“ 95% veterinara male prakse podržava izmjene Zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja.
O razlozima za zabranu korištenja petardi tijekom cijele godine, među drugim stručnjacima iz različitih područja, na tiskovnoj konferenciji održanoj 4. veljače 2020. u Europskom domu govorili su: Lea Kreszinger dr. med. vet., predsjednica Odjela veterinara male prakse Hrvatske pri Hrvatskoj veterinarskoj komori, predstavnica Odjela veterinara male prakse Hrvatske pri europskoj federaciji FECAVA i svjetskoj organizaciji veterinara male prakse WSAVA, Tatjana Zajec dr. med. vet., voditeljica Skloništa za nezbrinute životinje Grada Zagreba u Dumovcu, Vedran Lucić dipl. ing. biol., ornitolog iz udruge BIOM, Ella Selak Bagarić mag. psihologije, psihologinja iz Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba, Dijana Staver dr. med., spec. psihijatar iz Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba, prim. doc. dr. sc. Vanja Slijepčević Saftić, dr. med., subspecijalist dječje neurologije iz Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba, Ivica Turić, glavni tajnik Zajednice udruga hrvatskih branitelja liječenih od posttraumatskog stresnog poremećaja RH (ZUHBL PTSP RH) te Ljerka Kopričanec Matijevac, načelnica Učilišta vatrogastva Hrvatske vatrogasne zajednice.
Svaki u svojoj stručnoj domeni, govornici su iznijeli razloge podrške ovoj inicijativi temeljene na stručnim stajalištima, a kao predstavnici veterinarske struke, prvenstveno veterinara male prakse, na ovoj su tiskovnoj konferenciji svoju podršku inicijativi iskazale Lea Kreszinger dr.med.vet. i Tatjana Zajec dr.med.vet.
Od strane struke gledano, mi veterinari smo najviše izloženi upitima građana i traumama životinja u vrijeme kada su novogodišnji blagdani. Međutim, i u sve ostalo vrijeme kada su dozvoljena dostupna pirotehnička sredstva, najčešće djeci, to je nešto što definitivno osjetimo kroz posao, zato što ovdje u pitanju nisu samo slučajne traume i slučajne ozljede, tu su ozljede koje su namjerno nanešene životinjama, gurajući petarde u njihove otvore i bacajući petarde na njih. Pitanje je zna li netko tko takva eksplozivna sredstva dozvoljava i daje ih djeci koja ne znaju, očito, što se događa sa životinjom, da ta životinja nakon toga umire, da su to traume za cijeli život za životinju ako preživi i da su oni na neki način tu životinju ubili.
Imam priliku raditi u 24-satnoj službi za vrijeme novogodišnje noći. To je noć kada kreću pozivi od 5 popodne i ne staju do nakon ponoći. Ljudi u panici, ne znaju, nisu educirani i ne mogu pomoći životinjama da se umire, da same sebe ne ranjavaju i zapravo je vrlo teško prenijeti iz prakse bespomoćnost, što vlasnika, što životinja u takvim situacijama.
U ime svih veterinara Odjela veterinara male prakse Hrvatske pri Hrvatskoj veterinarskoj komori, podržavamo ovu inicijativu i želimo da se korištenje eksplozivnih naprava zabrani tijekom cijele godine, da njihova uporaba bude potpuno ukinuta.
Grad Zagreb je također podržao ovu inicijativu, a prema anketi vidljivo je da je 95% veterinara podržalo Zakon, tako da sigurno govorim i u ime struke i u ime svih skloništa. Životinjama je to veliki stres, njima nije prirodno da se puca, one su vrlo osjetljive, njihov je i sluh i vid puno bolji od našega. Ne govorim samo o kućnim ljubimcima nego i o divljim životinjama u gradu jer nije u pitanju samo zvuk nego i svjetlo koje nenadano dolazi sa svih strana i životinje su stoga stvarno u jako lošoj poziciji.