IzdvojenoKomentariSkupovi

Ususret Veterinarskim danima 2021.

Sudionici koji dolaze na skup željni su ponovnih međusobnih susreta, no dobar dio njih interesira postoji li sutra po uzoru na danas ili je to samo želja bez pravih temelja.

Ovogodišnje Veterinarske dane najavljujemo kao nikada ranije. Snimili smo i objavili video pozivnice (mr. sc. Marija Vučković, mr. sc. Gordan Jerbić, mr. sc. Tatjana Karačić, prof. dr. sc. Nenad Turk, izv. prof. dr. sc. Boris Habrun, Ivan Zemljak, mr. sc. Sanja Šeparović, Lea Kreszinger, dr. sc. Nikola Rošić, izv. prof. dr. sc. Marin Torti), gostovali na HRT u emisiji ‘Dobro jutro, Hrvatska’ (Ivan Zemljak, izv. prof. dr. sc. Boris Habrun), najavu su objavili i novinski portali i komore… Tri dana prije skupa Google uz organizatore i Veterina portal u rezultatima pretrage nudi Jutarnji list, ezadar.net.hr, sibenik.in, Veterinarsku zbornicu Slovenije, Veterinarsku komoru Republike Srpske. Poziv na Veterinarske dane 2021. vidjeli su i brojni drugi izvan struke. Nakon više godina nevidljivosti…

Sudeći prema dosadašnjim prijavama kojih je nešto manje od 400, ove godine će se u paralelnim sekcijama okupiti više sudionika nego proteklih godina. Razlog za ovakav interes nije samo jedan, no ono što se u objavljenom programu uz klasična izlaganja može uočiti su dva tzv. okrugla stola u dva dana – jedan na temu velike prakse, a drugi na temu veterinarskog javnog zdravstva. Naravno da za njihovu organizaciju postoje dobri razlozi i nemali interes.

Gotovo je nevjerojatno da veterinarsko javno zdravstvo, već godinama neopravdano opterećeno isplativošću i danas radi u tržišnim uvjetima, premda nitko ne spori činjenicu da zdravlje nema cijenu.Posljednjih godina u Hrvatskoj je sve uža perspektiva velike prakse i premda nju prati i sve manji obim posla, pa i određena preslagivanja u veterinarskim organizacijama, sve je teže, a pojedinima odavno i nemoguće osigurati postojanost veterinarskih usluga na cjelovitom području Republike Hrvatske. Svi žele znati kako dalje, pa i hoće li biti ‘dalje’ ili će ambulante i stanice ubrzano zatvarati svoja vrata za sve malobrojnije stočare unatoč državnim ulaganjima u stočarstvo. Okrugli stol koji će dati sliku velike prakse u drugim zemljama, vjerojatno će ponuditi neke nove ideje ili barem pristupe razrješenju situacije.

Naravno da se u najavama ovogodišnjih Veterinarskih dana ne ističe godinama kritična situacija, ali za nju ionako odavno znaju svi koji bi to trebali znati.

Država još nema sudbinsku službenu odluku koja se tiče egzistencije i budućnosti velikog broja hrvatskih veterinara “na terenu”. Dok postoji ideja, postoji i mogućnost da će se u nekom trenutku “iznaći sredstva” za veterinarski pregled gospodarstava. Neiskorištavanje takve mogućnosti dok sustav još postoji vjerojatno je bolna rana i onima koji o tome moraju odlučiti. No, nedostatak novca u budžetu Ministarstva možda i nije jedini razlog radi kojega veterinarski pregled gospodarstava ni ove godine nije proveden.

Premda veterinarski pregled gospodarstava nikome ne osigurava egistenciju, i za državu je koristan jer ona ne samo da dobija uvid u brojno stanje, vrste i kategorije životinja u Hrvatskoj, uvid u opću sliku o načinu, kvaliteti držanja životinja i posljedičnoj razini zdravlja i dobrobiti, a kada je domaće svinjogojstvo u pitanju i razini biosigurnosti, nego dobiva i izravni terenski uvid u efekte drugih propisanih i provedenih mjera (i uloženih novaca) izvan veterinarstva.

Država veterinarima nikada nije davala novce, nego isključivo plaćala posao kojega su u njezino ime i za potrebe društva veterinari odradili.I nije upitno treba li nam sustav provedbe veterinarske djelatnosti nego tko će (još jučer) odlučiti o njegovoj egzistenciji i sufinanciranju barem dijela njegovog hladnog pogona kada opseg posla za to više nije dovoljan.

Mala je vjerojatnost da takva odluka bude poznata već u ponedjeljak u Vodicama i ne treba ju očekivati jer Veterinarski dani nisu mjesto odlučivanja. Treba očekivati lijepo vrijeme i vesele susrete, iskoristiti priliku za stručno usavršavanje i kratak predah od naporne svakodnevice veterinarskog poziva. Od tzv. okruglih stolova može se očekivati barem razabiranje smjera u kojem većini valja gledati i prepoznavati vlastitu budućnost, barem dok se ne usuglase interesi i odluči hoće li se postojeći sustav sačuvati ili ne.

Vidimo se u Vodicama!

Vezani sadržaji

Prvi molekularni dokazi erlihija u krpelja na području RH

Urednik

Značaj veterinarske laboratorijske dijagnostike i praćenja bolesti pčela za javno zdravstvo

Urednik

Rizični čimbenici pri slikovnoj dijagnostici hitnih pacijenata

Urednik

Održan simpozij “Suvremeni pristupi u prevenciji i kontroli bolesti pčela”

Urednik

7. Hrvatski veterinarski kongres

Urednik

Epilepsija u praksi – što sve možemo bez napredne dijagnostike?

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više