Što kaže važeći Zakon o zaštiti životinja (NN 102/2017)?
Upravo u važećem Zakonu o zaštiti životinja odgovorno vlasništvo prepoznato je kao primarni preduvjet kontrole razmnožavanja kućnih ljubimaca pa se ni svjetski dan kastracija/sterilizacija pasa i mačaka ne može temeljiti na drugačijim pretpostavkama. Životinje o kojima nitko ne brine uvijek prolaze najgore dok su svi ljubimci odgovornih vlasnika prošli i stručnu procjenu i zahvat ukoliko je bio opravdan. Što o tome kaže Zakon?
Kontrola razmnožavanja kućnih ljubimaca
Članak 52.
- Vlasnici kućnih ljubimaca moraju osigurati kontrolu razmnožavanja životinja pod njihovim nadzorom.
- Vlasnici iz stavka 1. ovoga članka moraju zbrinuti mladunčad vlastitih kućnih ljubimaca.
- Ako vlasnici kućnih ljubimaca sami ne žele zbrinuti mladunčad kućnih ljubimaca, snose troškove njihova zbrinjavanja, a u slučaju pasa i troškove njihove trajne sterilizacije.
- Ako vlasnici kućnih ljubimaca ne zbrinjavaju mladunčad kućnih ljubimaca, veterinarski inspektor po utvrđivanju napuštanja mladunčadi vlastitog kućnog ljubimca, vlasniku može odrediti mjeru trajne sterilizacije kućnog ljubimca, a na trošak vlasnika.
- Ako se na području pojedinih jedinica lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave utvrdi veliki broj napuštenih pasa, način i financiranje kontrole razmnožavanja napuštenih pasa na tom području naredbom može propisati ministar.
Zakon o zaštiti životinja (NN 102/2017)
Brojni veterinari i udruge za zaštitu životinja, također i u Hrvatskoj, složni su u ocjeni da svi njihovi napori za smanjenje broja neželjenih legala pasa i mačaka, primarno zahvaljujući neodgovornim vlasnicima za sada ne uspijevaju ostvariti trajnije željene ciljeve. No, ukoliko se odluči, to se može promijeniti. A dok se to ne dogodi, svaka podrška kontroli populacije pasa i mačaka je dobrodošla, pa makar bila i deklarativna.