IzdvojenoIzlaganje sa skupaVeterinarski fakultet u Zagrebu

Trenutačna pozicija, okruženje i glavne smjernice razvoja Veterinarskog fakulteta

prof. dr. sc. Nenad Turk
dekan Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

Trenutačna pozicija i okruženje


Dekan Veterinarskog fakulteta u Zagrebu prof. dr. sc. Nenad Turk
Dekan Veterinarskog fakulteta u Zagrebu prof. dr. sc. Nenad Turk
U proteklih nekoliko godina došlo je do bitne promjene nacionalnog, europskog, pa i globalnog ekonomskog i društvenog okruženja u kojemu se nalazi Veterinarski fakultet, ali i Sveučilište u Zagrebu u cjelini. Ulaskom u Europsku uniju postali smo u punom smislu dio Europskog prostora visokog obrazovanja, ali i Europskog istraživačkog prostora što, osim očitih prednosti, donosi i brojne probleme i izazove. Tako su s jedne strane zahtjevi koji se nameću pred visoko obrazovanje sve veći i složeniji, a s druge strane još uvijek uočavamo nespremnost države da jasno razradi strategiju razvoja visokog obrazovanja i pozicioniranje Sveučilišta u društvu, poglavito u smislu proračunskog izdvajanja za visoko obrazovanje što izravno utječe na razvoj pojedinih sastavnica Sveučilišta, pa tako i Veterinarskoga fakulteta. Tome, naravno, pridonosi i duboka ekonomska kriza koja nas prati posljednjih nekoliko godina, ali i javna klima koja nije u potpunosti naklonjena priznavanju vrijednosti znanja i učenja. U takvom nestabilnom okruženju presudno je i imperativno isticati se kvalitetom studijskog programa i kvalitetom istraživačkih projekata, kao i dosljednim promicanjem akademskih vrijednosti u koje se ubrajaju poštenje, pravednost, poštovanje, povjerenje, odgovornost i pružanje jednake mogućnosti za sve. Štoviše, smatramo da Veterinarski fakultet mora biti i neizostavni čimbenik u artikuliranju značenja uloge koju obrazovanje i kreativnost imaju u razvoju društva, gospodarstva ali i civilizacijskog okvira jednog naroda.

Misija, vizija i osnovne strateške smjernice


Misija i vizija Veterinarskoga fakulteta, kao jedine znanstveno-nastavne ustanove u Republici Hrvatskoj koja obrazuje doktore veterinarske medicine jasno su definirane u proteklom vremenu. To je edukacija doktora veterinarske medicine zasnovana na znanstvenoistraživačkom radu, stjecanju praktičnih vještina te kontroli ishoda učenja te istodobno zauzimanje jedne od vodećih pozicija u regiji, u području obrazovanja doktora veterinarske medicine kao i u području znanstvenih istraživanja, stručnoga rada, cjeloživotnoga učenja te međuinstitucionalne i međunarodne suradnje.
Strategijom Veterinarskog fakulteta za razdoblje od 2012. do 2017. godine određene su glavne smjernice razvoja i pozicioniranja Fakulteta te je postavljen temeljni okvir za upravljanje Fakultetom. Potrebno je održati dosadašnji kontinuitet u radu te prepoznatljivost unutar i izvan struke, ali i da je po isteku petogodišnjeg razdoblja nužna analiza i revizija te prilagodba strateških smjernica novom vremenu, uvjetima i okruženju. Početkom 2017. godine započet ćemo izradu strategije Veterinarskoga fakulteta za sljedeće petogodišnje razdoblje (2017. – 2022.).

2019. godine Veterinarski će fakultet obilježiti 100. godišnjicu postojanja, i mi smo već prionuli sveobuhvatnim pripremama za taj veliki događaj.

Nastavna djelatnost


Pružanje najboljeg mogućeg obrazovanja našim studentima jedna je od temeljnih odrednica u vremenu što dolazi pa ga i započinjem osvrtom na nastavnu djelatnost. Naš je fakultet u široj akademskoj i društvenoj zajednici prepoznat kao primjer kvalitetne i organizirane nastave na svim razinama. Tu je razinu kvalitete potrebno održavati, ali i dalje razvijati i unapređivati.

