Izvor: http://www.veterinarstvo.hr/default.aspx?id=4555
Javni poziv za podnošenje prijava za sufinanciranje nabavke materijala i sredstava za postavljanje dvostrukih ograda u uzgojima svinja koje se drže na otvorenom za 2021. godinu
M inistarstvo poljoprivrede objavilo je novi Javni poziv za podnošenje prijava za sufinanciranje nabavke materijala i sredstava za postavljanje dvostrukih ograda u uzgojima svinja koje se drže na otvorenom za 2021. godinu. Na raspolaganju je 1,4 milijuna kuna, a Javni poziv je otvoren do utroška sredstava, odnosno najkasnije do 30. studenoga 2021. Sredstva su bespovratna i namjenska, a usmjerena su za sufinanciranje poboljšanja uvjeta propisane biosigurnosti kako bi se učinkovito smanjio rizik od unošenja i širenja afričke svinjske kuge sprječavanjem kontakata domaćih svinja koje se drže na otvorenom s divljim svinjama te ostalim divljim i domaćim životinjama.Pravo podnošenja prijave za dodjelu sredstava sufinanciranja imaju pravne i fizičke osobe koje drže svinje na otvorenom, koje su registrirane u Jedinstvenom registru domaćih životinja te zadovoljavaju uvjete Javnog poziva. Prijavitelj može ostvariti sufinanciranje do najviše 80% od traženog iznosa, a maksimalan iznos sredstava koji se može odobriti je dvadeset tisuća kuna.
Podsjećamo posjednike svinja da se pridržavaju propisa o označavanju, premještanju i prometu životinja, da spriječe kontakt svojih životinja s divljim svinjama te da je zabranjeno pašno držanje svinja i ispuštanje svinja na otvoreni prostor, osim u slučajevima kada se svinje drže u prostoru ograđenom dvostrukom ogradom. Prijava uginulih domaćih i divljih svinja je obavezna u svrhu testiranja uzoraka organa uginulih domaćih i divljih svinja kako bi se isključila prisutnost bolesti, a važno je osigurati i neškodljivo zbrinjavanje nusproizvoda nastalih tijekom klanja svinja za vlastite potrebe u skladu s posebnim propisima.
Na farmama i lovištima je nužno osigurati provedbu biosigurnosnih mjera te pozivamo sve posjednike svinja i lovce da se za sva pitanja obrate u Upravu za veterinarstvo i sigurnost hrane na e-mail adresu: veterinarstvo@mps.hr ili na broj telefona 01/6443-540, odnosno, da se obrate svojim veterinarima te da svako uginuće i pojavu znakova bolesti odmah prijave veterinaru.
Ovim putem još jednom skrećemo pažnju na važnost pretraživanja na ASK svake uginule divlje svinje. Za dojavu o lokaciji uginule divlje svinje koja rezultira pronalaskom i laboratorijskim pretraživanjem lešine, fizička osoba ima pravo na nagradu u iznosu od 100 kuna. Lokacija lešine divlje svinje može se dojaviti nadležnoj ovlaštenoj veterinarskoj organizaciji, lovoovlašteniku na čijem se lovištu lešina nalazi ili na email adresu: veterinarstvo@mps.hr odnosno na broj telefona 099/4392-507 pri kojem je osigurano dežurstvo izvan radnog vremena.
Obrasci za prijavu na Javni poziv dostupni su na internetskoj stranici Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane.
- Bioterorizam – prijetnja i izazovi
- Broj svinja i biosigurnost nakon pojave afričke svinjske kuge
- Nacionalni krizni stožer za kontrolu i suzbijanje afričke svinjske kuge: sjednica u Otoku
- Afrička svinjska kuga: potpore za proizvođače i dosadašnje aktivnosti Ministarstva poljoprivrede
- Evaluacija primjerenosti postojećeg sustava za procjenu biosigurnosti na gospodarstvima na kojima se drže svinje primjenom matematičkog modela na primjeru bolesti Aujeszkoga
- Sumnja na afričku svinjsku kugu na još tri gospodarstva
- Toxoplasma gondii – gdje ju pronaći
- U 2022. provedeno 32 633 veterinarskih pregleda gospodarstava
- Novi slučaj visokopatogene influence kod divlje ptice u Istarskoj županiji
- Najčešći uzroci neplodnosti nazimica i krmača