Prof. dr. sc. Albert Marinculić
Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
V elika raznolikost živog svijeta na našoj planeti se u svakom slučaju odnosi i na svijet parazita. Iako ih ima svakakvih, velikih i malih, dugih i kratkih, vidljivih i nevidljivih, ono što ih krasi je svakako „ mudrost“ preživljavanja u biljnom, životinjskom i čovječjem organizmu.
Ovog puta predstavljamo krvožednog napasnika debelog crijeva psa kojeg u posljednje vrijeme nalazimo sve učestalije te koji vrlo često, osobito uzgajivačima pasa, predstavlja trajni problem.
PARAZIT KOJI UŽIVA U KRVNOM OBROKU
Trichuris vulpis je mala „glista“ s nitastim tankim prednjim dijelom ispunjenim jednjakom te mnogo debljim stražnjim dijelom u kojem se nalaze svi ostali organi. Dostiže dužinu i do više centimetara. Hrani se krvlju koju nalazi u krvnim žilama u sluznici debelog crijeva.
CRTICE IZ ŽIVOTA PARAZITA
Za život ovog parazita potreban je samo jedan domaćin, a to je najčešće pas premda je dokazan i u brojnih divljih pripadnika porodice pasa. Život započinje u jajetu kojeg polaže ženka. Unutar jajeta sazrijevanjem nastaje ličinka u razdoblju od 15 do 30 dana. Ličinke u jajetu su otporne na smrzavanje te nešto manje na isušivanje. Dokazano je da mogu unutar jajeta u vlažnom tlu preživjeti čak 5 godina, a dugo preživljavaju i u vodi. Nakon unošenja jajeta, ličinke se oslobađaju te dalje razvijaju pa vrlo brzo postanu odrasli paraziti koji usidreni svojim nitastim prednjim dijelom uživaju u sisanju krvi.
PARAZIT KOJI UZROKUJE OZBILJNU BOLEST
Mali broj parazita uglavnom ne uzrokuje pojavu nekih kliničkih znakova zbog čega vlasnici niti ne pomišljaju na njihovu podmuklu prisutnost. No, to nije slučaj kada ih se nakupi. Tada ljubimac vrlo teško podnosi napad parazita, pa pokazuje znakove poput bolova u trbuhu, proljeva s primjesama krvi ili pak pravog krvavog proljeva te izričitog naprezanja pri izbacivanju izmeta. Premda rjeđe, no ipak ovaj parazit može uzrokovati i smrtno opasnu poremećenu ravnotežu kalijevih i natrijevih soli što podsjeća na Adisonovu bolest.
PROTIV OVOG PARAZITA SE MOŽEMO BORITI SAMO SPECIFIČNIM LIJEKOVIMA
Na ovog parazita ne djeluju uobičajeni pripravci protiv „glisti“ već samo oni koji sadrže sastojke poput fenbendazola i febantela. U posljednje vrjieme se na tržištu nalaze i lijekovi koji sadrže i tzv. makrocikličke laktone koji mogu niti primjenjeni u pasa.
BOLJE SPRIJEČITI NEGO LIJEČITI
Probleme s ovim parazitom možemo spriječiti redovitim uklanjanjem izmeta iz okoliša te čestim parazitološkim pretragama izmeta.
JESTE LI ZNALI?
…da ovaj parazit uzrokuje tzv. imunosupresiju u tkivu (odsutan normalan imunološki odgovor) pa je zbog toga već počela primjena nekih njegovih sastojaka u liječenju Crohnove bolesti, alergija na hranu te drugih crijevnih bolesti?
…da je u nekoliko navrata dokazano i zaražavanje u ljudi i to slučajnim unošenjem jaja u kojima se nalazila ličinka iako to još uvijek nije znanstveno dokazano?
…da je dokazano da ovaj parazit može utjecati i na postizanje zaštite cijepljenjem protiv virusnih bolesti uključujući i vrlo opasnu bjesnoću, pa se svakako preporuča prethodno cijepljenju temeljito očistiti ljubimca od parazita?
…da ovaj parazit može zaraziti i mačku?
…da je životni vijek ovog parazita oko 10 mjeseci?
…da plodna ženka može položiti i do 5.000 jaja dnevno i time značajno onečistiti okoliš?
…da su istraživanja u SAD-u pokazala da se čak 14% pasa stalno bori s ovim napasnikom?
…da je ovaj parazit ujedno i najčešći parazit gradskih pasa?