Trajni nam je cilj osiguranje i utvrđivanje pozicije „jedinog i jedinstvenog“ hrvatskog, vodećeg regionalnog, modernog europskog veterinarskog fakulteta sa svim svojim specifičnostima i tradicionalnim vrijednostima te s trajnom tendencijom napretka. Unatoč pozitivnim i visokim ocjenama koje je naš studijski program dobio od ekspertnog međunarodnog tima, namjera nam je i obveza da u nadolazećem trogodišnjem razdoblju pokrenemo usuglašavanje nastavnih planova i programa s prijedlozima međunarodnih timova koji su u proteklom razdoblju evaluirali naš Fakultet. Navedeno će ići u prilog postizanju najviših međunarodnih standarda na našem fakultetu i otvoriti put postizanju drugog koraka evaluacije od strane EAEVE-a (tzv. stage two ili potpunu implementaciju kontrole kvalitete na svim razinama djelatnosti fakulteta) do 2021. godine, čime bismo ušli u gornji kvadrant najboljih fakulteta Europe.
Radi povećanja kvalitete upisanih studenata na prvu godinu integriranog studija razmotrit će se uvođenje dodatnih uvjeta za upis studenata u prvu godinu studija.
Cilj je i postupno ujednačavanje kurikuluma sa stranim sveučilištima čime bismo otvorili vrata većoj mobilnosti i na ranijim studijskim godinama. Konkurentnost studenata može se povećati usvajanjem stručnih i inih kompetencija koje se mogu znatno unaprijediti tijekom studijskog i/ili stručnog boravka u inozemstvu, što svakako doprinosi razvoju kritičkog mišljenja i svijesti o vlastitoj vrijednosti.
Svjesni smo i da moramo unapređivati nastavu u onim segmentima gdje smo u posljednjih nekoliko godina bili manje uspješni – poput bujatrike, intenzivnog uzgoja i proizvodnje životinja za hranu, veterinarskoga menadžmenta i dr. Pritom je potrebno osluškivati tržište i potrebe veterinarske struke te postupno prilagođavati kurikulum specifičnim potrebama hrvatskog veterinarstva.

Studij na engleskom jeziku koji je započeo s ovom akademskom godinom, i u kojoj smo upisali 8 studenata, potrebno je u potpunosti razviti i kontinuirano unaprjeđivati u svim segmentima, te implementirati strategiju novačenja/odabira stranih studenata. Želja nam je u potpunosti ispuniti kvotu od 25 studenata po godini, pozicionirati se na tržištu stranih studenata i biti konkurentni vodećim europskim fakultetima.

Studenti i studiranje


Studenti su temelj postojanja i rada našega fakulteta, oni su naš glavni proizvod te je nužno daljnje unapređenje njihova položaja u skladu s europskim normama studiranja.
Studentima treba omogućiti da provode istraživanja, proizvode inovacije i doprinose razvoju kritičkog mišljenja u raznim disciplinama veterinarskih znanosti.
Tijekom studija omogućit ćemo im kontakt i upoznavanje s vodećim hrvatskim veterinarskim organizacijama i kompanijama koje zapošljavaju doktore veterinarske medicine kao i rano novačenje/stipendiranje najboljih ili onih s posebnim darom li interesom za pojedine specifične djelatnosti, tzv. ranu akviziciju buduće radne snage.
Ono što smatramo nužnom zadaćom svih subjekata unutar veterinarske struke i djelatnosti jest omogućiti mladim doktorima veterinarske medicine minimalni standard vrednovanja njihova rada koji zaslužuje jedna regulirana profesija, kako nam se ne bi dogodilo da obrazujemo doktore veterinarske medicine isključivo za inozemno tržište rada. Nedopustivo je da početna plaća doktora veterinarske medicine bude ispod hrvatske prosječne plaće. To je otvoreno pitanje nad kojim se moramo svi zamisliti.

Znanost, poslijediplomski studiji i cjeloživotno učenje


Kvalitetna i međunarodno prepoznata znanost okosnica je razvoja Veterinarskoga fakulteta. Važno je jače povezati istraživačke potencijale Fakulteta s gospodarstvom i poticati znanstvena istraživanju u smjeru primijenjenih projekata. Ta težnja nikako ne umanjuje važnost temeljnih istraživanja, poglavito u suradnji s institucijama kojima je to primarna zadaća. Sustavno je potrebno djelovati i na razvoju i unapređenju poslijediplomskih studija, ali i poticati cjeloživotno učenje.

