Izlaganje sa skupaSigurnost hrane

Uvjeti kojima moraju udovoljiti klaonice malog kapaciteta sukladno propisima o hrani

Zrinka Dugonjić Odak, dr. med. vet.
Ministarstvo poljoprivrede, Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane, Planinska 2a, Zagreb, e-mail: zrinka.dugonjic@mps.hr

Izlaganje sa skupa

16. savjetovanje uzgajivača goveda u Republici Hrvatskoj

UvodKlaonice papkara malog kapacitetaPokretne klaoniceZaključakLiteratura


Izvor: Zbornik predavanja 16. savjetovanja uzgajivača goveda u Republici Hrvatskoj

Uvod


Klanje papkara je djelatnost koja podliježe odobravanju sukladno Zakonu o službenim kontrolama i drugim službenim aktivnostima koje se provode sukladno propisima o hrani, hrani za životinje, o zdravlju i dobrobiti životinja, zdravlju bilja i sredstvima za zaštitu bilja (Narodne novine, br. 52/21), a u svrhu provedbe članka 10. stavka 2. i članka 148. Uredbe (EU) 2017/625, članka 6. Uredbe (EZ) 852/2004 te članka 4. Uredbe (EZ) 853/2004. Opći infrastrukturni uvjeti kojima moraju udovoljiti svi objekti u poslovanju s hranom propisani su Uredbom (EZ) 852/2004, dok su posebni uvjeti za objekte u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla, u koje ubrajamo i klaonice papkara, propisani Uredbom (EZ) 853/2004.

U Republici Hrvatskoj odobreno je ukupno 102 klaonice papkara. Od navedenog broja klaonica, 37 ih je odobreno uz primjenu Pravilnika o mjerama prilagodbe zahtjevima propisa o hrani životinjskog podrijetla (»Narodne novine« br. 51/15, 106/15 i 21/19).

Tablica 1. Statistički podaci iz Upisnika odobrenih objekata u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla, stanje iz rujna 2021. godine, o ukupnom broju odobrenih klaonica papkara po županijama te udjelu klaonica odobrenih uz mjere prilagodbe u ukupnom broju odobrenih klaonica papkara.

Klaonice papkara malog kapaciteta


Prvi uvjet koji mora ispuniti klaonica papkara da bi bila odobrena sukladno Pravilniku o mjerama prilagodbe zahtjevima propisa o hrani životinjskog podrijetla, je ograničen kapacitet klanja. U tzv. fleksibiliti klaonici dozvoljeno je klati do 20 uvjetnih grla tjedno. S obzirom na odobrene klaonice, u fleksibiliti klaonici dozvoljena su i određena odstupanja u infrastrukturi, dok su uvjeti stavljanja mesa na tržište isti kao za sve odobrene klaonice, odnosno meso se može stavljati na tržište pravnim i fizičkim osobama na području Republike Hrvatske, Europske unije i trećih zemalja. U klaonicama papkara malog kapaciteta dozvoljeno je obavljati i uslužno klanje.

U malim klaonicama, uz odgovarajuću pisanu proceduru dopušteno je koristiti jednu garderobu za osoblje tzv. čistog i nečistog dijela objekta ako u proizvodnom dijelu objekta radi najviše pet zaposlenika. Ukoliko nije predviđena prostorija za ovlaštenu osobu, mora biti osiguran odgovarajući ormarić za potrebe ovlaštene osobe koji se može zaključati.

U malim klaonicama ne mora se osigurati postojanje prostorije za prihvat i privremeni smještaj životinja za klanje kako je propisano Prilogom III. odjeljkom I. poglavljem II. točkom 1. podtočkom (a) i Prilogom III. odjeljkom II. poglavljem II. točkom 1. Uredbe (EZ) 853/2004 ako se klanje životinja obavlja bez odgađanja po dopremi u objekt, ne dovodeći pri tom u pitanje odredbe propisa o dobrobiti životinja. Također, ne mora se osigurati odvojeni prostor za bolesne i na bolest sumnjive životinje ako se primjenjuje odgovarajuća pisana procedura klanja u kojoj je opisan postupak s bolesnim i na bolest sumnjivim životinjama koji ne dovodi u pitanje higijenu i zdravstvenu ispravnost hrane.

Odvojeni prostor s odgovarajućom opremom za čišćenje, pranje i dezinfekciju prijevoznih sredstava za životinje iz Priloga III. odjeljka I. poglavlja II. točke 6. i Priloga III. odjeljka II. poglavlja II. točke 6. Uredbe (EZ) 853/2004 ne mora biti osiguran u klaonicama ako na udaljenosti, ne većoj od 20 km, postoje službeno odobrena mjesta za čišćenje, pranje i dezinfekciju sredstava za prijevoz životinja.

U prostoru za klanje životinja, nakon obavljenog klanja kada u prostoru više nema trupova/mesa zaklanih životinja, može se obavljati pražnjenje i čišćenje želudaca i crijeva i/ili rasijecanje mesa. Prije svake uporabe prostor za klanje i/ili rasijecanje potrebno je temeljito oprati i po potrebi dezinficirati.

Rasijecanje mesa u prostoru u kojem se obavlja klanje i klaonička obrada dopušteno je pod uvjetom da su postupci klanja i rasijecanja vremenski odvojeni i da je nakon klanja, a prije rasijecanja, obavljeno temeljito čišćenje i dezinfekcija. U ovom slučaju kapacitet rasijecanja ne smije biti veći od 250 tona mesa godišnje.

