Bolesti domaćih životinjaParaziti

Thelazia callipaeda – pseća telazioza

Uvod


Prof. dr. sc. Albert Marinculić
Veterinarski fakultet u Zagrebu

Prof. dr. sc. Albert MarinculićPseća telazioza uzrokovana oblićem Thelazia callipaeda jest člankonošcima prenosiva bolest koja nastaje parazitiranjem odraslih oblika i ličinki u oku psa, čovjeka, ali i mačke te brojnih divljih mesoždera na području daleke Azije i Europe. Oblić je mliječno bijele boje te ženke dosežu dužinu od 18 mm. Mužjaci su dugi 12 mm. U invadiranih životinja prisutnost oblića dovodi do nastanka različitih patoloških stanja poput pojačanog suzenja i konjunktivitisa, keratitisa, epifore, edema očnog kapka, vrijedi rožnice i sljepoće. Iz starijih literaturnih podataka vidljivo je da je ovaj zoonotski parazit bio rasprostranjen na području Azije, no u posljednje se vrijeme bilježi njegova učestalost i rasprostranjenost na području Europe. Tako su nedavno slučajevi telazioze zabilježeni u jugozapadnoj Francuskoj (Otranto i sur., 2013.) i Švicarskoj (Motta i sur., 2014.), kao što su zabilježeni i prvi slučajevi invazije čovjeka u Europi. Retrospektivna studija provedena u Francuskoj pokazala je da se širenje telazioze može povezati i s aktualnom rasprostranjenosti njezina vektora u Europi, vinske mušice Phortica variegata (porodica Drosophilidae). Važno je napomenuti da je ovaj oblić pronađen u 27,71 % pretraženih lisica s najvećom prevalencijom (50 %) u istočnoj Bosni (Hodžić i sur., 2014). Zabilježeni su i nalazi oblića u pasa na području Slavonije (Hodžić i sur., 2014.). Viviparne ženke nastanjuju tkivo u blizini oka te polažu ličinke prvog stupnja u suze kojima se hrani vektor. Ličinke prvog stupnja vrlo su osjetljive i u suzama preživljavaju svega nekoliko sati. Nakon što ih unese, u prsima i abdomenu vektora razvijaju se do ličinki trećega stupnja, i to za 18 do 25 dana. Ličinke se u tom obliku mogu pronaći u suzama, kapcima, suznim žlijezdama i suzovodima.
Tu će se razviti u ličinku četvrtoga stupnja, a potom i u odrasli oblik. Konačna dijagnoza bolesti u pasa postavlja se nalazom oblića u konjunktivalnoj vrećici.


Literatura

• HODŽIĆ A, LATROFA MS, ANNOSCIA G, ALIĆ A, BECK R, LIA RP, DANTAS-TORRES F, OTRANTO D. (2014): The spread of zoonotic Thelazia callipaeda in the Balkan area. Parasit Vectors. 30, 352.
• MOTTA B, NÄGELI F, NÄGELI C, SOLARI-BASANO F, SCHIESSL B, DEPLAZES P, SCHNYDER M. (2014): Epidemiology of the eye worm Thelazia callipaeda in cats from southern Switzerland. Vet Parasitol. 203, 287-293.
• OTRANTO D, DANTAS-TORRES F, BRIANTI E, TRAVERSA D, PETRIĆ D, GENCHI C, CAPELLI G. (2013): Vector-borne helminths of dogs and humans in Europe. Parasit Vectors. 16, 16.

Slučaj iz prakse


Marga Domes-Čamagajevac, dr. med. vet.
Veterinarska ambulanta „FURY“, Osijek
Autor fotografija: dr. sc. Ivan Križek, dr. med. vet.

Anamneza

Slika 1. Dinko Fury, Zdenko Fury, Marga Domes-Čamagajevac
Slika 1. Dinko Fury, Zdenko Fury, Marga Domes-Čamagajevac
U srpnju 2013. g. njemačkom ovčaru (oštenjenom 29. travnja 2012.) pojačano su suzile oči i pojavio se iscjedak iz oba oka. Pojavio se izražen svrbež pa je pas postao nemiran i razdražljiv.
Odveden je na pregled u veterinarsku organizaciju u kojoj veterinar propisuje terapiju za upalu očiju – kapi lokalno, antibiotik parenteralno te nastavak liječenja tabletama. Privremeno se stanje poboljšalo, no nakon nekog vremena opet se pogoršalo te se ponavlja ista terapija. Nakon trećeg recidiva, vlasnik sa psom dolazi u našu ambulantu 15. siječnja 2014.

Slika 2. Thelazia callipaeda u desnom oku njemačkog ovčara
Slika 2. Thelazia callipaeda u desnom oku njemačkog ovčara
Klinička slika
Oči su jako upaljene, crvene i edematozne. Okolno je tkivo iziritirano, a u kutovima se nalazi obilan mukozni iscjedak. Pas je vidljivo nervozan i agresivan. Zbog detaljnog pregleda psa smo morali sedirati. Pri pregledu očiju prikazuje se jaka upala te otekline sluznice oka i trećeg očnog kapka. Otkrivamo i bijele parazite koji se vrlo živahno kreću te tako uzrokuju iritaciju i upalu.

Dijagnoza
Thelazia callipaeda

Liječenje
Sedacija Xylapanom. Postavljanje otvarača za oči te vađenje parazita iz oba oka mikropincetom. Ispiranje oka s 2 %-tnom acidi borici. Prepisuju se Maksitrol kapi za oči 2 – 3 puta na dan, 1 – 2 kapi, 3 – 5 dana dok se upala ne sanira. Aplicira se Advocate (25 – 40 kg) za psa na dva mjesta i preporučuje se ponoviti nakon mjesec dana.

Vezani sadržaji

Svjetski dan Jednog zdravlja

Urednik

7. Hrvatski veterinarski kongres

Urednik

2. Dani Erasmusa na VEF-u

Urednik

7. Hrvatski veterinarski kongres – program

Urednik

CEEPUS VetNEST Ljetna škola Zoonoze

Urednik

Na Veterinarskom fakultetu održana Farmica – edukativna izložba hrvatskih autohtonih pasmina

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više