IzobrazbaKnjige i priručniciLiteraturaStudentiVeterinarski fakultet u Zagrebu

VETERINARSKA KLINIČKA IMUNOLOGIJA

Riječ recenzenta
Prof. dr. sc. Vladimir Mrljak

U posljednjih nekoliko desetljeća imunologija se izvanredno uspješno razvijala. To možemo najbolje prosuditi po broju i stalnom porastu znanstvenika i publikacija s tog područja, po sredstvima koja se ulažu u imunološka istraživanja i, konačno, po broju Nobelovih nagrada dodijeljenih za otkrića u imunologiji.


Spoznaje proizašle iz znanstvenog rada vrlo su se brzo i uspješno primjenjivale, kako u kliničkoj humanoj medicini, tako – i u nešto manjem opsegu – i u veterinarskoj kliničkoj medicini, omogućujući bolje prepoznavanje i liječenje bolesti uzrokovanih imunosnim reakcijama.

Danas imunologija ima golemo značenje, ne samo za fundamentalnu biologiju već i za veterinarsku kliničku medicinu u kojoj je prodrla u sve kliničke grane. Ovakav razvoj imunologije zahtijeva od doktora veterinarske medicine, od kliničara, sve bolje poznavanje raznih imunosnih mehanizama i bolesti, što rezultira sve većom mogućnošću liječenja imunosnih bolesti.

Na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, prije 20 godina prepoznata je potreba da studenti veterinarske medicine steknu potrebna znanja iz cjelokupne imunologije kroz kolegij “Veterinarska imunologija”.
Danas smo svjedoci priključivanja imunologije kliničkim disciplinama. Udžbenik “Veterinarska klinička imunologija” upravo povezuje teorijske imunološke spoznaje i imunološku kliničku praksu.
Izuzetni značaj knjizi daje spoznaja da ona predstavlja prvi udžbenik kliničke imunologije u veterinarskoj medicini, čime veterinarsku medicinu svrstava uz bok humanoj medicini.


Udžbenik “Veterinarska klinička imunologija” na 400 stranica, u osam poglavlja, donosi pregled svih područja kliničke imunologije – od autoimunosnih bolesti i imunodeficijencija, preko preosjetljivosti, tumorskih bolesti i njihovog imunosnog nadzora, transplantacija i imunomodulacija, do imunosti i imunizacija, odnosno dijagnostičke imunologije.
U rukopisu je obrađeno više od 100 bolesti s imunosnom osnovom. Tekstovi su ilustrirani brojnim fotografijama, crtežima, tablicama i patohistološkim slikama, omogućujući studentima veterinarske medicine, a osobito kolegama u maloj praksi, lagano snalaženje u često kompleksnim, interdisciplinarnim temama. Knjiga je sadržajno i grafički bogato opremljena, stoga vjerujem da će iz rukopisa znanje crpiti i specijalizanti i subspecijalizanti raznih struka iz područja biomedicine.


Nakon uvoda, u sklopu poglavlja autoimunosne bolesti, autori naročitu pažnju posvećuju mehanizmima njihovog nastanka. U klasičnom kliničkom pristupu analizi bolesti, od etiologije, preko patogeneze, kliničke slike i dijagnostike, do liječenja, autori daju pregled preko 40 autoimunosnih bolesti.


Autori autoimunosne bolesti dijele na temelju kliničkog pristupa, s obzirom na značajke imunosnih mehanizama i njima zahvaćenih tkiva i organa, na organospecifične i sistemske bolesti.
U dijelu koji se odnosi na organospecifične autoimunosne bolesti, pozornost je ponajprije usmjerena na klinički primjetna patološka stanja, što je osobito značajno za kolege u maloj praksi. U okviru sistemskih autoimunosnih bolesti naglasak je na bolesti koje su najbolje istražene i najučestalije u domaćih mesoždera, naročito u pasa.


U trećem poglavlju, autori se bave imunodeficijencijama čije značenje je neusporedivo veće u humanoj nego u veterinarskoj medicini. U okviru ovog poglavlja, autori – s obzirom na nastanak – razlikuju primarne i sekundarne imunodeficijencije. Pri tome analiziraju više od 35 bolesti s naglaskom na imunodeficijencije u konja, pasa i goveda.


U četvrtom poglavlju detaljno se obrađuju različiti oblici preosjetljivosti, od anafilaksijskog tipa, preko citotoksičnog tipa, zatim anafilaksije uzrokovane imunokompleksima, do staničnog tipa preosjetljivosti.


U okviru anafilaksijskog tipa preosjetljivosti, autori daju iscrpan pregled alergijskih bolesti, s osobitim naglaskom na atopijski dermatitis, zbog njegove velike učestalosti.
Valja istaći opravdanu važnost koju autori daju alergijama, već i zbog toga što alergije u humanoj medicini, posljednjih desetljeća pokazuju trend porasta, te ih s pravom nazivamo bolestima modernog doba.


U poglavlju o tumorskim bolestima, autori iznose osnove tumorske imunologije, te analiziraju brojne mehanizme na kojima se zasniva imunosno zatajenje u obrani od tumora. Istovremeno, autori navode najnovije imunoterapijske postupke, koji se primjenjuju pri liječenju tumorskih bolesti.


