Doc. dr. sc. Nikica Prvanović Babić
Veterinarski fakultet u Zagrebu
Međunarodna ljetna škola „Reprodukcija preživača“ u organizaciji Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Europskog društva za reprodukciju domaćih životinja (ESDAR) i Europskog College-a za reprodukciju domaćih životinja (ECAR) s uspjehom je ove godine po prvi put održana u Splitu u prostorijama Mediteranskog instituta za istraživanje života (bivša vila Dalmacija) od 09. do 18. srpnja 2012.
U radu škole sudjelovalo je dvadeset polaznika i deset predavača sa prestižnih europskih fakulteta pri čemu su polaznici uglavnom uključeni u program međunarodno priznatih specijalizacija (residency ECAR diplomates) ili pak izrađuju doktorate na međunarodnim projektima koji istražuju različite aspekte reprodukcije domaćih životinja, a dolaze iz Švedske, Švicarske, Njemačke, Grčke, Francuske, Irana, Austrije, Slovenije, Češke i Hrvatske. Predavači ljetne škole su pozivani na osnovi preporuka Europskog društva za reprodukciju domaćih životinja (ESDAR) koje je stipendiralo dio polaznika i svi su redom renomirani stručnjaci iz različitih područja reprodukcije preživača.
Prof. Hilary Dobson sa Veterinarskog fakulteta u Liverpoolu, Velika Britanija, održala je radionicu o utjecaju kliničkih bolesti na reprodukciju krava, prof. Geert Opsomer sa Veterinarskog fakulteta u Ghentu, Belgija, održao je dvije radionice o neplodnosti i smanjenoj plodnosti krava, prvu na razini pojedine životinje, a drugu na razini zdravlja stada. Prof. Urban Besenfelder sa Veterinarskog fakulteta u Beču, Austrija, održao je radionicu o primjeni asistirane reprodukcije goveda u svrhu poboljšanja plodnosti o očuvanja biološke raznolikosti, a prof. Detlef Rath iz Veterinarskog instituta u Neustadtu i predavač Veterinarskog fakulteta u Hanoveru, Njemačka, o primijenjenoj veterinarskoj andrologiji i mogućnostima poboljšanja plodnosti bikova. Prof. Otto Szenczi s Veterinarskog fakulteta u Budimpešti, Mađarska, održao je radionicu o embrionalnoj, fetalnoj i neonatalnoj smrtnosti goveda i pobačajima dok je profesorica Margit Kulszar Huszenicza sa istog fakulteta, održala radionicu o primjeni endokrinoloških testova u dijagnostici i terapiji različitih fizioloških i patoloških stanja u reprodukciji preživača. Doc. dr. sc. Nikica Prvanović Babić uključila se u rad radionice o embrionalnoj smrtnosti te radionice o veterinarskoj andrologiji te ukratko predstavila naše rezultate na tom polju.
Uz navedene teoretske i konverzacijske radionice održane u Mediteranskom istitutu u Splitu, u sklopu škole održana je i praktična radionica na farmi mliječnih krava u Karakašici pored Sinja koju su zajedno vodili prof. Geert Opsomer s Veterinarskog fakulteta u Ghentu i prof. Goran Bačić s Veterinarskog fakulteta u Zagrebu, uz pomoć terenske veterinarke dr. vet. med. Ljubice Erceg iz veterinarske ambulante Likomed d.o.o. iz Sinja gdje su polaznicima pružili priliku da primijene novostečeno znanje na konkretnim kliničkim kazusima te sproveli kompletnu analitiku reprodukcije, zdravlja i proizvodnje na farmi.
Uz formalni, stručni dio, škola je organizirala i izlet u Sinj s posjetom alkarskoj ergeli i muzeju koje je vodio direktor alkarske ergele i dugogodišnji alkar dr. vet. med. Stjepan Šimundža te večeru na rijeci Cetini i razgled Splita odnosno stare gradske jezgre.
U rad ljetne škole nakratko se uključio prodekan za znanost i međunarodnu suradnju Veterinarskog fakulteta u Zagrebu prof. dr. sc. Alen Slavica koji je sa organizatorima, predavačima i sudionicima razmijenio iskustva vezana uz tijek i funkcioniranje same škole te njezin međunarodni odjek. Uz njega, u rad škole nakratko su se uključile pročelnica Odjela klinika Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i voditeljica Laboratorija za asistiranu reprodukciju pri Klinici za porodništvo i reprodukciju prof. dr. sc. Iva Getz kao i njena zamjenica doc. dr. sc. Martina Karadjole koje su moderirale radionicu o asistiranoj reprodukciji zajedno s prof. Urbanom Besefelderom iz Beča, te predstavile rezultate našeg laboratorija za asistiranu reprodukciju u posljednjih deset godina.
Rad škole koordinirali su članovi tehničkog organizacijskog odbora doc. dr. sc. Nikica Prvanović Babić, prof. dr. sc. Goran Bačić i doc. dr. sc. Nino Mačešić, dok su u samoj pripremi aktivno sudjelovali i članovi međunarodnog znanstvenog odbora: dekan Veterinarskog fakulteta prof. dr. sc. Tomislav Dobranić, potom prodekan za kontrolu kvalitete Veterinarskog fakulteta prof. dr. sc. Josip Kos, prof. dr. sc. Goran Bačić, prof. dr. sc. Tugomir Karadjole, prof. dr. sc. Iva Getz, doc. dr. sc. Nikica Prvanović Babić, te svi predavači škole.
Opći je zaključak na kraju da je škola uspješno održana te da bi je trebalo ponoviti, za što već postoji međunarodni interes. Unatoč tome, smatram da je velika šteta što se u rad škole nije uključio veći broj polaznika iz Hrvatske, a osobito mladih stručnjaka i doktoranata iz područja reprodukcije domaćih životinja jer je to bila izvrsna prilika za produbljivanje postojećih znanja u direktnom kontaktu sa ponajboljim svjetskim stručnjacima iz tog područja kao i stjecanje novih kontakata te dobivanja informacija iz prve ruke o mogućnostima stjecanja i dobivanja međunarodno priznatih specijalizacija (ECAR residency diplomate program). Nadalje, iako je postojao program stipendiranja preko ESDAR-a i CEEPUS-a, a i sponzori škole Pfizer Animal Health i LEDO su također pokazali interes za stipendiranjem polaznika, nitko se iz Hrvatske nije prijavio, za razliku od mladih ljudi iz drugih zemalja koji su objeručke prihvatili takve mogućnosti te je čak osam polaznika (40%) došlo na ljetnu školu zahvaljujući nekoj od stipendija. Stoga ovim putem želimo potaknuti mlade doktore veterinarske medicine, a osobito studente poslijediplomskih i doktorskih studija, da se ubuduće agilnije uključe u ovakve i slične programe financiranja i obrazovanja. S obzirom na pohvale koje su nam uputili polaznici i predavači nadamo se da je ovo tek prva u nizu uspješnih međunarodnih ljetnih škola za koje očigledno postoji i širi interes.
Predsjednica Organizacijskog odbora ljetne škole
Doc. dr. sc. Nikica Prvanović Babić
Polaznici škole s predavačima na farmi na kojoj je održan praktični dio škole
Zajednički izlet u Sinj i posjet muzeju i pripremama za Sinjsku alku
Polaznici škole u pauzama predavanja