Izlaganje sa skupaKomentari

Veterinarski dani 2019 :: Uvodna riječ dekana Veterinarskog fakulteta

Kao i svake godine u uvodnoj riječi Veterinarskih dana, običaj je da dekan iznese pregled najvažnijih zbivanja u nastavnom, znanstvenom i stručnom radu Fakulteta, a tako je bilo i ove godine.
U nastavku svog kratkog izlaganja, dekan Fakulteta prof. dr. sc. Nenad Turk se osvrnuo i na trenutačnu poziciju u kojoj se nalazi Veterinarski fakultet i neke od negativne okolnosti.

Nenad Turk
Prof. dr. sc. Nenad Turk, dekan Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
Iznimno mi je zadovoljstvo da Vas kao ponovno izabrani dekan Veterinarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, na početku novoga trogodišnjeg mandata, i ove godine mogu pozdraviti uime cjelokupne uprave Fakulteta, svih njegovih djelatnika i studenata. Kao 36. dekan u povijesti Veterinarskoga fakulteta imam osobitu čast i privilegiju obratiti Vam se u vrijeme kada ćemo uskoro proslaviti 100. obljetnicu osnutka i djelovanja naše prestižne visokoobrazovne ustanove. Moja je radost tim veća što u ovom trenutku našu 100. obljetnicu slavimo u godini kada obilježavamo i 350. obljetnicu osnutka Sveučilišta u Zagrebu, čija smo ponosna sastavnica.

Kao čelnik ustanove izvješćujem da je uprava fakulteta nastavila rad na projektima započetima u prošloj akademskoj godini, a pokrenut je i niz novih aktivnosti na domaćem i međunarodnom planu. Nastavljamo rad u skladu s novopostavljenim strateškim smjernicama kako bi Veterinarski fakultet imao kontinuitet u svom radu te prepoznatljivost unutar i izvan struke. U ovom je kratkom obraćanju nemoguće prikazati sva zbivanja i aktivnosti, stoga ću spomenuti samo one koji su svojom važnošću u protekloj akademskoj godini dominirali.

Najvažniji događaj u protekloj godini, a usuđujem se reći i u povijesti Fakulteta, bila je organizacija 32. godišnje skupštine Europske udruge ustanova za veterinarsku naobrazbu (EAEVE) u Zagrebu koja se održala od 29. svibnja do 1. lipnja 2019. Na skupštini je sudjelovalo više od 250 predstavnika iz preko 40 zemalja Europe i svijeta. Osim rektora i dekana većine europskih sveučilišta i fakulteta, na skupštini su sudjelovala i najvažnija veterinarska udruženja Europe i svijeta (WVA, FVE, AVMA, AAVMC, EBVS) te izaslanici iz Rusije, Ukrajine, Južne Koreje, Tajlanda, Australije i Novog Zelanda. Hrvatska je tako postala prva mala zemlja koja je dobila mogućnost organizirati ovaj prestižni europski skup, a Zagreb je nastavio respektabilan niz gradova organizatora (Istanbul 2015., Uppsala 2016., London 2017., Hannover 2018.). Ovim besprijekorno organiziranim događajem Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu započeo je obilježavanje svoje 100. obljetnice.

Nastavna je novina da je po prvi put u ak. god. 2018./2019. uveden i održan predmet obvezne jezgre studijskoga programa na hrvatskom i engleskom jeziku Komunikacijske vještine u veterinarskoj medicini koji je, prema odluci o izmjenama i dopunama studijskog programa, prihvatilo Sveučilište u Zagrebu. Predmet se sluša u šestom semestru. Na taj je način Veterinarski fakultet započeo s uvođenjem novih predmeta s ciljem podizanja intelektualnih vještina studenata veterinarske medicine (tzv. soft skills). Namjera nam je u vremenu koje dolazi poraditi i na uvođenju poduzetničkih vještina, viših računalnih kompetencija i etičkih spoznaja te raznih drugih konceptualnih dodanih vrijednosti u završne kompetencije doktora veterinarske medicine.

