Knjige i priručniciVeterinarski fakultet u Zagrebu

VETERINARSKA MIKROBIOLOGIJA – OPĆA BAKTERIOLOGIJA I MIKOLOGIJA

U izdanju Medicinske naklade sredinom svibnja ove godine izašla je nova knjiga iz područja veterinarske medicine pod naslovom “Veterinarska mikrobiologija – Opća bakteriologija i mikologija”. Autori su profesori mikrobiologije i imunologije na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu: Tomo Naglić, Branka Šeol Martinec i Josip Madić.

Prof. dr. sc. Tomo Naglić (1941. – 2010.)
Prof. dr. sc. Branka Šeol Martinec
Akademik Josip Madić
 

Knjiga je izašla u biblioteci ‘Sveučilišni udžbenici’. Tiskana je u B5 formatu, a sadrži 277 stranica. Tvrdo je ukoričena i bogato ilustrirana s vrlo zornim slikama i prikazima morfologije i građe bakterija i gljivica s posebnim naglaskom na njihove gradivne strukture važne za patogenezu infektivnih bolesti životinja. Već i same majstorski ilustrirane korice nagovješćuju njezin bogati sadržaj i plijene pozornost stručnjaka budeći u njima znatiželju da pogledaju u ono što se sadržajno nalazi između korica.

Građa knjige podijeljena je u 17 poglavlja. Počinje s prikazom odnosa mikroba prema domaćinu te nastankom i značenjem biofilma. Zatim je zasebno opisan povijesni razvoj bakteriologije. Nastavlja se s detaljnom obradbom morfologije i građe bakterijske stanice, njezina kemijskog sastava kao i općenitog prikaza sastava organskih spojeva.“Djelo u potpunosti ispunjava zahtjeve sveučilišno-nastavne literature iz područja obrađene teme. (…)
Jezično, stilski i stručno primjeran udžbenik.”

(S. Pepeljnjak)
Opširno je obrađen metabolizam bakterija, njihov uzgoj, hranjive podloge, fiziološke osobine te načela njihove identifikacije i načela postavljanja etiološke dijagnoze bakterijskih i gljivičnih bolesti. Zasebno su prikazane osnove genetike bakterija nužne za razumijevanje nastanka otpornosti bakterija na antibiotike. Opisane su osnovne značajke rada u mikrobiološkom laboratoriju te osnovna načela biološkog pokusa. Opširno je obrađen način uzimanja i slanja materijala na mikrobiološke pretrage te metode pasterizacije, sterilizacije i dezinfekcije. Velik prostor posvećen je antimikrobnim lijekovima i rezistenciji bakterija i gljivica na antimikrobne lijekove. Tu su s praktičnog motrišta opisani načini djelovanja antimikrobnih tvari kao i mehanizmi bakterijske rezistencije na te tvari što će zasigurno privući praktičare da češće zavire u ovo knjigu.“… temeljni udžbenik za savladavanje neophodnih znanja iz mikrobiologije za studente Veterinarskog fakulteta.”
(Jasmina Vraneš)
Prikazani su i osnovni elementi patogenosti bakterija te obrana organizma od bakterijske infekcije. Naposljetku je opisana građa, morfologija, metabolizam i fiziološke osobine gljivica te osobotitosti gljivičnih infekcija i njihovo liječenje.
Knjiga završava popisom literature, malim rječnikom općih medicinskih pojmova i kazalom.

Iz recenzije
Prof. dr. sc. Stjepan Pepeljnjak, Farmaceutsko-biokemijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

Prikaz pojedinih poglavlja opisan je studiozno i pregledno u logično raspoređenim potpoglavljima. Građa opisanih tema iznijeta je sustavno uz ilustracije crtežima i izvornim fotografijama, što studentima omogućuje bolje razumijevanje opisa nastavnog gradiva. (…) Sadržajne cjeline metodološki su logično obrađene i pružaju sustavan pregled temeljne mikrobiologije koji prema sadržaju i načinu rasporeda metodskih jedinica udovoljava kriterijima sveučilišnih udžbenika.
Iz recenzije
Prof. dr. sc. Jasmina Vraneš, Katedra za medicinsku mikrobiologiju i parazitologiju, Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

Rukopis odgovara sadržaju predmeta i opisuje opće morfološke i fiziološke osobine bakterija i gljiva te laboratorijske postupke i metode koje se koriste u njihovoj kultivaciji, identifikaciji i ispitivanju osjetljivosti na antimikrobna sredstva, te uništavanju (sterilizacija, dezinfekcija, antimikrobni lijekovi). Sadržaj rukopisa iznesen je pregledno i jasno, u jezičnom i konceptualnom smislu.
predgovor

Predgovor
Posljednjih dvadesetak godina nastavnici na Zavodu za mikrobiologiju i zarazne bolesti Veterinarskog fakulteta u Zagrebu objavili su nekoliko udžbenika među kojima se ističu reprezentativni udžbenici „Veterinarska imunologija“ (1993.). i „Veterinarska mikrobiologija. Specijalna bakteriologija i mikologija“ (2005.). Posljednje navedeni udžbenik  je dobitnik nagrade Josip Juraj Strossmayer za 2005.g. s područja medicinskih znanosti, koja se dodjeljuje pod pokroviteljstvom HAZU.

