Ipak – ne… Iako se isticala potreba da u Državnom inspektoratu budu sve inspekcije na jednom mjestu. Osim ribarske.
U natoč višemjesečnim nastojanjima Hrvatske veterinarske komore za izuzećem veterinarske inspekcije iz budućeg Državnog inspektorata (v. Stav veterinarske struke prema Nacrtu prijedloga Zakona o državnom inspektoratu), na stranicama e-savjetovanja objavljen je Prijedlog Zakona o državnom inspektoratu, koji uključuje i veterinarsku inspekciju.Neovisno o stavu i aktivnostima Hrvatske veterinarske komore, u stručnim krugovima postoji nezadovoljstvo zbog prilično izglednih posljedica ovim Zakonom predviđene transformacije, prvenstveno u smislu urušavanja značajnog dijela postojećeg sustava sigurnosti hrane. Zajednički je stav da je sadašnja veterinarska inspekcija dio sustava provedbe veterinarske djelatnosti u kojemu je i prije ulaska Hrvatske u EU, uspješno implementirano cjelokupno zakonodavstvo EU u smislu udovoljavanja propisanim zahtjevima, uvjetima i standardima koji se odnose na zdravlje i dobrobit životinja te proizvodnju i promet proizvoda životinjskog podrijetla. Ovo su potvrdile sve dosadašnje inspekcije koje je EU provela nad postojećim sustavom u Hrvatskoj (v. primjer), a kojemu, prema mišljenju stručnjaka, ovim Zakonom prijeti urušavanje.
Jedan od razloga za ovakav stav je i neiskazivanje razine do koje se ovim Zakonom predviđa veterinarsku inspekciju ‘preseliti’ u Državni inspektorat.
Izlaskom veterinarske inspekcije iz Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane, ista ostaje bez stvarne snage koju ima u provođenju mjera zdravstvene zaštite i dobrobiti životinja te proizvodnji i prometu proizvoda životinjskog podrijetla. Što će biti s Upravom?
Ako zaista sve inspekcije idu u Državni inspektorat, postavlja se i pitanje perspektive kontrolnih tijela i ovlaštenih veterinara. Njihovim eventualnim zapošljavanjem u Državnom inspektoratu, veterinarske će stanice dodatno oslabiti, sa izraženijom tendencijom zatvaranja. Time provođenje mjera propisanih od strane EU postaje teško izvedivo ili neizvedivo jer više neće biti onih koji ih na terenu odrađuju jer su se stanice zatvorile, a oni ostali bez svog radnog mjesta. Tako država gubi statuse zemlje slobodne od bolesti, a izvoznici izvozne brojeve, pa nema izvoza. Uz to, provođenje propisanih mjera, državu bi u takvom scenariju moglo koštati znatno više nego do sada, iz više razloga. Ako se i ovakav scenarij uzme u obzir, pitanje je: čemu sve to? Razmišljanja dobro upućenih i informiranih upućuju na uvjerenje da reda može biti i u postojećoj konstelaciji, kada bi svatko radio svoj posao kako treba.U Nacrtu prijedloga Zakona o državnom inspektoratu stoji da u djelokrug veterinarske inspekcije spada i obavljanje inspekcijskog nadzora nad radom rada ovlaštenih veterinara i kontrolnih tijela. To znači da tvrdnja kako će “sva inspekcija u državni inspektorat” nije niti izdaleka točna niti se to ovim Zakonom namjerava napraviti.
Opravdano je očekivati da će novi Zakon dati i prostor i mogućnosti za rješenja problema kakvih do sada nije bilo jer ih nije moglo biti.
Zainteresirana javnost može sudjelovati i u ovom e-savjetovanju. Prijedlog Zakona o državnom inspektoratu objavljen je na adresi
(https://esavjetovanja.gov.hr/ECon/MainScreen?entityId=8477).