Osobito nas veseli da se naš studijski program na engleskom jeziku sve više razvija i poprima prepoznatljivu međunarodnu poziciju. Akademske godine 2018./2019. Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu upisao je treću generaciju stranih studenata na Integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij veterinarske medicine na engleskom jeziku pri čemu je po prvi put u cijelosti ispunjena kvota od 25 upisanih studenata. To je postignuto i u rujnu 2019. za četvrtu generaciju studenata, za akademsku godinu 2019./2020. Većinom su to studenti iz Europske unije, Nijemci, Francuzi i Englezi, ostali dolaze iz raznih zemalja svijeta. Strani studenti dolaze studirati kod nas jer smo jeftiniji od studija u njihovim matičnim zemljama, a sa stečenim znanjem mogu se zaposliti gdje žele, od Aljaske do Novog Zelanda. Znaju da smo među petnaest najboljih fakulteta u Europi i da će ovdje steći vrhunska znanja koja će im omogućiti biti konkurentnima na europskom tržištu radne snage.

Od investicijskih aktivnosti ističem izgradnju novoga ulaza i porte Fakulteta iz ulice Charlesa Darwina. Tako je, nakon nove vanjske ograde koja je izgrađena prošle godine, dovršena i druga faza uređenja južnog ulaza u Fakultet. Preostaje uređenje treće faze – južnog parkirališta s 50 novih parkirališnih mjesta i sanacija prilaznih cesta ostatku kampusa.

I protekle smo godine nastavili s opremanjem Sveučilišne veterinarske bolnice sofisticiranom opremom. Nabavljen je i isporučen novi RTG i CT uređaj za Zavod za rendgenologiju, ultrazvučnu dijagnostiku i fizikalnu terapiju u vrijednosti većoj od dva i pol milijuna kuna, koji će znatno poboljšati učinkovitost dijagnostike Sveučilišne veterinarske bolnice. Također, za Kliniku za unutarnje bolesti nabavljen je uređaj nove generacije za ultrazvučni pregled srca vrijedan gotovo milijun kuna. Na taj je način slikovna (tzv. imaging) dijagnostika dignuta na svjetsku razinu.

Svjesni potrebe za napretkom i u ustroju i organizaciji Fakulteta, Fakultetsko je vijeće u protekloj akademskoj godini donijelo Pravilnik o ustroju i sistematizaciji radnih mjesta Veterinarskoga fakulteta, a Senat Sveučilišta u Zagrebu ga potvrdio. Nakon gotovo 17 godina Fakultet konačno ima cjelovit temeljni dokument na kojemu može graditi daljnji razvoj.

U upravljanju ljudskim potencijalima i stručnoj djelatnosti važno je istaknuti da je u akademskoj godini 2018./2019. po prvi put uveden program Internship, kao preduvjet europskih specijalističkih programa. Uspostava takvog programa, po uzoru na vodeće svjetske ustanove u edukaciji doktora veterinarske medicine, postat će i ostati trajna vrijednost našega fakulteta. Time će se omogućiti da naši mladi doktori veterinarske medicine krenu u smjeru ranih specijalizacija, što je jednako omogućeno i stranim aplikantima koji pokažu interes za boravkom na našim klinikama.

U ovoj godini Veterinarskom su fakultetu za financiranje odobrena dva projekta iz poziva Europskog socijalnog fonda:

  • Internacionalizacija visokog obrazovanja – Uspostava poslijediplomskih specijalističkih studija veterinarske medicine na engleskom jeziku ukupne vrijednosti 1.701.542,72 kn, koji će trajati dvije godine i
  • Razvoj visokoobrazovnih standarda zanimanja, standarda kvalifikacije i unaprjeđenje integriranog preddiplomskog i diplomskog studija veterinarske medicine uz primjenu HKO-a na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu ukupne vrijednosti 3.932.338,51 kn, trajanja tri godine.
  • Time je Fakultet napravio važan iskorak u privlačenju i apsorpciji europskih izvora financiranja, a na tome ćemo ustrajati i dalje.

    Određivanjem osnovnih strateških smjernica postavljen je temeljni okvir za upravljanje Fakultetom u budućem razdoblju. Veterinarski fakultet obilježava 100. godišnjicu postojanja, i u tijeku je niz događanja kojima obilježavamo taj veliki događaj. Na čelu s glavnim urednikom prof. dr. sc. Željkom Pavičićem dovršena je i tiskana monografija 100 godina Veterinarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu na engleskom jeziku, a monografija na hrvatskom jeziku trenutačno je u tisku i bit će promovirana 15. studenoga 2019, na svečanoj sjednici Fakultetskoga vijeća koja će se održati na Veterinarskome fakultetu. Pripremljen je scenarij, knjiga snimanja i u potpunosti je snimljen materijal za dokumentarni film o sto godina Fakulteta, u produkciji Hrvatske radiotelevizije, čija je montaža upravo u tijeku, a njegova se promocija očekuje 9. prosinca 2019. u udarnom terminu na HRT1. Obilježavanje 100. obljetnice bio je jedan od ključnih prioriteta u prošloj akademskoj godini, s nizom događanja, a bit će i s početkom ove akademske godine, uključujući središnju proslavu koja će se održati 13. studenoga u hotelu Westin, promociju poštanske marke 14. studenoga i predavanja naših istaknutih alumna sa sveučilišta Oxford i Cambridge na Veterinarskom fakultetu, svečanu sjednicu Fakultetskoga vijeća 15. studenoga, Bal veterinara 23. studenoga te ostala popratna događanja.