Ovom knjigom što smo je naslovili „Veterinarska mikrobiologija. Opća bakteriologija i mikologija“ upotpunili smo i povezali ta dva dijela mikrobiologije (opću i specijalnu) u jedinstveni udžbenik iz veterinarske bakteriologije i mikologije za studente veterinarske medicine.

Nastavno štivo udžbenika „Veterinarska mikrobiologija. Opća bakteriologija i mikologija“ podijeljeno je u 17 poglavlja u kojima su prikazane opće morfološke i fiziološke osobine bakterija i gljiva, osnove kemijske reakcije i mikrobnog metabolizma. Opisano je djelovanje antibiotika i dezinficijensa na te mikroorganizme i uzroci sve češćih pojava rezistencije. Određenu novost u sadržaju ove mikrobiologije predstavlja obradba pojedinih dijelova iz genetike, u opsegu nužnom za razumijevanje suvremene mikrobiologije. Tom će predmetu ubuduće nesumnjivo trebati osigurati više udjela u nastavi na Veterinarskom fakultetu u Zagrebu. Iako se imunologija predaje na Veterinarskom fakultetu kao zaseban predmet, držali smo potrebnim da se u sklopu bakteriologije i mikologije čitatelj upozna s posebnostima imunosne reakcije na te mikroorganizme.

U sažetom obliku nastojali smo upoznati čitatelje s tvorbom biofilmova i tumačenjem njihove uloge u patogenezi kroničnih zaraznih bolesti. Vjerujemo da će čitatelje zanimati i nove mogućnosti u identifikaciji mikroorganizama kombiniranim pripravcima (API, CHROMOagar) i masenom spektrografijom.

Većina teksta napisana je izvorno za ovaj udžbenik. Samo manjim dijelom u udžbenik su unijeta u više ili manje izmijenjenom i nadopunjenom obliku, neka poglavlja ili dijelovi tih poglavlja iz prijašnjih udžbenika. Sve fotografije objavljene u ovom udžbeniku su izvorne, načinjene su od mikrobnih kultura i drugog materijala autora udžbenika i njihovih suradnika. U želji da čitateljima olakšamo razumijevanje iznijete građe, udžbeniku su dodani brojni crteži koji su načinjeni prema vlastitoj zamisli ili prema crtežima i fotografijama objavljenim u udžbenicima kojima smo se koristili. Pišući ovaj udžbenik rukovodili smo se željom da studentima veterinarske medicine pružimo suvremeno nastavno štivo iz opće veterinarske bakteriologije i mikologije na hrvatskom jeziku, a veterinarima u praksi mogućnost obnavljanja znanja iz tih predmeta koje im je potrebno u sklopu trajnog obrazovanja u obavljanju njihove odgovorne djelatnosti. Nastojali smo da iznijeto štivo bude napisano jednostavno i razumljivo, utemeljeno na znanstvenim osnovama, kakvoćom i sadržajem usporedivo sa sličnim udžbenicima zemalja Europske unije.

Na kraju posebno se zahvaljujemo članovima naših obitelji na razumijevanju što smo ih u tijeku višegodišnjeg pisanja udžbenika nenamjerno zapostavili.
Na pruženoj pomoći u opremanju udžbenika za tisak zahvaljujemo kolegicama i kolegama sa Zavoda za mikrobiologiju i zarazne bolesti Veterinarskog fakulteta u Zagrebu, Hrvatskog veterinarskog instituta i drugih znanstvenih i stručnih ustanova u Hrvatskoj.

Posebnu zahvalnost dugujemo mr. sc. Zvonimiru Nagliću, ing. elektrotehnike, izv. prof. dr. sc. Krešimiru Severinu i dr. sc. Krešimiru Matanoviću na izradi crteža i slika, te inženjerima elektrotehnike Dubravku Nagliću i Domagoju Madiću, izv. prof. dr. sc. Emilu Gjurčeviću, koji su im u tome pomogli. Iskreno se zahvaljujemo mr. sc. Marijanu Peteku, ing. kemije, na savjetima u pisanju poglavlja u kojima su obrađene osnove kemijske reakcije i metabolizma bakterija i gljiva.

Prof. dr. sc. Tomo Naglić (1941. – 2010.)

Tiskanje ove knjige novčano su potpomogli

  • Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske
  • Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
  • Hrvatski veterinarski institut, Zagreb
  • Veterinarska stanica Jastrebarsko
  • Veterinarska stanica Nova d.o.o., Koprivnica
  • Veterinarska stanica Valpovo
  • Veterinarska stanica Velika Gorica
  • Veterinarska stanica Vrbovec

Vezani sadržaji

Na Veterinarskom fakultetu održana Farmica – edukativna izložba hrvatskih autohtonih pasmina

Urednik

Natječaj za upis na doktorski studij Veterinarske znanosti u akademskoj godini 2024./2025.

Urednik

7. Hrvatski veterinarski kongres – druga obavijest i pozivno pismo

Urednik

Potpisan Memorandum of Understanding između veterinarskih fakulteta u Zagrebu i Kafkasu

Urednik

Potpisan Sporazum o suradnji u području veterinarskih znanosti između Sveučilišta u Zagrebu i Istanbulu

Urednik

Sveučilišni priručnik UPORABA ŽIVOTINJA U ISTRAŽIVANJIMA

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više