Zrinka Dugonjić Odak, dr. med. vet.
Ministarstvo poljoprivrede, Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane, Planinska 2a, Zagreb, e-mail: zrinka.dugonjic@mps.hr
UvodKlaonice papkara malog kapacitetaPokretne klaoniceZaključakLiteratura
Izvor: Zbornik predavanja 16. savjetovanja uzgajivača goveda u Republici Hrvatskoj
Uvod
U Republici Hrvatskoj odobreno je ukupno 102 klaonice papkara. Od navedenog broja klaonica, 37 ih je odobreno uz primjenu Pravilnika o mjerama prilagodbe zahtjevima propisa o hrani životinjskog podrijetla (»Narodne novine« br. 51/15, 106/15 i 21/19).
Klaonice papkara malog kapaciteta
U malim klaonicama, uz odgovarajuću pisanu proceduru dopušteno je koristiti jednu garderobu za osoblje tzv. čistog i nečistog dijela objekta ako u proizvodnom dijelu objekta radi najviše pet zaposlenika. Ukoliko nije predviđena prostorija za ovlaštenu osobu, mora biti osiguran odgovarajući ormarić za potrebe ovlaštene osobe koji se može zaključati.
U malim klaonicama ne mora se osigurati postojanje prostorije za prihvat i privremeni smještaj životinja za klanje kako je propisano Prilogom III. odjeljkom I. poglavljem II. točkom 1. podtočkom (a) i Prilogom III. odjeljkom II. poglavljem II. točkom 1. Uredbe (EZ) 853/2004 ako se klanje životinja obavlja bez odgađanja po dopremi u objekt, ne dovodeći pri tom u pitanje odredbe propisa o dobrobiti životinja. Također, ne mora se osigurati odvojeni prostor za bolesne i na bolest sumnjive životinje ako se primjenjuje odgovarajuća pisana procedura klanja u kojoj je opisan postupak s bolesnim i na bolest sumnjivim životinjama koji ne dovodi u pitanje higijenu i zdravstvenu ispravnost hrane.
Odvojeni prostor s odgovarajućom opremom za čišćenje, pranje i dezinfekciju prijevoznih sredstava za životinje iz Priloga III. odjeljka I. poglavlja II. točke 6. i Priloga III. odjeljka II. poglavlja II. točke 6. Uredbe (EZ) 853/2004 ne mora biti osiguran u klaonicama ako na udaljenosti, ne većoj od 20 km, postoje službeno odobrena mjesta za čišćenje, pranje i dezinfekciju sredstava za prijevoz životinja.
U prostoru za klanje životinja, nakon obavljenog klanja kada u prostoru više nema trupova/mesa zaklanih životinja, može se obavljati pražnjenje i čišćenje želudaca i crijeva i/ili rasijecanje mesa. Prije svake uporabe prostor za klanje i/ili rasijecanje potrebno je temeljito oprati i po potrebi dezinficirati.
Rasijecanje mesa u prostoru u kojem se obavlja klanje i klaonička obrada dopušteno je pod uvjetom da su postupci klanja i rasijecanja vremenski odvojeni i da je nakon klanja, a prije rasijecanja, obavljeno temeljito čišćenje i dezinfekcija. U ovom slučaju kapacitet rasijecanja ne smije biti veći od 250 tona mesa godišnje.
U malim klaonicama za papkare u kojima se kolju životinje koje potječu iz ili su u periodu duljem od tri mjeseca uzgajane u Republici Hrvatskoj, klanje se moraobav iti najkasnije u roku od 21 dana od dana dopreme životinja, pod uvjetom da u tom periodu nisu napuštale prostorije za prihvat i privremeni smještaj životinja klaonice te da pritom dobrobit i zaštita zdravlja životinja nije ugrožena.