U malim klaonicama za papkare u kojima se kolju životinje koje potječu iz ili su u periodu duljem od tri mjeseca uzgajane u Republici Hrvatskoj, klanje se moraobav iti najkasnije u roku od 21 dana od dana dopreme životinja, pod uvjetom da u tom periodu nisu napuštale prostorije za prihvat i privremeni smještaj životinja klaonice te da pritom dobrobit i zaštita zdravlja životinja nije ugrožena.

U prostoriji odnosno komori za hlađenje dozvoljeno je skladištiti zadržane i zdravstveno ispravne trupove/meso, pod uvjetom da je prostor predviđen za zadržane trupove/meso jasno označen i da ga je moguće zaključati, da razlog zadržavanja nije zarazna bolest i da je spriječena kontaminacija ostalog mesa.

U malim klaonicama za papkare sa sporim tehnološkim procesom, koje ne kolju više od 5 uvjetnih grla u danu, nije obvezna stalna prisutnost ovlaštene osobe (ovlašteni veterinar kontrolnog tijela ili veterinarski inspektor) tijekom klanja u slučajevima ako su ispunjeni sljedeći uvjeti:

  1. ako ovlaštena osoba nije utvrdila nesukladnosti prilikom ante mortem pregleda;
  2. ako se post mortem pregled obavlja najkasnije 3 sata nakon klanja posljednje životinje, a da nije prošlo više od 6 sati od početka klanja prve životinje;
  3. ako je u slučaju kopitara, papkara i uzgojene divljači osigurana jasna sljedivost svih dijelova trupa i organa svake pojedine životinje koji podliježu post mortem pregledu;
  4. ako se u slučaju peradi i lagomorfa obavlja klanje životinja samo iz jednog jata, a ovlaštena osoba pregleda reprezentativni uzorak trupova i organa tijekom klanja te sve trupove u hladnjači po završetku klanja.

U malim klaonicama za papkare s neredovitom dinamikom klanja subjekt u poslovanju s hranom mora najmanje 48 sati prije započinjanja klanja o tome obavijestiti nadležnu ovlaštenu osobu.

Pokretne klaonice


Pravilnikom o mjerama prilagodbe zahtjevima propisa o hrani životinjskog podrijetla propisani su uvjeti za pokretne klaonice. S obzirom da se u takvim objektima obavlja djelatnost koja podliježe odobravanju, prije početka rada pokretna klaonica mora biti odobrena od nadležnog tijela.

Sukladno definiciji, pokretna klaonica je prilagođeno vozilo ili mobilna modularna poslovna jedinica za klanje peradi i lagomorfa ili domaćih papkara, kopitara i uzgojene divljači. U njoj je dozvoljeno obavljati odobrenu djelatnost klanja ako ispunjavaju uvjete propisane navedenim Pravilnikom te ako su ispunjeni uvjeti iz posebnih propisa o hrani i dobrobiti životinja.

Vozilo mora biti izgrađeno tako da je unutar objekta osigurano odgovarajuće obavljanje svih tehnoloških radnji povezanih s klanjem – sputavanje, omamljivanje i klanje životinja; skidanje kože, dlake ili perja; obrada trupova i organa; post mortem pregled trupova i organa; hlađenje trupova; odvojeni garderobno-sanitarni prostor za zaposleno osoblje.

Pokretne klaonice ne moraju imati prostorije za prihvat i privremeni smještaj životinja za klanje kako je propisano Prilogom III. odjeljkom I. poglavljem II. točkom 1. podtočkom (a) Uredbe (EZ) br. 853/2004.

Najmanje deset dana prije planiranog klanja, subjekt u poslovanju s hranom mora obavijestiti ovlaštenu osobu o mjestu i vremenu klanja životinja u pokretnoj klaonici.

Nadležna ovlaštena osoba dužna je organizirati ante i post mortem pregled životinja/trupova te propisane pretrage mesa i organa.

Ante mortem pregled životinja dozvoljeno je obaviti na gospodarstvu podrijetla životinja ne ranije od 24 sata prije klanja ili po dolasku u pokretnu klaonicu. Post mortem pregled trupova i organa obavlja se u skladu s odredbama propisa o hrani.

Pečat s oznakom zdravstvene ispravnosti nalazi se u odjeljku pokretne klaonice koji se može zaključati i kojega nakon označavanja trupova nadležna ovlaštena osoba plombira. Sljedeće klanje može se obaviti samo ako prethodno stavljena plomba nije oštećena.

Zaključak


Na određenim područjima Republike Hrvatske postoji nedostatak klaonica papkara ili su postojeći kapaciteti klanja nedostatni. Primjenom odredbi Pravilnika o mjerama prilagodbe zahtjevima propisa o hrani životinjskog podrijetla, subjektima u poslovanju s hranom pojednostavljeni su uvjeti za izgradnju objekata, što je rezultiralo odobravanjem novih klaonica.

Interes subjekata u poslovanju s hranom za pokretne klaonice bio je izrazito velik prije donošenja Pravilnika o mjerama prilagodbe zahtjevima propisa o hrani životinjskog podrijetla. Iako je ispunjavanje propisanih uvjeta najlakše osigurati upravo u pokretnim klaonicama za male papkare, iste nisu zaživjele.


Literatura [… prikaži]

Vezani sadržaji

U Osijeku obilježen Svjetski dan sigurnosti hrane

Urednik

17. Konferencija o sigurnosti i kvaliteti hrane

Urednik

Peti simpozij “SIGURNOST HRANE I ZAŠTITA POTROŠAČA” u Velikoj Gorici

Urednik

Očekuju li nas prosvjedi veterinara?

Urednik

Svjetski dan sigurnosti hrane

Urednik

16. Konferencija o sigurnosti i kvaliteti hrane

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više