Kućni ljubimciMARKOVIĆParazitologija i invazijske bolestiStručnjaci odgovaraju

Ušne grinje :: Sve što morate znati o ušnim šugarcima!

Tim Specijalističke veterinarske ambulante MARKOVIĆ

Uz dopuštenje prenešeno sa: https://www.markovic.hr/usne-grinje-sugarci-sve-sto-morate-znati/ ↗

Marković logoUšne grinje – šugarci – kod pasa, mačaka i drugih kućnih ljubimaca su sitni, golim okom teško vidljivi paraziti koji se nalaze u zvukovodu najčešće mačaka. Više je vrsta grinja, no najčešći je nalaz grinje Otodectes cynotis. Ušnim grinjama odgovara život u toplom, tamnom okolišu zvukovoda gdje se hrane ušnim voskom i oljuštenim epitelom. Kretanjem i hranjenjem unutar vanjskog ušnog kanala izazivaju iritaciju i upalu, te posljedično sekundarne infekcije.

Kako prepoznati infestaciju šugarcima (grinjama)?


Ako uočite neke od dolje navedenih simptoma moguće je da vaša mačka u zvukovodu ima grinje. U svakom slučaju, preporuka je pregled uha u veterinarskoj ambulanti da se utvrdi točan uzrok upale uha i pojava drugih bolesti uha. Naime, osim grinja, postoji još niz uzroka upale uha u vašeg ljubimca (alergije, hormonalni poremećaji, tumori) pa je posjet veterinaru neophodan da se postavi i točna dijagnoza.

Ukoliko s liječenjem od šugaraca ne krenemo na vrijeme može se razviti jaka upala, odnosno infekcija, koja u konačnici može dovesti i do slabljenja sluha te gubitka ravnoteže i neuroloških problema. Također, nastale upala predstavlja izvor velike nelagode i bolnosti vašem ljubimcu.

Simptomi pojave ušnih grinja


  • intenzivno češanje po ušima
  • svježa ili sasušena krv u zvukovodima, nalik na talog od kave. Pod povećanjem (otoskopskim pregledom) mogu se vidjeti paraziti u vidu malih bijelih točkica koje se kreću
  • intenzivno tresenje glavom
  • gubitak ravnoteže i zanošenje
  • spuštena uha i/ili neugodan miris
  • hematom uške nastao kao posljedica češanja

Šugarce ne nalazimo samo u ušima. Oni mogu „putovati“ po cijelom tijelu. Također, vrlo lako se ušnim grinjama mogu zaraziti i druge vrste životinja. Bez pravovremene terapije, šugarcima se mogu zaraziti i vaš pas, kunić ili hrčak. Upravo zbog toga, ukoliko je dijagnosticirana infestacija grinjama na jednoj životinji pravilo je da se liječe sve životinje u kućanstvu iako možda nisu na svima nađeni šugarci (grinje). Ljudi se ne mogu zaraziti.

Dijagnostika


Pacijentu će se pregledati uške, zvukovodi, ali i cijelo tijelo kako bi se utvrdilo postojanje ušnih šugaraca. Pregled zvukovoda obavlja se otoskopom koji je, ukoliko se ne radi o izrazito jakoj upali, bezbolan i omogućuje nam brzo postavljanje dijagnoze. Kao što je već rečeno, parazite ne možemo vidjeti golim okom, no pod povećalom otoskopa vidjet će se male bijele točkice koje se kreću. Konačnu potvrdu možete dobiti i uzimanjem obrisa zvukovoda, te pronalaskom grinja pod mikroskopom.

Liječenje šugaraca


Prvo moramo terapirati zvukovode i to na način da ih isperemo, pa onda apliciramo sredstvo protiv grinja u obliku kapi za uha. Sva ta sredstva, osim učinka na grinje, imaju i protuupalno djelovanje pa dovode do prestanka svrbeža i posljedičnog češanja, te otklanjaju mogućnost samoozljeđivanja. Terapija mora biti dovoljno duga, minimalno tjedan dana. Da li će terapiju trebati nastaviti reći će vam vaš veterinar na kontrolnom pregledu.

Drugi dio liječenja uključuje tretman cijelog tijela, jer znamo da se grinje ne zadržavaju samo u zvukovodima. Tretman ‘spot on’ preparatima (tzv. ampulama) izrazito je učinkovit, a osim terapije, koristimo ih i za prevenciju. Naime, mačke koje se kreću izvan kuće i u direktnom su kontaktu s drugim mačkama u povećanom su riziku od zaraze grinjama.

Više članaka možete pročitati na http://www.specijalisticke-veterinarske-ambulante-markovic.hr ↗

Vezani sadržaji

Bi li moj GI pacijent trebao dobiti antibiotike ili nešto drugo?

Urednik

Alveolarna ehinokokoza u Hrvatskoj i dalje izvan kontrole

Urednik

Detekcija i karakterizacija infekcije psećim koronavirusom: enteralni pristup

Urednik

Epilepsija u praksi – što sve možemo bez napredne dijagnostike?

Urednik

Pregled brahicefalne opstruktivne bolesti dišnih putova: patofiziologija, dijagnoza, liječenje i perspektive

Urednik

Javni poziv za iskaz interesa za provedbu subvencioniranog postupka sterilizacije vlasničkih pasa na području Grada Zagreba za 2024.

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više