U izdanju Medicinske naklade sredinom svibnja ove godine izašla je nova knjiga iz područja veterinarske medicine pod naslovom “Veterinarska mikrobiologija – Opća bakteriologija i mikologija”. Autori su profesori mikrobiologije i imunologije na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu: Tomo Naglić, Branka Šeol Martinec i Josip Madić.
Jezično, stilski i stručno primjeran udžbenik.”
(S. Pepeljnjak)
(Jasmina Vraneš)
Knjiga završava popisom literature, malim rječnikom općih medicinskih pojmova i kazalom.
Prof. dr. sc. Stjepan Pepeljnjak, Farmaceutsko-biokemijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Prof. dr. sc. Jasmina Vraneš, Katedra za medicinsku mikrobiologiju i parazitologiju, Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Predgovor
Ovom knjigom što smo je naslovili „Veterinarska mikrobiologija. Opća bakteriologija i mikologija“ upotpunili smo i povezali ta dva dijela mikrobiologije (opću i specijalnu) u jedinstveni udžbenik iz veterinarske bakteriologije i mikologije za studente veterinarske medicine.
Nastavno štivo udžbenika „Veterinarska mikrobiologija. Opća bakteriologija i mikologija“ podijeljeno je u 17 poglavlja u kojima su prikazane opće morfološke i fiziološke osobine bakterija i gljiva, osnove kemijske reakcije i mikrobnog metabolizma. Opisano je djelovanje antibiotika i dezinficijensa na te mikroorganizme i uzroci sve češćih pojava rezistencije. Određenu novost u sadržaju ove mikrobiologije predstavlja obradba pojedinih dijelova iz genetike, u opsegu nužnom za razumijevanje suvremene mikrobiologije. Tom će predmetu ubuduće nesumnjivo trebati osigurati više udjela u nastavi na Veterinarskom fakultetu u Zagrebu. Iako se imunologija predaje na Veterinarskom fakultetu kao zaseban predmet, držali smo potrebnim da se u sklopu bakteriologije i mikologije čitatelj upozna s posebnostima imunosne reakcije na te mikroorganizme.
U sažetom obliku nastojali smo upoznati čitatelje s tvorbom biofilmova i tumačenjem njihove uloge u patogenezi kroničnih zaraznih bolesti. Vjerujemo da će čitatelje zanimati i nove mogućnosti u identifikaciji mikroorganizama kombiniranim pripravcima (API, CHROMOagar) i masenom spektrografijom.
Većina teksta napisana je izvorno za ovaj udžbenik. Samo manjim dijelom u udžbenik su unijeta u više ili manje izmijenjenom i nadopunjenom obliku, neka poglavlja ili dijelovi tih poglavlja iz prijašnjih udžbenika. Sve fotografije objavljene u ovom udžbeniku su izvorne, načinjene su od mikrobnih kultura i drugog materijala autora udžbenika i njihovih suradnika. U želji da čitateljima olakšamo razumijevanje iznijete građe, udžbeniku su dodani brojni crteži koji su načinjeni prema vlastitoj zamisli ili prema crtežima i fotografijama objavljenim u udžbenicima kojima smo se koristili. Pišući ovaj udžbenik rukovodili smo se željom da studentima veterinarske medicine pružimo suvremeno nastavno štivo iz opće veterinarske bakteriologije i mikologije na hrvatskom jeziku, a veterinarima u praksi mogućnost obnavljanja znanja iz tih predmeta koje im je potrebno u sklopu trajnog obrazovanja u obavljanju njihove odgovorne djelatnosti. Nastojali smo da iznijeto štivo bude napisano jednostavno i razumljivo, utemeljeno na znanstvenim osnovama, kakvoćom i sadržajem usporedivo sa sličnim udžbenicima zemalja Europske unije.
Na kraju posebno se zahvaljujemo članovima naših obitelji na razumijevanju što smo ih u tijeku višegodišnjeg pisanja udžbenika nenamjerno zapostavili.
Na pruženoj pomoći u opremanju udžbenika za tisak zahvaljujemo kolegicama i kolegama sa Zavoda za mikrobiologiju i zarazne bolesti Veterinarskog fakulteta u Zagrebu, Hrvatskog veterinarskog instituta i drugih znanstvenih i stručnih ustanova u Hrvatskoj.
Posebnu zahvalnost dugujemo mr. sc. Zvonimiru Nagliću, ing. elektrotehnike, izv. prof. dr. sc. Krešimiru Severinu i dr. sc. Krešimiru Matanoviću na izradi crteža i slika, te inženjerima elektrotehnike Dubravku Nagliću i Domagoju Madiću, izv. prof. dr. sc. Emilu Gjurčeviću, koji su im u tome pomogli. Iskreno se zahvaljujemo mr. sc. Marijanu Peteku, ing. kemije, na savjetima u pisanju poglavlja u kojima su obrađene osnove kemijske reakcije i metabolizma bakterija i gljiva.
Prof. dr. sc. Tomo Naglić (1941. – 2010.)
- Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske
- Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
- Hrvatski veterinarski institut, Zagreb
- Veterinarska stanica Jastrebarsko
- Veterinarska stanica Nova d.o.o., Koprivnica
- Veterinarska stanica Valpovo
- Veterinarska stanica Velika Gorica
- Veterinarska stanica Vrbovec