Povijesni podatci i situacija
Ukupno je od listopada 2014. do siječnja 2017. potvrđeno 142 slučaja u ovaca, 77 koza i 96 goveda. Serotip 1 virusa bolesti plavog jezika, potvrđen u Italiji, u Hrvatskoj nije utvrđen.
Cijepljenje
Nadzor
Uzorkovanja su provele ovlaštene veterinarske organizacije, a sva testiranja uzoraka (ELISA, PCR, VNT) proveo je Nacionalni referentni laboratorij za bolest plavog jezika u Veterinarskom zavodu Split, podružnici Hrvatskog veterinarskog instituta. Uzorci pozitivni kroz ELISA-test, obrađeni su i PCR metodom.
Od 2018. godine, PCR-om nije potvrđen niti jedan slučaj bolesti u Hrvatskoj iako su uzorci uzeti po svim županijama dva puta u godini i to u doba kada je najopravdanije očekivati infekcije – prvi uzorci u kolovozu/rujnu i drugi u studenom/prosincu.
Osim utvrđivanja bolesti u čitavoj Hrvatskoj uzrokovane serotipom 4 kao primarnim ciljem aktivnog nadzora, utvrđivanje drugih serovara (1-27) definirano je kao sekundarni cilj programa, posebice u obalnom području Hrvatske gdje je postojao rizik od unosa serovara 1 iz Italije.
Pasivnim nadzorom su tijekom 2018. godine u tri stada utvrđeni klinički znakovi bolesti koji bi mogli sugerirati bolest plavog jezika (visoka temperatura, otečenje jezika, iscjedak iz nosa) no rezultati PCR testiranja bili su negativni. Tijekom 2019. godine nije bilo prijava kliničkih znakova bolesti koji bi mogli sugerirati moguću infekciju virusom bolesti plavog jezika.
Prvim entomološkim nadzorom vektora od 2009. do 2011. godine utvrđeno je da su vektori bolesti, adulti komaraca iz porodice Culicoides, prisutni tijekom cijele godine, uz značajnu redukciju njihovog broja tijekom zimskih mjeseci i uz najveću aktivnost od lipnja do rujna. Drugi entomološki nadzor započet 2015. pokazao je iste rezultate.
Mjere i održavanje statusa
Bolest plavog jezika je bolest koja se prijavljuje međunarodnim institucijama, a u njezinom praćenju i suzbijanju uključeni su posjednici životinja, ovlašteni veterinari, veterinarski inspektori i službeni laboratorij. Vlasnik životinja dužan je bez odgode veterinaru prijaviti sumnju na bolest (pojava kliničkih znakova bolesti). Veterinar koji posumnja na bolest, unutar 24 sata mora sumnju prijaviti veterinarskoj inspekciji i Upravi za veterinarstvo i sigurnost hrane.
Zaključno
Temeljem činjenica:
- da je posljednji slučaj bolesti plavog jezika u Hrvatskoj potvrđen 16. siječnja 2017. godine,
- da je akcija cijepljenja značajno reducirala cirkulaciju virusa u zemlji kao i daljnje širenje virusa,
- da su rezultati aktivnog i pasivnog nadzora pokazali da u Hrvatskoj više od dvije godine nema dokaza infekcije virusom bolesti plavog jezika te
- da strategije nadzora i vakcinacije podržavaju i rezultati entomološkog nadzora vektora,
pomoćnica ministrice i čelnica Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane Ministarstva poljoprivrede, mr. sc. Tatjana Karačić kao delegat OIE za Hrvatsku, proglasila je da Hrvatska sa 1. siječnjem 2020. godine ispunjava uvjete za status zemlje slobodne od bolesti plavog jezika.
Svjetska organizacija za zdravlje životinja (OIE), 29. svibnja 2020. godine prihvatila je objavu ove samodeklaracije i istu objavila na svojim mrežnim stranicama.
Dokument (pdf) Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane dostupan je na adresi:
Objava deklaracije na stranicama OIE dostupna je na adresi:
Objava Ministarstva poljoprivrede dostupna je na adresi:
https://www.oie.int/fileadmin/Home/eng/Animal_Health_in_the_World/docs/pdf/Self-declarations/2020_05_Croatia_BTD_self-declaration.pdf