Iako je u okviru kliničke imunologije, osobito u sklopu veterinarske kliničke imunologije, područje transplantacije razmjerno novo, autori iznose najnovije spoznaje u području transplantacijske imunologije,


odnosno postupcima tipizacije tkiva.
Time, autori stvaraju temelje, kada je presađivanje organa i u veterinarskoj medicini jedina terapijska mogućnost.


U sedmom poglavlju autori se bave imunomodulacijom, gdje naročitu pažnju posvećuju imunosnom statusu životinje, što ima važnu ulogu u dijagnostici i liječenju bolesti. Autori daju uvid u razinu humoralne i stanične imunosti, kroz različite laboratorijske pretrage. U rukopisu je dat pregled 20-tak imunostimulacijskih i 10-tak imunosupresijskih lijekova, što može biti izuzetno interesantno za veterinare praktičare, odnosno kliničare.


Jedno od najvećih poglavlja je poglavlje o imunosti i imunizaciji, u kojem autori u prvom dijelu obrađuju imunost prema uzročnicima infekcijskih bolesti, a u drugom dijelu iznose različite aspekte veterinarske vakcinologije.
Naročita pažnja usmjerena je na aktivnu imunizaciju – od vrste cjepiva za životinje, primjene cjepiva, izostanka imunosti i cijepnih nezgoda, do proizvodnje cjepiva i nadzora kakvoće cjepiva.


U posljednjem poglavlju ovog udžbenika, autori obrađuju različite aspekte dijagnostičke imunologije, dajući 30-tak imunodijagnostičkih postupaka, od serološke reakcije, preko protočne citometrije i imunohistokemijske dijagnostike, do lančane reakcije polimerazom i testova preosjetljivosti, s osobitim naglaskom na tuberkulinski test i maleinske testove.


Završna poglavlja obuhvaćaju vrlo opsežnu literaturu, imunološki i medicinski pojmovnik te pregled kratica i kazalo, koji će korisnicima olakšati snalaženje u čitanju knjige.Na kraju, valja istaći da su studenti veterinarske medicine i biomedicinskih znanosti u dodiplomskom studiju kao i na poslijediplomskoj nastavi, dobili rukopis koji će im pomoći u razumijevanju i učenju mnogih, klinički važnih, imunosnih zbivanja i bolesti.
Uvjeren sam da će udžbenik koristiti i kolegama koji se u svakodnevnoj praksi susreću s brojnim bolestima u kojima sudjeluju različiti imunosni mehanizmi.

Posljednja knjiga koja se bavi područjem veterinarske imunologije u Hrvatskoj, objavljena je prije 19 godina, stoga tiskanje ovog djela popunjava veliku prazninu u veterinarskoj medicinskoj literaturi.

Zadovoljstvo mi je da mogu preporučiti ovaj rukopis, kao osobnu biblioteku svakog sadašnjeg i budućeg doktora veterinarske medicine.

Promocija udžbenika “Veterinarska klinička imunologija”
Slijeva nadesno: prof. dr. sc. Tomislav Dobranić, dekan, prof. dr. sc. Vladimir Mrljak (recenzent), dr. sc. Danko Hajsig (autor), prof. dr. sc. Ljiljana Pinter (autorica), prof. dr. sc. Roberto Antolović (autor), dr. sc. Vladimir Savić (recenzent), prof. dr. sc. Željko Cvetnić (recenzent)
Komentar
Iako je riječ o sveučilišnom udžbeniku, knjiga je po svom sadržaju i opsegu namijenjena i kolegama veterinarima koji rade u praksi, ponajprije onima koji se u svagdašnjem radu bave tzv. malom praksom.
■ 400 stranica
■ lako razumljiv pregled svih područja kliničke imunologije
■ više od 100 bolesti s imunosnom osnovom- etiologija- patogeneza- klinička slika- dijagnosticiranje- liječenje
■ brojne fotografije, crteži i tablice
■ prijeko potrebno veterinarima u praksi osobito kolegama u tzv. maloj praksi
Autori:
dr. sc. Danko Hajsig
prof. dr. sc. Ljiljana Pinter
prof. dr. sc. Tomo Naglić
prof. dr. sc. Roberto Antolović
Knjigu potražite u knjižnici Veterinarskog fakulteta u Zagrebu. ZA STUDENTE POSEBAN POPUST!

Vezani sadržaji

Natječaj za upis na doktorski studij Veterinarske znanosti u akademskoj godini 2024./2025.

Urednik

7. Hrvatski veterinarski kongres – druga obavijest i pozivno pismo

Urednik

Potpisan Memorandum of Understanding između veterinarskih fakulteta u Zagrebu i Kafkasu

Urednik

Potpisan Sporazum o suradnji u području veterinarskih znanosti između Sveučilišta u Zagrebu i Istanbulu

Urednik

Sveučilišni priručnik UPORABA ŽIVOTINJA U ISTRAŽIVANJIMA

Urednik

Međunarodna konferencija “Dani mlijeka” u Münchenu 24. i 25. svibnja 2024.

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više