U prostoriji odnosno komori za hlađenje dozvoljeno je skladištiti zadržane i zdravstveno ispravne trupove/meso, pod uvjetom da je prostor predviđen za zadržane trupove/meso jasno označen i da ga je moguće zaključati, da razlog zadržavanja nije zarazna bolest i da je spriječena kontaminacija ostalog mesa.
U malim klaonicama za papkare sa sporim tehnološkim procesom, koje ne kolju više od 5 uvjetnih grla u danu, nije obvezna stalna prisutnost ovlaštene osobe (ovlašteni veterinar kontrolnog tijela ili veterinarski inspektor) tijekom klanja u slučajevima ako su ispunjeni sljedeći uvjeti:
- ako ovlaštena osoba nije utvrdila nesukladnosti prilikom ante mortem pregleda;
- ako se post mortem pregled obavlja najkasnije 3 sata nakon klanja posljednje životinje, a da nije prošlo više od 6 sati od početka klanja prve životinje;
- ako je u slučaju kopitara, papkara i uzgojene divljači osigurana jasna sljedivost svih dijelova trupa i organa svake pojedine životinje koji podliježu post mortem pregledu;
- ako se u slučaju peradi i lagomorfa obavlja klanje životinja samo iz jednog jata, a ovlaštena osoba pregleda reprezentativni uzorak trupova i organa tijekom klanja te sve trupove u hladnjači po završetku klanja.
U malim klaonicama za papkare s neredovitom dinamikom klanja subjekt u poslovanju s hranom mora najmanje 48 sati prije započinjanja klanja o tome obavijestiti nadležnu ovlaštenu osobu.
Pokretne klaonice
Sukladno definiciji, pokretna klaonica je prilagođeno vozilo ili mobilna modularna poslovna jedinica za klanje peradi i lagomorfa ili domaćih papkara, kopitara i uzgojene divljači. U njoj je dozvoljeno obavljati odobrenu djelatnost klanja ako ispunjavaju uvjete propisane navedenim Pravilnikom te ako su ispunjeni uvjeti iz posebnih propisa o hrani i dobrobiti životinja.
Vozilo mora biti izgrađeno tako da je unutar objekta osigurano odgovarajuće obavljanje svih tehnoloških radnji povezanih s klanjem – sputavanje, omamljivanje i klanje životinja; skidanje kože, dlake ili perja; obrada trupova i organa; post mortem pregled trupova i organa; hlađenje trupova; odvojeni garderobno-sanitarni prostor za zaposleno osoblje.
Pokretne klaonice ne moraju imati prostorije za prihvat i privremeni smještaj životinja za klanje kako je propisano Prilogom III. odjeljkom I. poglavljem II. točkom 1. podtočkom (a) Uredbe (EZ) br. 853/2004.
Najmanje deset dana prije planiranog klanja, subjekt u poslovanju s hranom mora obavijestiti ovlaštenu osobu o mjestu i vremenu klanja životinja u pokretnoj klaonici.
Nadležna ovlaštena osoba dužna je organizirati ante i post mortem pregled životinja/trupova te propisane pretrage mesa i organa.
Ante mortem pregled životinja dozvoljeno je obaviti na gospodarstvu podrijetla životinja ne ranije od 24 sata prije klanja ili po dolasku u pokretnu klaonicu. Post mortem pregled trupova i organa obavlja se u skladu s odredbama propisa o hrani.
Pečat s oznakom zdravstvene ispravnosti nalazi se u odjeljku pokretne klaonice koji se može zaključati i kojega nakon označavanja trupova nadležna ovlaštena osoba plombira. Sljedeće klanje može se obaviti samo ako prethodno stavljena plomba nije oštećena.
Zaključak
Interes subjekata u poslovanju s hranom za pokretne klaonice bio je izrazito velik prije donošenja Pravilnika o mjerama prilagodbe zahtjevima propisa o hrani životinjskog podrijetla. Iako je ispunjavanje propisanih uvjeta najlakše osigurati upravo u pokretnim klaonicama za male papkare, iste nisu zaživjele.
Literatura [… prikaži]