Sve je više upita kolegama veterinarima mogu li i znaju li intervenirati na divljim životinjama, iz raznih razloga (od mogućnosti liječenja, transporta, različitih mjerenja, i sl.). Naše je znanje veterinara zasigurno takvo da mnoge stvari možemo izvesti. No, uvijek se javlja problem pristupa divljim životinjama. Kako bi i u ovom dijelu intervencije bili uistinu osposobljeni, uspješno svladavanje ovog tečaja trebalo bi i to omogućiti.
Fotografije: Tatjana Zajec, dr.med.vet.
- Medikamenti za postizanje imobilizacije divljih i domaćih životinja
- Kriteriji odabira medikamenata za imobilizaciju; izračunavanje doza; kombinacija medikamenata
- Moguće komplikacije nakon kemijske imobilizacije životinja i nužna prva pomoć
- Preventiva i prva pomoć ljudima kod eventualnih nezgoda pri izvođenju kemijske imobilizacije.
Prof.dr.sc. Josip Kos ima preko trideset godina radnog iskustva na Klinici za kirurgiju, ortopediju i oftalmologiju Veterinarskog fakulteta u Zagrebu, a aktivni je lovac više od dvadeset godina.
- Oprema za izvođenje kemijske imobilizacije
- Imobilizacija: osnovna pravila, pristup, znaci imobilizacije, postupak sa životinjama, povratak iz imobilizacije
Branimir Reindl se u praktičnom smislu godinama bavi imobilizacijom i anestezijom divljih životinja, a svoja bogata praktična iskustva stečena u Nacionalnom parku Brijuni, ali i brojnim lovačkim društvima, prenio je sudionicima i tijekom drugog, praktičnog dana tečaja.
Tečaju u okviru kontinuiranog stručnog usavršavanja veterinara prisustvovalo je 17 sudionika, većinom veterinara iz veterinarskih stanica i ambulanti. Njihova praktična potreba za ovakvim tečajem velikim dijelom je vezana uz pse lutalice i njihovo hvatanje, manjim dijelom uz divljač.
Interes za sudjelovanjem na ovom tečaju – uz veterinare iz veterinarskih organizacija – pokazali su i stručnjaci iz skloništa za životinje, ali i drugih fakulteta, među kojima ističemo sudjelovanje dr.sc. Kristijana Tomljanovića, docenta Šumarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Prethodni tečaj “Kemijska imobilizacija divljih i domaćih životinja” održan je 2011. godine, ali je bio organiziran isključivo za djelatnike Ministarstva unutarnjih poslova RH. Slijedeći tečaj za veterinare bit će organiziran po potrebi.
Hrvatska veterinarska komora je svojim članovima sudjelovanje na ovom tečaju bodovala sa 10 bodova.