Izlaganje sa skupaReprodukcija životinjaUzgoj

Utjecaj sinkronizacije estrusa na zdravlje i proizvodnost mliječnih i mesnih goveda

Izv. prof. dr. sc. Antun Kostelić
Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet
akostelic@agr.hr

Izv. prof. dr. sc. Antun Kostelić (foto: HAPIH; url: t.ly/j7sq).

Sažetak


Posljednjih desetak godina u razvijenim govedarskim zemljama sve više se prakticira sinkronizacija estrusa na farmama mliječnih krava i u uzgojima mesnih pasmina goveda. Cilj sinkronizacije (usklađivanja) estrusa je postići teljenje, a time i početak laktacije, što većeg broja grla istovremeno. U ovčarstvu je sinkronizacija estrusa prisutna desetljećima naročito nakon otkrića najefikasnijih metoda kojima se postiže visok stupanj sinkronizacije. Brojni su razlozi zašto je dugoročno dobro razmotriti mogućnost korištenja sinkronizacije estrusa u govedarstvu. Možemo ih podijeliti u dvije skupine: tehnološke i zdravstvene.

Utjecaj sinkronizacije na tehnologiju uzgoja


Sve češće svjedočimo klimatskim promjenama koje se očituju blagim zimama i dugotrajnim sušnim ili kišnim razdobljima, kao i temperaturama koje su sve češće iznadprosječne za pojedina doba godine. Visoke temperature okoliša imaju štetan utjecaj na zdravlje i proizvodnost mliječnih krava. Dokazano je da već temperatura okoliša viša od 25 °C može narušiti proizvodnost životinja. Visoka temperatura okoliša negativno djeluje na konzumaciju hrane (apetit), a time na mliječnost i zdravlje životinja. Nadalje, u pojedinim zemljama vrhunac laktacije pokušavaju uskladiti s najboljim prinosima i kvalitetom pašnjaka kao npr. u Irskoj.
Neovisno o tehnologiji hranidbe poželjno je izbjeći vrhunac laktacije i prijelazno razdoblje oko teljenja u ljetnim mjesecima. Tijekom ljetnih mjeseci veći je rizik i od povišene količine štetnih plinova u zraku staje kao i prašine koji mogu uzrokovati bronhopneumoniju naročito teladi. U slučaju da se ne provode redovite mjere dezinsekcije u staji će biti veći broj muha za koje je dokazano da osim što uznemiravaju životinje mogu prenositi različite uzročnike zaraznih bolesti.

Utjecaj sinkronizacije estrusa na zdravlje stada


Kao što je navedeno teljenjem većine stada u rano proljeće izbjegavamo vrhunac laktacije tijekom visokih ljetnih temperatura. Negativan utjecaj visokih temperatura na zdravlje i mliječnost krava dovodi do pojave čitavog niza bolesti tijekom ljetnih mjeseci i u jesen ako se zadrže visoke temperature okoliša. Prvi simptom toplinskog stresa je ubrzano disanje otvorenih usta, smanjen apetit i boravak na mjestima gdje je pojačano strujanje zraka. Visoka temperatura okoliša negativno utječu i na sastav mlijeka. Tijekom ljetnih mjeseci posebno je ugroženo zdravlje krava koje boluju npr. kliničkog mastitisa, upale maternice ili pluća (Slika 1) razlog je visoka tjelesna temperatura zbog samog utjecaja bakterija na organizam životinje (septikemija) koju pogoršava i visoka teperatura okoliša.

Slika 1. Bronhopneumonija teladi.

Utvrđeno je da pomicanje životinja koje su pod toplinskim stresom može samo pogoršati zdravstveno stanje. Simptomi toplinskog stresa očituju se povišenom tjelesnom temperaturom do 41 °C, disanjem otvorenih usta, zatim ubrzanom frekvencijom disanja, dehidracijom, smanjenim apetitom, smanjenom mliječnosti i porodnom težinom teladi. Uslijed visokih temperatura dolazi također i do poremećaja u reprodukciji kao posljedica poremećaja u djelovanju pojedinih hormona.
Navedeni poremećaji mogu se očitovati izostankom estrusa ili tihim gonjenjem.
Visoke temperature u staji mogu uzrokovati, pored smanjene konzumacije hrane, pojavu indigestija. Najbolji primjer je pojava kisele indigestije (acidoze buraga) u uzgojima mliječnih krava, a da pritom nije uzrok u promjeni sastava i količini hrane nego u pojačanom slinjenju krava (Slika 2) zbog visoke temperature zraka.

