Izv. prof. dr. sc. Antun Kostelić¹, prof. dr. sc. Nikica Prvanović Babić², Damjan Džakula²
¹Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet, Svetošimunska 25, 10000 Zagreb, ²Sveučilište u Zagrebu Veterinarski fakultet, Heinzelova 55, 10000 Zagreb
akostelic@agr.hr
UvodBolesti uzrokovane nepravilnom hranidbom žitaricamaKako pravilno koristiti žitarice u hranidbi konja?
Izvor: Zbornik radova, 2022.
Uvod
Bolesti uzrokovane nepravilnom hranidbom žitaricama
- količina nije prilagođena potrebama konja
- loš sastav žitarica
- loša kvaliteta žitarica
- nepravilan redoslijed obroka
- hranidba nije prilagođena kondiciji i namjeni konja
Količina energetskih krmiva mora biti prilagođena potrebama konja ovisno o njihovoj namjeni i opterećenju u radu. Jedan od vrlo čestih znakova nepravilne uporabe energetskih krmiva u hranidbi konja je pretilost. Pretilost može biti okidač za čitav niz bolesti, od probavnog do sustava za kretanje. Najbolji primjer kako hranidba žitaricama može utjecati negativno na zdravlje konja je bolest koja se često javlja kod hladnokrvnih konja, nerijetko i kod sportskih, a to je paralitička mioglobinurija konja ili u narodu poznata kao praznička bolest. Bolest se redovito javljala kod radnih konja koji su tijekom rada hranjeni većim količinama zobi ili još češće kukuruzom. Isti model hranidbe je korišten i kod mirovanja konja, odatle naziv praznička bolest. Problem se javio kada su konji ponovno upregnuti ili uključeni u trening pritom se oslobodila velika količina energije u obliku glikogena koji se metabolizmom u mišićima razgradio do mliječne kiseline. Upravo prevelika količina mliječne kiseline je dovodila do grčenja i paralize mišića koja je rezultirala ukočenošću konja.
Kao što je navedeno hranidba velikim količinama koncentrata bogatim energijom može dovesti do pojave laminitisa i kolika. Probavni sustav konja značajno se razlikuje od preživača kod kojih se većina probave odvija u buragu. Kod konja se većina probave odvija u stražnjem dijelu probavnog sustava odnosno u debelom i slijepom crijevu. Hranidba velikim količinama koncentrata bogatih energijom može uzrokovati poremećaje u probavi u tankom, a naročitom debelom crijevu što se može očitovati ugibanjem fiziološke mikroflore (npr. celulolitičkih bakterija) te stvaranjem toksina i plina. Nepravilna razgradnja koncentrata (i drugih krmiva) potiče tvorbu velike količine plina koju konj ne može izbaciti. Uslijed povećanja obujma crijeva dolazi do bolnosti (i kolika).
Pored kolika, hranidba velikim količinama žitarica može dovesti i do laminitisa.
Hranidba velikim količinama koncentrata bogatim ugljikohidratima jedan od glavnih uzroka laminitisa.
U slučaju da se pravovremeno ne prepozna bolest (i uzrok) može doći do trajnih oštećenja strukture kopita. Na fermentaciju žitarica unutar probavnog sustava konja može utjecati i njihova granulacija. Svakako treba izbjegavati hranidbu fino mljevenim žitaricama jer u tom slučaju dolazi do njihove vrlo brze fermentacije i snižavanja pH u crijevima konja.
Poznato je da mikotoksini mogu uzrokovati velike probleme u zdravlju preživača, a naročito kod svinja. Manje je poznata činjenica da mogu značajno ugroziti i zdravlje konja. Izvor mikotoksina može biti pljesnivo sijeno, a puno češće pljesniv kukuruz i druge žitarice. U Hrvatskoj su zabilježeni slučajevi uginuća hladnokrvnih konja kod kojih je utvrđeno da je uzrok bio u hranidbi velikim količinama kukuruza kontaminiranog mikotoksinima.
Kako pravilno koristiti žitarice u hranidbi konja?
Pritom dolazi do ugibanja celulolitičkih bakterija čime se smanjuje probavljivost sijena. Osnovni problem je što konjima treba puno više vremena da pojedu sijeno stoga je uzgajivaču praktičnije dati prvo žitarice (koncentrat) jer ga konji puno brže pojedu (često halapljivo), a tek zatim sijeno. Nadalje vrlo često daju sijeno i žitarice istovremeno pritom većina konja prvo konzumira zob što je nepoželjno.
Još jednom je važno naglasiti da je temelj hranidbe konja kvalitetna hranidba (količinom i sastavom) sijenom i pašom, dok je hranidba žitaricama dodatna prehrana. Kod korištenja žitarica u hranidbi konja, neovisno u kojem obliku se daju, treba uzeti u obzir čitav niz čimbenika koji uključuju pasminu i dob konja, tjelesnu masu (kondiciju) i namjenu. Nadalje pored sastava koncentrata, na njihovu probavljivost utječe i granulacija. Fino usitnjena krmiva vrlo brzo se razgrađuju u crijevima pritom se pH naglo snižava. Hranidba »brašnastim« krmivima negativno djeluje i na dišni sustav, u slučaju da smjesa nije natopljena u vodu, jer dolazi do ulaska prašine u dišni sustav konja te su moguće upalne promjene.
Iz svega navedenog je vidljiva potreba veće pozornosti uzgajivača u hranidbi energetskim krmivima (žitaricama) kako bi izbjegli čitav niz problema vezanih uz zdravlje konja od kojih neki mogu završiti teško lječivim oboljenjima ili uginućem konja.