Prof. dr. sc. Vesna Vučevac Bajt rođena je 10. ožujka 1948.g. u Vinkovcima gdje završava osnovnu školu i gimnaziju. Diplomirala je 1972.g. u Veterinarskom fakultetu u Zagrebu, a od 1973. g. radi u Katedri za povijest veterinarstva, potom u Zavodu za društvene znanosti, a danas u Zavodu za povijest i etiku veterinarstva.
Od 1973.g. do 1981.g. radila je kao asistent, godine 1976. obranila je disertaciju pod naslovom „Prilog poznavanju povijesti veterinarstva u jugoistočnom dijelu Slavonije od 1945. do 1975. godine“.
-od 1986. do 1990. kao docent,
-od 1990. do 1998. kao izvanredni profesor,
-od 1998. do 2003. kao redoviti profesor,
-od 2003. do danas kao redoviti profesor u trajnom zvanju.
Od samog početka studija prof. dr. sc. Vesna Vučevac Bajt pokazala je velik interes za znanstveni rad. Tako je tijekom studija napisala pet samostalnih znanstvenih radova od kojih su četiri nagrađena s prvim Prvomajskim nagradama (danas Rektorove nagrade) a jedan rad s prvom „Krkinom“ nagradom za ljeto 1972.
Zbog interdisciplinarnog znanstvenog rada birana je u zvanje redovitog profesora za znanstveno područje humanističkih znanosti, znanstveno polje povijest, kao jedina osoba u Hrvatskoj, a time je ostvarila i jedno od glavnih obilježja bolonjske deklaracije znatno prije nego li je ona stvarno započela.
U svojoj dugogodišnjoj radnoj karijeri bila je u više mandata predstojnica Zavoda za društvene znanosti i Zavoda za povijest i etiku veterinarstva. Voditeljica je kolegija Uvod u veterinarstvo, Povijest veterinarstva i Etika veterinarstva.
Napisala je oko 200 znanstvenih, stručnih i preglednih radova, više knjiga i brošura, autor je 25 samostalnih poglavlja u knjizi, napisala je također skripta iz Uvoda u veterinarstvo za studente veterinarske medicine (četiri izdanja; 1974, 1999., 2005. i 2009.) i udžbenik iz Povijesti veterinarstva (1993. i 2012.).
Obradila je najveći broj veterinarskih pojmova za znanstveni projekt „Znanost u Hrvata – Prirodoslovlje i njegova primjena“ što ga je pod visokim pokroviteljstvom Predsjednika Republike Hrvatske dr. Franje Tuđmana organiziralo Ministarstvo znanosti i tehnologije Republike Hrvatske i Ministarstvo kulture Republike Hrvatske. Nadalje, autor je velikog broja veterinarskih pojmova u Hrvatskom leksikonu I i Hrvatskom leksikonu II što su tiskani u nakladi Leksikon d.o.o. i Leksikografskog zavoda „Miroslav Krleža“ pod predsjedanjem akademika Dalibora Brozovića godine 1996. i 1997.g. Bila je jedan od autora za izradu abecedarija veterinarskih pojmova za prvu Hrvatsku enciklopediju, kao i autor velikog broja obrađenih pojmova iz veterinarstva u svih jedanaest svezaka. Također je zaslužna za realizaciju monografije Zaslužni veterinari II, tiskane 2003. u kojoj je sudjelovala kao urednik i autor 15 samostalnih poglavlja.
U sklopu projekta „Uloga životinja i sirovina životinjskog podrijetla kao mogućih izvora bolesti i njihov utjecaj na čovjeka i BIOTIP“ bila je voditeljica zadatka „Povijest veterinarstva u SRH”, te je aktivno sudjelovala u realizaciji još dvaju projekta te voditeljica znanstveno istraživačkog projekta „Veterinarstvo u Hrvata od srednjovjekovne baštine do suverenosti“. Sada je suradnica na projektu „Utjecaj okoliša na zdravlje životinja i sigurnost namirnica animalnog podrijetla“. Predsjednica je Odjela za povijest veterinarstva RH, koji djeluje unutar Hrvatske veterinarske komore, članica je Svjetskog društva za povijest veterinarske medicine i članica je Znanstvenog društva za povijest zdravstvene kulture RH, te voditeljica Muzeja za povijest veterinarstva koji je otvoren u povodu 60-te godišnjice Fakulteta koji djeluje unutar Zavoda za povijest i etiku veterinarstva.
Članica je uređivačkih odbora časopisa Historia Medicinae Veterinariae i Acta Medico-Historica Adriatica.
Kao članica radne skupine napisala je uvodni dio teksta u elaboratu za potrebe prosudbenog posjeta skupine eksperata Europske udruge ustanova za veterinarsku izobrazbu, koja je održana 2003. godine.
Koristeći se metodologijom povijesne znanosti u svom znanstveno-nastavnom i istraživačkom radu uvelike je pridonijela novim spoznajama o značenju i vrijednostima hrvatskog veterinarstva i svjetske etnoveterinarske povijesti medicine. Rad prof. Vesne Vučevac Bajt danas je neizostavni dio ne samo povijesti veterinarstva, nego i povijesti društvenih znanosti. On omogućuje popularizaciju veterinarske struke iz njezine vrlo bogate i sadržajne povijesti. Zbog takve svoje djelatnosti godine 2004. dobila je Državnu nagradu za popularizaciju i promidžbu veterinarske znanosti.
Godine 2007. sudjelovala je u realizaciji monografije “Četiri stoljeća javnog zdravstva i biomedicine u Hrvatskoj” u kojoj je autor tri samostalna poglavlja.
Kao voditeljica Muzeja prikupila je velik broj vrijednih knjiga i mnogih drugih predložaka, od kojih je izuzetno vrijedna zbirka veterinarskih instrumenata. Manji dio te zbirke prezentiran je u Monografiji „Zbirka veterinarskih instrumenata iz Muzeja za povijest veterinarstva“, što je tiskano 2009.g. u povodu 90-te obljetnice Veterinarskog fakulteta, a čiji je glavni urednik i autor dijela teksta bila prof. Vesna Vučevac Bajt.
Uz napisanih više od 200 radova obradila je mnoga već odavno zaboravljena područja veterinarstva i učinila ih ponovno novim i zanimljivim. Napisala je brojne recenzije od kojih ćemo spomenuti samo knjige – poznatih veterinara; Jošića – “Moj život posvećen veterinarstvu i stočarstvu”, Čermaka – “Sjećanja i razmišljanja jednog veterinara”, Kunića – “Doživljaji terenskog veterinara” i druge. Gotovo je nemoguće navesti sve pripremljene izložbe, sudjelovanja na domaćim i međunarodnim kongresima kao i sudjelovanja na radijskim i tv emisijama kao kao i sve druge aktivnosti kroz radni vijek kojega je profesorica Bajt posvetila povijesti veterinarstva.