinje i divljačDobrobit, zaštita i zbrinjavanjeStudenti

Studenti veterine kroz društveno korisne programe senzibilizirali zajednicu o zaštiti dupina i kornjača

Udruga Argonauta
Društveno korisno učenje (DKU) jest nastavna metoda koja studentima omogućuje da primjenjuju znanja i vještine stečene tijekom studija te obogaćuju proces usvajanja znanja radeći u timu na razvoju projekta kojim se rješava konkretan društveni problem.

U petak, 18.10.2019. održana je završna konferencija projekta “Plavi projekt – doprinos razvoju programa društveno korisnog učenja na Veterinarskom fakultetu u Zagrebu”. Konferenciji su uz novinare i nastavnike Veterinarskog fakulteta prisustvovali i studenti te predstavnici projektnih partnera, udruge Argonauta iz Murtera i Morskog obrazovnog centra iz Pule.

U 18 mjeseci zajedno smo naučili što je društveno korisno učenje, što ono znači za visokoškolsko obrazovanje i rad organizacija civilnog društva, ali i kako studentskim društveno korisnim projektima doprinijeti razvoju lokalne zajednice, tj. osvještavanju o potrebama zaštite morskog okoliša, s posebnim naglaskom na dupine i morske kornjače.

Deset studentskih projektnih timova uključenih u projekt predstavilo je pripremu i provedbu svojih DKU projekata. Bilo je zaista zanimljivo čuti kakav dojam na studente je ostavila priprema i provedba projekta, s kojim problemima su se susretali, kako su ih rješavali te na koji način su im mentori i volonteri bili pomoć u tijeku pripremi i implementaciji projekata. Posebno je zadovoljstvo bilo vidjeti kako su studenti zadovoljni provedenim projektima te kako bi sudjelovanje u DKU projektu preporučili svakom studentu, ali i rado se uključili u daljnje aktivnosti ovog tipa.

Najveća je vrijednost društveno korisnih projekata, zaista, iskustvo koje su studenti njihovom provedbom stekli te vrijednosti ostvarene provedbom projekata koje su probudile lokalnu zajednicu, dosad uspavanu za pitanja poput onih što učiniti naiđete li na ozlijeđenog dupina ili morsku kornjaču ili pak kako se ponašati u blizini dupina.

■ Jedan od edukativnih filmića koje su izradili studenti:

Ideje stvorene u studentskim projektima DKU-a predstavljaju potencijalne volonterske programe, radna mjesta i inicijative koje će, nadamo se, biti ostvarene sinergijom svih uključenih u ovaj projekt: studenata, profesora, volontera i predstavnika udruga.

Za sve uključene ovaj je projekt značio nova znanja i iskustva, nove kontakte i partnerstva, a nadamo se u budućnosti i nove ambasadore koji će nastaviti aktivnosti i projekte usmjerene na zaštitu i očuvanje bogate prirodne baštine otoka Murtera, Kornatskog otočja i Jadranskog mora.

■ Promo video Plavog projekta:

Projekt je trajao 18 mjeseci (do listopada 2019.), sufinanciran je sredstvima Europske unije iz Europskog socijalnog fonda (ESF) u iznosu od 854.018,21 Kn, a njegova ukupna vrijednost iznosi 1.004.727,31 Kn. Nositelj projekta bila je Udruga Argonauta iz Murtera, a partneri na projektu su Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu te Morski obrazovni centar Pula. Projekt se provodio na području Šibensko-kninske, Zagrebačke i Istarske županije.

Za sve dodatne informacije javite se na:

  • dr. sc. Lada Radin, dr. med. vet., Veterinarski fakultet, pr@vef.hr, 091 250 7511 ili
  • Sanja Kovačev, mag.turism.cult., Udruga Argonauta, sanja.kovacev@argonauta.hr, 091 303 3067

Vezani sadržaji

2. Dani Erasmusa na VEF-u

Urednik

Tomislav Hader izabran za studenta savjetnika dekana

Urednik

Prvi dan studija za nove brucoše

Urednik

Vetti Group stipendije za studente veterine

Urednik

Dok udruge ratuju, životinje i veterinari stradavaju

Urednik

U uzgoj riba i školjkaša uključuje se umjetna inteligencija

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više