Zbog podizanja 30.000 km žičanih ograda na granicama, potrebno je mijenjati strategije zaštite prirode u Europi i Aziji
I zmeđu 25.000 i 30.000 kilometara žičanih ograda opasava granice mnogih zemalja Istočne Europe i Središnje Azije. Ograde ubijaju divlje životinje koje se u nju upliću i sprečavaju kretanje mnogih životinjskih vrsta koje su odsječene od važnih sezonskih staništa. Dugoročne posljedice su slabija otpornost populacija divljih životinja i smanjene sposobnosti prilagodbe na klimatske promjene. Ova situacija prisiljava stručnjake da redefiniraju prekogranične strategije očuvanja divljih životinja.

Osamnaest znanstvenika iz deset zemalja udružilo je svoja iskustva kako bi obradili razne izvore fragmentiranih, ali javno dostupnih podataka kako bi napravili najaktualniji pregled ograda na granicama zemalja Europe i Središnje Azije. Glavni doprinos ove studije je otkriće da između 25 i 30 tisuća kilometara ograda okružuje zemlje u regiji, a ta je brojka neprestano u porastu. U timu znanstvenika koji djeluju na raznim europskim i svjetskim institucijama nalaze se i znanstvenici sa zagrebačkog Veterinarskog fakulteta, angažirani na LIFE DINALP BEAR projektu monitoringa i očuvanja smeđeg medvjeda.
Utjecaj na divlje životinje
Osim toga, moguće je neke strateške dijelove ostaviti trajno otvorenima uz prihvaćanje alternativnih mjera nadzora i kontrole prelaska ljudi. Također postoje brojne vrste ograda koje umanjuju mogućnost uplitanja životinja u njih, a mogu i sasvim spriječiti prolazak nekih životinjskih vrsta. I kao posljednje, ali ne i najmanje bitno, potrebno je pokrenuti javnu raspravu o ogradama kako bi se pokazalo je li javnost u potpunosti svjesna i upoznata s cijenom, ali i koristima, ovakvog načina čuvanja nacionalnih granica.
Kako bi se ovakve mjere implementirale, nužna je suradnja stručnjaka za očuvanje prirode s vladinim agencijama i institucijama koje se bave pograničnom sigurnošću. Na taj način bi se, zajedničkim naporima, pronašle najbolje vrste ograda i lokacija koje umanjuju neželjene utjecaje na okoliš.
Trajanje projekta: 1.7.2014-30.6.2019.
Koordinator projekta: Zavod za gozdove Slovenije.
Partneri u projektu: Univerza v Ljubljani i ERICo Velenje d.o.o. (Slovenija); Autocesta Rijeka-Zagreb d.d. i Veterinarski fakultet, Sveučilište u Zagrebu (Hrvatska); Provincia Autonoma di Trento – Servizio Foreste e Fauna, Progetto Lince Italia in Regione del Veneto – Unità di Progetto Caccia e Pesca (Italija) te Research Institute of Wildlife Ecology, University of Veterinary Medicine, Beč (Austrija).
www.facebook.com/dinalpbear
Vezano:
- Zašto medvjedi (ponekad) napadaju ljude
- Po prvi puta u Hrvatskoj znanstveno procijenjena brojnost i efektivna veličina populacije smeđih medvjeda
- Svjetski stručnjaci međunarodnih udruga za istraživanje i upravljanje medvjedom nude pomoć vladama Republika Slovenije i Hrvatske
- Hrvatski stručnjaci o žilet-žici
- Smrt u žičanim ogradama