Glavne smjernice i aktivnosti za daljnji razvoj znanstvenoistraživačkog rada jesu osnivanje Ureda za EU projekte – čija centralna uloga jest pomoć znanstveno-nastavnom osoblju i studentima u prijavi na EU projektne natječaje, odnosno stjecanje što više financijskih sredstava iz europskih fondova.
Namjera nam je poticati suradnju s privredom i ulaganje u primjenjive istraživačke projekte – naručene izravno iz gospodarstva, kao i transfer tehnologije znanja. Objektivno smo ustanovili stručne djelatnosti koje su nositelji razvoja i poslovanja Veterinarskog fakulteta i jasno ih postaviti na listu prioriteta za podršku i razvoj.
Kao dio nastojanja da Veterinarski fakultet postane centar izvrsnosti i mjesto edukacije znanstveno-nastavnog osoblja definirat ćemo broj, redoslijed i dinamiku slanja mladih djelatnika na rezidentne programe u okviru EBVS ili ABVS specijalizacije. Pritom ćemo postupno nastojati obuhvatiti sve veterinarske discipline za koje postoje takvi programi.
Pružamo potporu našim djelatnicima u statusu
Diplomate za pokretanje rezidentnog programa pri Veterinarskom fakultetu, a u skladu s trenutačnim mogućnostima. Vlastiti rezidentni programi, kao dio europskih ili američkih centara izvrsnosti, jedan su od načina za podizanje prepoznatljivosti Fakulteta u svjetskim okvirima.
Cilj nam je i omogućiti pokretanje specijalističkih i znanstvenih poslijediplomskih studija na engleskom jeziku – prijavljeni bi programi, u skladu s mogućnostima, prolazili međunarodno certificiranje (VETCEE), a mogli bi uključivati stjecanje poslijediplomskog uvjerenja ili magisterija.
Pokrenut ćemo i tzv.
Internship program na klinikama u skladu s mogućnostima i potrebama, te time upotpuniti kadrovski potencijal u svakodnevnom radu na klinikama. Radi se o jednome od preduvjeta za pristup rezidentnom programu dijela koledža, što bi dijelom koristilo našim djelatnicima, budućim rezidentima, u ostvarivanju kompetencija za certificiranje od strane EBVS-a ili ABVS-a.

Međunarodna suradnja


Međunarodna suradnja jedan je od ključnih čimbenika razvoja Veterinarskoga fakulteta, bitna za njegovu međunarodnu prepoznatljivost i konkurentnost, ali je i temelj za unapređenje obrazovanja. Internacionalizacija je važan strateški imperativ za Veterinarski fakultet koji se provodi u skladu sa Strategijom internacionalizacije Sveučilišta u Zagrebu (2014.) te Planom aktivnosti i mjera za poticanje međunarodne razmjene. U integraciji u svjetski visokoobrazovni prostor kroz pozicioniranje Fakulteta na regionalnom i „međunarodnom tržištu“ visokog obrazovanja, nužno je biti dobar takmac u tržišnoj utakmici visokog obrazovanja. Internacionalizacija je od strateške važnosti za Sveučilište u Zagrebu i Veterinarski fakultet, s ciljem dostizanja i održavanja europskih standarda u svim segmentima te poboljšanja individualne kvalitete obrazovanja i istraživanja.

Regionalno pozicioniranje Veterinarskoga fakulteta smatramo strateškim prioritetom – potrebno je uspostaviti izravan kontakt sa svim veterinarskim fakultetima i veterinarskim institutima u regiji te ponuditi suradnju u nastavnom, znanstvenom i stručnom području.

Financijsko poslovanje i investicije


Financiranje dosadašnjih investicijskih aktivnosti na Veterinarskom fakultetu oslanjalo se na nekoliko izvora, ali primarno na sredstva Sveučilišta namijenjena investicijskom ulaganju, sredstva namjenskih donacija (Ministarstvo poljoprivrede, Grad Zagreb i dr.) i vlastita sredstva ostvarena na tržištu. Budući razvoj nužno je temeljiti na financiranju iz europskih strukturnih i kohezijskih fondova koji su nam dostupni do 2020. godine. Takav zaokret zahtijeva promjenu pristupa razvoju infrastrukture koji u temelju mora imati istraživačko-obrazovno-razvojnu ideju te jasnu usmjerenost na podizanje konkurentnosti gospodarstva, i to ne samo na hrvatskoj nego i na regionalnoj i europskoj razini. Za takve je poduhvate važno razviti vlastite apsorpcijske kapacitete za dobivanje sredstava iz Europskih fondova te pripremu odgovarajućih podloga. To, naravno, ne umanjuje nastojanje povećanja vlastitih sredstava ostvarenih na tržištu kroz proširenje dosadašnjih ili pokretanje novih stručnih aktivnosti kao strateške smjernice.

