3. studenoga
Kako je ove godine sve u medijskoj sjeni koronakrize, tako je ostalo i Jedno zdravlje. Apsurdno; kao da COVID-19 nije dio priče o Jednom zdravlju. Apsurdno, jer ne treba biti stručnjak za zdravlje da bi se COVID-19 povezalo i sa ljudima i sa životinjama. Od početka krize moglo čuti da probleme slične COVID-u možemo očekivati na isti način i u istom scenariju ako globalno ne promijenimo pristup, a upravo to čini koncept Jedno zdravlje. Naravno, svijet se ne pita može li nam se paralelno dogoditi još jedna pandemija, sad u doba „korone”. Većina je u tom smislu optimistična i to joj ne pada napamet, a nakon aktualne korona pošasti očekuje nastaviti dalje, u „staro normalno”. Svi znamo da ne mora biti tako mada se tome nadamo i to puno ljepše zvuči.
Ni u Hrvatskoj Jedno zdravlje jučer nije spomenuto. Za medije to nije nikakav značajan dan niti događanje, a kako bi i bilo kad im nitko od utjecajnijih nije ni spomenuo. Možda i jest, ali nije se čulo. Podrška inicijativi Jedno zdravlje je podrška sprječavanju ovakvih korona- i drugih globalnih zdravstvenih kriza, ali prosječan čovjek tu opravdano ne prepoznaje ni novi mogući pad na burzama, a još manje nove agonije zdravstvenih sustava diljem svijeta.
Svejedno, svi mi koji smo globalno trebali iskoristiti jučerašnji dan za 30 sekundi pažnje javnosti kako bi dobili njezinu podršku za sprječavanje novih koronakriza, nismo u tome smislu uspjeli napraviti ništa, ali nije ni Svjetska zdravstvena organizacija. Mnogi su gledali u tijek američkih predsjedničkih izbora, vjerujući da samo jedan čovjek može promijeniti svijet.
Dan Jednog zdravlja 2021. godine bit će šesti po redu. Svi kojima Jedno zdravlje nešto znači, sljedećeg 3. studenoga imaju istu mogućnost – iskoristiti datum i najmanjim medijskim istupom dovesti glavnu misao ove inicijative u svijest ljudi oko sebe. Globalnu podršku inicijative od strane stručnjaka, čemu je ovaj datum i namijenjen, prepoznat će i mediji, a tako i javnost.
Ako se u međuvremenu dogodi neka nova pandemija, bit ćemo prisiljeni nastaviti učiti na dosadašnji, teži način. On uključuje puno slobode i malo odgovornosti, ali barem nekakvo globalno zajedništvo, makar i apsurdno.
- Salmoneloza u Republici Hrvatskoj kroz pristup ‘Jedno zdravlje’
- Nadziranje bolesti prenosivih vektorima – budućnost ili trenutni globalni imperativ
- Izazovi veterinarske medicine na području pčelarstva
- Održana radionica ‘Antimikrobna rezistencija i razborita primjena veterinarskih lijekova’
- Antimikrobna rezistencija u humanoj medicini