    Sada mi dopustite i nekoliko riječi kritičkog osvrta na trenutačnu poziciju u kojoj se nalazi Veterinarski fakultet. Nažalost, u godini u kojoj obilježavamo 100 godina od osnutka Fakulteta nismo zadovoljni financijskom potporom našem fakultetu kao jedinoj visokoobrazovnoj instituciji koja obrazuje doktore veterinarske medicine. U prijedlogu novoga programskog ugovora za trogodišnje financiranje zagrebačkog sveučilišta od države nedovoljno se uvažava specifičnost studija veterinarske medicine i cijena studija po studentu u odnosu na cijenu studija u drugim područjima. Mi smo jedina zemlja članica EU-a koja ne poštuje stvarnu cijenu studija veterinarske medicine po studentu. Dok je koeficijent cijene svuda u EU-u četiri puta viši u korist veterine u odnosu na npr. društveno-humanističke studije, u Hrvatskoj se to ne poštuje. To jako otežava poslovanje i pokriće osnovnog materijalnog troška i osobnih potreba u nastavi koji su u studiju veterinarske medicine golemi.

    Nadalje, nismo zadovoljni provedenim reformama i promjenama unutar veterinarske struke te činjenicom da u procesu tih promjena nisu sudjelovali stručnjaci iz veterinarske struke. Nismo zadovoljni ni činjenicom da nam je strukturni okvir i okruženje u kojemu obavljamo veterinarsku djelatnost na najnižim granama od osamostaljenja Hrvatske. Studenti, koji su naš glavni proizvod i koji se kao mladi doktori veterinarske medicine nađu na tržištu, i dalje nemaju minimalni standard vrednovanja njihova rada koji zaslužuje jedna regulirana profesija. Već sam prošle godine apostrofirao problem odlazaka mladih, novodiplomiranih doktora veterinarske medicine u inozemstvo odmah nakon završetka studija. Ove se godine situacija još pogoršala i ne učinimo li nešto da početna plaća doktora veterinarske medicine bude barem u razini hrvatske prosječne plaće, dogodit će nam se da ćemo obrazovati doktore veterinarske medicine isključivo za inozemno tržište rada. Ono što smatramo nužnom zadaćom svih subjekata unutar veterinarske struke i djelatnosti jest lobirati da se zakonski uspostavi i regulira minimalna plaća za regulirane profesije. U suprotnom nećemo više imati ni kome dati plaću.

    I na kraju, usprkos brojnim nedaćama s kojima se susrećemo, akademsku godinu 2018./2019. sveukupno ocjenjujemo uspješnom. Osim navedenog, učinjeni su znatni napori i u kadrovskoj, organizacijskoj i ustrojbenoj strukturi Fakulteta radi poboljšanja njegova znanstvenog, nastavnog i stručnog potencijala te daljnjeg pozicioniranja kao vodeće visokoobrazovne institucije u regiji i među vodećima u jugoistočnoj Europi. Koristim priliku da zahvalim svima koji su izravno ili neizravno sudjelovali kao suradnici Veterinarskoga fakulteta i utkali i svoj doprinos u naš uspjeh. Hvala vam od srca! Očekujemo da će slavljenička 2019. godina i u svojemu nastavku biti obilježena onako kako to zaslužuje visokoobrazovna institucija koja slavi 100 godina postojanja, a na ponos svih nas.

    Vezani sadržaji

    Rizični čimbenici pri slikovnoj dijagnostici hitnih pacijenata

    Urednik

    Promovirane nove doktorice i doktori veterinarske medicine

    Urednik

    Epilepsija u praksi – što sve možemo bez napredne dijagnostike?

    Urednik

    Spongiformna encefalopatija jelena – Chronic wasting disease (CWD)

    Urednik

    Prvi dan studija za nove brucoše

    Urednik

    Psihičke ozljede i “izgaranje” veterinara u Republici Hrvatskoj

    Urednik

    Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više