KomentariKućni ljubimci

Svjetski dan kastracija/sterilizacija pasa i mačaka 2021.

Što kaže važeći Zakon o zaštiti životinja (NN 102/2017)?


Reprodukcija ili kontrola reprodukcije u kućnih ljubimaca je područje veterinarske prakse koje se u svijetu kontinuirano razvija trajnim unaprjeđivanjem pristupa i posljedičnim razvojem novih tretmana. I na ovaj dan veterinari u ordinacijama savjetovat će vlasnike o prihvatljivosti i opravdanosti trajne sterilizacije/kastracije njihovih ljubimaca, a zajednički je stav struke da je ona najučinkovitija mjera sprječavanja nekontroliranog razmnožavanja pasa i mačaka. Međutim, to niti danas ne znači da je stručno opravdano zakonski propisivati obveznu sterilizaciju/kastraciju bez prethodne konzultacije sa veterinarima, a još manje bez državnog inzistiranja na odgovornom vlasništvu.

Upravo u važećem Zakonu o zaštiti životinja odgovorno vlasništvo prepoznato je kao primarni preduvjet kontrole razmnožavanja kućnih ljubimaca pa se ni svjetski dan kastracija/sterilizacija pasa i mačaka ne može temeljiti na drugačijim pretpostavkama. Životinje o kojima nitko ne brine uvijek prolaze najgore dok su svi ljubimci odgovornih vlasnika prošli i stručnu procjenu i zahvat ukoliko je bio opravdan. Što o tome kaže Zakon?

Kontrola razmnožavanja kućnih ljubimaca

Članak 52.

  1. Vlasnici kućnih ljubimaca moraju osigurati kontrolu razmnožavanja životinja pod njihovim nadzorom.
  2. Vlasnici iz stavka 1. ovoga članka moraju zbrinuti mladunčad vlastitih kućnih ljubimaca.
  3. Ako vlasnici kućnih ljubimaca sami ne žele zbrinuti mladunčad kućnih ljubimaca, snose troškove njihova zbrinjavanja, a u slučaju pasa i troškove njihove trajne sterilizacije.
  4. Ako vlasnici kućnih ljubimaca ne zbrinjavaju mladunčad kućnih ljubimaca, veterinarski inspektor po utvrđivanju napuštanja mladunčadi vlastitog kućnog ljubimca, vlasniku može odrediti mjeru trajne sterilizacije kućnog ljubimca, a na trošak vlasnika.
  5. Ako se na području pojedinih jedinica lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave utvrdi veliki broj napuštenih pasa, način i financiranje kontrole razmnožavanja napuštenih pasa na tom području naredbom može propisati ministar.


Zakon o zaštiti životinja (NN 102/2017)

Kako i danas u Hrvatskoj imamo uglavnom ili nedovoljno dobre ili neprihvatljive brojke napuštenih i novopridošlih pasa i mačaka svih kategorija u skloništima, jasno je da se u praksi opetovano krše stavci ovog članka Zakona.
Brojni veterinari i udruge za zaštitu životinja, također i u Hrvatskoj, složni su u ocjeni da svi njihovi napori za smanjenje broja neželjenih legala pasa i mačaka, primarno zahvaljujući neodgovornim vlasnicima za sada ne uspijevaju ostvariti trajnije željene ciljeve. No, ukoliko se odluči, to se može promijeniti. A dok se to ne dogodi, svaka podrška kontroli populacije pasa i mačaka je dobrodošla, pa makar bila i deklarativna.

Vezani sadržaji

Međunarodni promet kućnih ljubimaca (psi, mačke i pitome vretice)

Urednik

Bi li moj GI pacijent trebao dobiti antibiotike ili nešto drugo?

Urednik

Alveolarna ehinokokoza u Hrvatskoj i dalje izvan kontrole

Urednik

Detekcija i karakterizacija infekcije psećim koronavirusom: enteralni pristup

Urednik

Epilepsija u praksi – što sve možemo bez napredne dijagnostike?

Urednik

Gljivične bolesti u veterinarskoj kliničkoj praksi – izazovi dijagnostike i liječenja

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više