Uprava fakulteta nastavila je rad na projektima započetima u prošloj akademskoj godini, a pokrenut je i niz novih aktivnosti na domaćem i međunarodnom planu. Spomenut ću samo one koji su svojom važnošću dominirali u protekloj akademskoj godini.
U listopadu 2017. potpisan je strateški bilateralni sporazum o suradnji između Veterinarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Veterinarskoga sveučilišta u Budimpešti. Sporazum je potpisan u nazočnosti diplomatskih predstavnika te predstavnika veterinarskih komora obiju država. To bi trebao biti početak zajedničkih aktivnosti u svim oblicima nastave, znanstvenoga i stručnoga rada, a najviše se očekuje od zajedničkih aktivnosti na integriranom studiju veterinarske medicine na engleskom jeziku kao i razvoju zajedničkih poslijediplomskih studija na engleskom jeziku.
Na svečanoj ceremoniji u studenom 2017. Agencija za znanost i visoko obrazovanje dodijelila nam je oznaku visoke razine kvalitete doktorskog studija zajedno s još dva fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Važno je naglasiti da su u postupku akreditacije i ocjenjivanju našega doktorskog studija sudjelovali stručnjaci iz vodećih europskih veterinarskih fakulteta, na što smo osobito ponosni. Dodijeljeno priznanje veterinarskom fakultetu temelji se na prepoznatljivosti objavljenih disertacija i znanstvenih radova u usporedbi s onima drugih visokih učilišta u svijetu, što jamči kvalitetu i razinu postignutih ishoda znanja. Želio bih ovom prilikom naglasiti da ovo priznanje za Veterinarski fakultet nije iznenađenje, već je posljedica rada na svim razinama studija, uključujući dugu tradiciju, ali i vrhunske znanstvenike koji sudjeluju u izvođenju nastave.
Fakultetsko vijeće Veterinarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu donijelo je novi Statut kojim je unaprijeđen i jasno definiran ustroj te usklađen s trenutačnim zahtjevima druge temeljne odredbe, Statuta Sveučilišta u Zagrebu. Novi je statut potvrdio Senat Sveučilišta u Zagrebu u veljači 2018. godine. Među ostalim novinama istaknuo bih ustrojavanje nove organizacijske jedinice – Sveučilišne veterinarske bolnice. Time je stvorena osnova za unapređenje stručnoga i nastavnog rada kroz bolju povezanost naših klinika i zavoda te intenziviranje suradnje stručnjaka iz različitih disciplina. Osnovan je i Zavod za društvene i humanističke znanosti čime je stvoren prostor za unapređenje nastave dinamičnom implementacijom nastavnih sadržaja nužnih za pripremu doktora veterinarske medicine za moderno tržište rada. Za naglasiti je da je novim statutom omogućeno i proširenje uprave fakulteta za još dva prodekana, dosadašnja pomoćnika, i to prodekana za međunarodnu suradnju i studij na engleskom jeziku i prodekana za kontrolu kvalitete što će omogućiti još efikasniji rad u tim resorima. Prihvaćanjem novoga temeljnoga akta stvoreni su preduvjeti za daljnje usklađivanje pravnih propisa Veterinarskoga fakulteta.
U svibnju 2018. održana je 31. glavna skupština Europske udruge ustanova za veterinarsku naobrazbu (European Association of Establishments for Veterinary Education, EAEVE) na kojoj je naš fakultet predstavljen kao organizator 32. glavne skupštine EAEVE-a 2019. godine. Dolazak više od 200 dekana i rektora veterinarskih fakulteta i veterinarskih sveučilišta iz čitave Europe, kao i gostiju promatrača veterinarskih fakulteta i sveučilišta iz ostatka svijeta, bit će jedno od glavnih događanja u slavljeničkoj 2019. godini, u kojoj ćemo obilježiti 100. obljetnicu Veterinarskoga fakulteta. Hrvatska će tako postati prva mala zemlja koja je dobila mogućnost organizirati ovaj prestižni europski skup, a Zagreb će nastaviti respektabilan niz gradova organizatora (Istanbul 2015., Uppsala 2016., London 2017., Hannover 2018.).
Tijekom srpnja i rujna 2018. godine obavljen je upis studenata u I. godinu studija za akademsku godinu 2018./2019. u skladu s upisnom kvotom od 150 studenata i uvjetima koje je prihvatilo Fakultetsko vijeće Veterinarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu kao i Sveučilište u Zagrebu. U posebne uvjete fakulteta uveden je test psihomotoričkih sposobnosti s pripadajućim brojem bodova u kategoriji Dodatnih provjera specifičnih znanja, vještina i sposobnosti, a rezultati ispitivanja analizirani su u svrhu izrade rang-liste pristupnika.
Pokrenut je i jedan novi predmet obvezne jezgre studijskoga programa, pod nazivom Komunikacijske vještine u veterinarskoj medicini, što bi trebalo ojačati kvantum znanja završenih doktora veterinarske medicine u domeni intelektualnih vještina. U planu je i uvođenje još dva predmeta u toj domeni, i to veterinarske etike i menadžmenta u veterinarskoj praksi.