Slika 2. Pojačano slinjenje krave.

Slina ima važnu ulogu u regulaciji pH u buragu i uslijed smanjenog dotoka tijekom preživanja, dolazi do povećanja kiselosti buragovog sadržaja. U slučaju da pH padne ispod 5 dolazi do ugibanja celulolitičkih bakterija što se dugoročno održava na količinu, a naročito na sastav mlijeka (pad količine mliječne masti). Problem postaje složeniji ako se krava tijekom ljetnih vrućina nalazi na vrhuncu laktacije, tada su potencijalni gubitci u proizvodnji značajno veći. Svakako treba razmotriti mogućnost da veći dio stada postigne vrhunac laktacije prije ljetnih vrućina (travanj, svibanj, lipanj). Pored problema vrhunca laktacije tijekom najvećih vrućina, slijedeći problem je razdoblje neposredno prije i nakon teljenja koje je izrazito stresno za životinju i u navedenom razdoblju najčešće i dolazi do pojave bolesti (ketoza, hipokalcemija, dislokacija sirišta).

Prednosti sinkronizacije estrusa u uzgojima mesnih pasmina goveda Za razliku od mliječnog govedarstva u sustavu pašnog držanja mesnih pasmina najveći dio uzgajivača teži k tome da im se većina stada teli pred kraj zime i u proljeće. Cilj je da krava proizvede što veću količinu mlijeka za hranidbu teladi što će u takvom sustavu postići u svibnju i lipnju, a također da telad pase što kvalitetniju travu (Slika 3). Nadalje jedan od razloga je povećana potražnja za mesom teladi u turističkoj sezoni stoga je poželjno da su rođena dovoljno rano da do klanja mogu postići zadovoljavajuću tjelesnu masu.

Slika 3. Telad na paši.

Metode sinkronizacije estrusa


Obzirom da su u mliječnom govedarstvu isključivo koristi umjetno osjemenjivanje, sinkronizacija estrusa se provodi pomoću različitih hormona. U uzgojima mesnih pasmina goveda vrijeme koncepcije se regulira puštanjem rasplodnog bika u određeno doba godine. Pritom je poželjno da bik jedno razdoblje bude izdvojen iz stada po mogućnosti na drugu lokaciju.

Prednosti sinkronizacije estrusa


Posljednjih godina svjedočimo klimatskim promjenama koje značajno utječu i na uzgoj mliječnih i mesnih goveda. Poseban problem predstavljaju dugotrajne vrućine i sušna razdoblja. Kako bi izbjegli negativan utjecaj visokih temperatura, cilj je izbjeći vrhunac laktacije i razdoblje teljenja većeg dijela stada tijekom ljetnih vrućina. Upravo nam različite metode upravljanja reprodukcijom omogućavaju izbjegavanje tog razdoblja čime ćemo smanjiti rizik od pojava čitavog niza bolesti kao i poremećaje.

v. Alltech: Zdravlje i hranidba životinjav. Alltech: Zdravlje i hranidba životinja

Vezani sadržaji

Alltech: Svijet bez krava (“World without cows”) – trailer dokumentarnog filma

Urednik

Patofiziologija mastocitoma u ljudi i životinja

Urednik

Nakon 11 godina otvoreno tursko tržište za izvoz hrvatskih goveda

Urednik

U 2022. provedeno 32 633 veterinarskih pregleda gospodarstava

Urednik

Simpozij „Primjena suvremenih tehnologija u mikrobiologiji“

Urednik

Pojava bedrenice na području Parka prirode Lonjsko polje – prikaz slučaja

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više