Izv. prof. dr. sc. Antun Kostelić
Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet
akostelic@agr.hr
SažetakUtjecaj sinkronizacije na tehnologiju uzgojaUtjecaj sinkronizacije estrusa na zdravlje stadaMetode sinkronizacije estrusaPrednosti sinkronizacije estrusa
Izvor: Zbornik predavanja 17. savjetovanja uzgajivača goveda u Republici Hrvatskoj
Sažetak
Utjecaj sinkronizacije na tehnologiju uzgoja
Neovisno o tehnologiji hranidbe poželjno je izbjeći vrhunac laktacije i prijelazno razdoblje oko teljenja u ljetnim mjesecima. Tijekom ljetnih mjeseci veći je rizik i od povišene količine štetnih plinova u zraku staje kao i prašine koji mogu uzrokovati bronhopneumoniju naročito teladi. U slučaju da se ne provode redovite mjere dezinsekcije u staji će biti veći broj muha za koje je dokazano da osim što uznemiravaju životinje mogu prenositi različite uzročnike zaraznih bolesti.
Utjecaj sinkronizacije estrusa na zdravlje stada
Utvrđeno je da pomicanje životinja koje su pod toplinskim stresom može samo pogoršati zdravstveno stanje. Simptomi toplinskog stresa očituju se povišenom tjelesnom temperaturom do 41 °C, disanjem otvorenih usta, zatim ubrzanom frekvencijom disanja, dehidracijom, smanjenim apetitom, smanjenom mliječnosti i porodnom težinom teladi. Uslijed visokih temperatura dolazi također i do poremećaja u reprodukciji kao posljedica poremećaja u djelovanju pojedinih hormona.
Navedeni poremećaji mogu se očitovati izostankom estrusa ili tihim gonjenjem.
Visoke temperature u staji mogu uzrokovati, pored smanjene konzumacije hrane, pojavu indigestija. Najbolji primjer je pojava kisele indigestije (acidoze buraga) u uzgojima mliječnih krava, a da pritom nije uzrok u promjeni sastava i količini hrane nego u pojačanom slinjenju krava (Slika 2) zbog visoke temperature zraka.
Slina ima važnu ulogu u regulaciji pH u buragu i uslijed smanjenog dotoka tijekom preživanja, dolazi do povećanja kiselosti buragovog sadržaja. U slučaju da pH padne ispod 5 dolazi do ugibanja celulolitičkih bakterija što se dugoročno održava na količinu, a naročito na sastav mlijeka (pad količine mliječne masti). Problem postaje složeniji ako se krava tijekom ljetnih vrućina nalazi na vrhuncu laktacije, tada su potencijalni gubitci u proizvodnji značajno veći. Svakako treba razmotriti mogućnost da veći dio stada postigne vrhunac laktacije prije ljetnih vrućina (travanj, svibanj, lipanj). Pored problema vrhunca laktacije tijekom najvećih vrućina, slijedeći problem je razdoblje neposredno prije i nakon teljenja koje je izrazito stresno za životinju i u navedenom razdoblju najčešće i dolazi do pojave bolesti (ketoza, hipokalcemija, dislokacija sirišta).
Prednosti sinkronizacije estrusa u uzgojima mesnih pasmina goveda Za razliku od mliječnog govedarstva u sustavu pašnog držanja mesnih pasmina najveći dio uzgajivača teži k tome da im se većina stada teli pred kraj zime i u proljeće. Cilj je da krava proizvede što veću količinu mlijeka za hranidbu teladi što će u takvom sustavu postići u svibnju i lipnju, a također da telad pase što kvalitetniju travu (Slika 3). Nadalje jedan od razloga je povećana potražnja za mesom teladi u turističkoj sezoni stoga je poželjno da su rođena dovoljno rano da do klanja mogu postići zadovoljavajuću tjelesnu masu.
Metode sinkronizacije estrusa
Prednosti sinkronizacije estrusa
v. Alltech: Zdravlje i hranidba životinjav. Alltech: Zdravlje i hranidba životinja