Reorganizacija provođenja nastave na Ambulantnoj klinici rezultirala je povećanjem broja obrađenih pacijenata i intenzivnijim individualnim radom studenata. Održavanje nastave znatno je unaprijedila nabava novih terenskih vozila za prijevoz manjih skupina studenata. Time je omogućeno bolja i efikasnija nastava iz predmeta Ambulantna klinika temeljena na izlasku malih mobilnih timova za pojedine kliničke discipline po pozivu suradničkih veterinarskih organizacija. Opravdanost uvođenja novog sustava nastave u Ambulantne klinike potvrđena je iznimno dobrim rezultatom provedene studentske ankete, a naišla je i na veliko odobravanje veterinarskih organizacija koje sudjeluju u izvođenju nastave.
Već dvije godine nakon uvođenja studija na engleskom jeziku ispunjena je kvota od 25 upisanih stranih studenata u ak. god. 2018./2019., što je potvrda uspješnosti prve i druge godine studija. Treću generaciju studenata koji su zadovoljili natječajne kriterije čini devet studenata iz Francuske, po tri iz V. Britanije i Finske, po dva iz Njemačke i Južnoafričke Republike te po jedan iz SAD-a, Australije, Kanade, Koreje, Katara i Tahitija.
Fakultetsko vijeće prihvatilo je novu Strategiju Veterinarskog fakulteta za razdoblje od 2018. do 2022. godine unutar koje su određene glavne smjernice razvoja i pozicioniranja Fakulteta. Određivanjem osnovnih strateških smjernica postavljen je temeljni okvir za upravljanje Fakultetom u tom razdoblju. Budući da 2019. godine Veterinarski fakultet obilježava 100. godišnjicu postojanja, u tijeku su sveobuhvatne pripreme za taj veliki događaj. Izrada monografije Fakulteta za 100. godišnjicu u završnoj je fazi, a izdat će se i poštanska marka istim povodom. Obilježavanje 100. obljetnice Fakulteta bit će jedan od prioriteta u idućoj akademskoj godini i popratit ćemo ga raznim događanjima u čiju će pripremu biti uključeni brojni djelatnici i studenti.
Kao jedina visokoobrazovna institucija koja obrazuje doktore veterinarske medicine, nismo zadovoljni s financijskom potporom od strane države. U pripremi novoga programskog ugovora za trogodišnje financiranje zagrebačkog sveučilišta nedovoljno se uvažava specifičnost studija veterinarske medicine i cijena studija po studentu u odnosu na cijenu koštanja studija u drugim područjima. Tu nam predstoji velika borba u artikuliranju naših interesa kako bismo omogućili stabilnost poslovanja i pokriće materijalnih troškova Fakulteta.
Nadalje, nismo zadovoljni ni najavljenim reformama i promjenama unutar veterinarske struke i činjenicom da u procesu tih promjena ne sudjeluju stručnjaci iz naše struke. Nismo zadovoljni ni činjenicom da nam je strukturni okvir i okruženje u kojemu obavljamo veterinarsku djelatnost na najnižim granama od osamostaljenja Hrvatske. Naši studenti, koji su naš glavni proizvod i koji se kao mladi doktori veterinarske medicine nađu na tržištu, i dalje nemaju minimalni standard vrednovanja njihova rada koji zaslužuje jedna regulirana profesija. Već sam prošle godine apostrofirao problem odlazaka mladih novodiplomiranih doktora veterinarske medicine u inozemstvo odmah nakon završetka studija. Ove se godine situacija još pogoršala i ako ne učinimo nešto da početna plaća doktora veterinarske medicine bude barem u razini hrvatske prosječne plaće, dogodit će nam se da ćemo obrazovati doktore veterinarske medicine isključivo za inozemno tržište rada. Ono što smatramo nužnom zadaćom svih subjekata unutar veterinarske struke i djelatnosti jest zamisliti se nad tim problemom i pokušati naći adekvatna rješenja. U idućoj godini u planu je organizirati i tzv. Dan karijera gdje bi se sve zainteresirane tvrtke i veterinarske organizacije mogle predstaviti studentima veterinarskoga fakulteta i eventualno pokrenula rana novačenja najboljih studenata. Nadamo se i očekujemo da ćete se ohrabriti i uključiti u tu i slične aktivnosti i omogućiti da barem oni najbolji doktori veterinarske medicine ostanu u domovini.
I na kraju, akademsku godinu 2017./2018. sveukupno ocjenjujemo uspješnom. Osim već navedenog, učinjeni su znatni napori i u kadrovskoj, organizacijskoj i ustrojbenoj strukturi Fakulteta u svrhu poboljšanja znanstvenog, nastavnog i stručnog potencijala Fakulteta te daljnjeg pozicioniranja kao vodeće visokoobrazovne institucije u regiji. Koristim priliku da se zahvalim svima koji su izravno ili neizravno sudjelovali kao suradnici Veterinarskoga fakulteta i utkali i svoj doprinos u naš uspjeh. Hvala vam od srca. Očekujemo da će slavljenička 2019. godina koja je pred nama biti obilježena onako kako to zaslužuje visokoobrazovna institucija koja slavi 100 godina postojanja, a na ponos svih nas.