Prioriteti investicijskih aktivnosti jesu rješavanje još uvijek zapuštenih ili nedovoljno moderniziranih dijelova Fakulteta. Nastavljamo sa započetim projektima kao što su modernizacija klinika (jedinica za intenzivnu njegu, obnova i modernizacija Zavoda za rendgenologiju i fizikalnu terapiju, novi rendgenski uređaj, uvođenje CT-a i dr ), dovršenje i opremanje multifunkcijske vježbaonice na Zavodu za parazitologiju i invazijske bolesti s klinikom, daljnje unapređenje i opremanje referentnih i službenih laboratorija, rekonstrukcija, modernizacija i opremanje Zavoda za anatomiju, histologiju i embriologiju te Zavoda za kemiju i biokemiju. Načinjene su i nove podloge za buduće projekte, poput rješavanja energetske učinkovitosti i uštede na energentima, informatičke transformacije Fakulteta, novog restorana i rješenja problema prehrane studenata i djelatnika Fakulteta, izgradnje južne ograde Fakulteta s glavnim kolnim ulazom i dr.

Osiguravanje i unapređenje kontrole kvalitete


Rad prema visokim standardima te s jasnim i mjerljivim sustavom osiguranja kvalitete nužan je za rad cijelog Veterinarskog fakulteta i stoga strateški ciljevi sustava kvalitete moraju biti prihvaćanje definiranih standarda (ISO 9001, 17025) i donošenje prikladnih postupaka i procedura koje omogućuju održavanje tih standarda.
Glavni cilj svakako mora biti cjelokupno poslovanje na najvišoj razini, no uz sveobuhvatnu transparentnost, djelotvornost i pravednost, s ciljem osiguranja povjerenja svih korisnika naših usluga – studenata, vanjskih suradnika i samih djelatnika u sve oblike poslovanja. Pritom je nužno i rano prepoznavanje problema koji mogu iskrsnuti, uz pomoć sveobuhvatnih analiza rizika. Misao vodilja sustava kvalitete jest omogućiti izvrsnost u svemu što se radi: od najkvalitetnije nastave, najnovijih (
up-to-date) istraživanja i organizacijskih sposobnosti, što sve zajedno omogućuje zaokruženu potporu studentima i djelatnicima, ali i poboljšava naše odnose s veterinarima i širom zajednicom.

Nadalje, prioritet je i nastavak održavanja postojećih certifikata i akreditacija na razini Veterinarskoga fakulteta, uz moguće akreditacije novih metoda ili laboratorija.
Priprema Veterinarskoga fakulteta za tzv.
stage two, tj. akreditaciju od strane EAEVE-a je nešto što će nam biti u fokusu do 2021. godine. To podrazumijeva uspostavu tima za provođenje i kontrolu sustava kvalitete, edukaciju djelatnika u području kvalitete, provedbu potrebnih analiza trenutačnog stanja i pripremu potrebne dokumentacije.

I na kraju, dopustite mi da završim konstatacijom da je Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu utjecajan i složen sustav s golemim potencijalom koji tek treba u potpunosti iskoristiti. Stoga je temeljna zadaća u nadolazećem vremenu motivirati i nastaviti započete promjene kako bi Fakultet iskoristio svoje mogućnosti te postao jedinstven, stvaralački, inovativan i kvalitetan. Na temelju toga Veterinarski će fakultet postati vidljiv i prepoznatljiv na međunarodnoj sceni, ali i doprinositi razvoju hrvatskoga gospodarstva i društva u cjelini. Hvala vam na pozornosti.


Vezani sadržaji

Posjeta veleposlanika Republike Francuske Nj. E. g. Fabiena Fieschija Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu

Urednik

Pripravnost na aktualne ugroze preživača: slinavka i šap, kuga malih preživača

Urednik

Okrugli stol „Praćenje i očuvanje sentinel vrsta – dobrog dupina i morskih kornjača u Jadranskome moru“

Urednik

Nova stomatološka oprema Klinika zagrebačkog Veterinarskog fakulteta

Urednik

Na Veterinarskom fakultetu otvoren inovativni studio za AV produkciju

Urednik

Utvrđene dodatne aktivnosti s obzirom na pojavu slinavke i šapa u Republici Njemačkoj

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više