Izlaganje sa skupaUprava za veterinarstvo i sigurnost hrane

Veterinarski dani 2019 :: uvodna riječ pomoćnice ministrice mr. sc. Tatjana Karačić

Pomoćnica ministrice mr. sc. Tatjana Karačić održala je ispred Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane uvodnu riječ u Veterinarske dane 2019. godine. Nakon pozdrava, iz perspektive nadležnog tijela odnosno Ministarstva poljoprivrede, u svom je govoru navela najvažnija zbivanja tijekom ove godine, ali i pojedine rezultate postignute na razini države za koje su zaslužni svi dionici veterinarskog sustava, no primarno oni koji se veterinarskom djelatnošću bave ‘na terenu’.

Mr. sc. Tatjana Karačić, pomoćnica ministrice, čelnica Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane
Posebno mi je zadovoljstvo biti s vama ovdje na već tradicionalnom znanstveno-stručnom skupu “Veterinarski dani 2019.” koji se održava u organizaciji Hrvatske veterinarske komore, Veterinarskoga fakulteta i Hrvatskog veterinarskog instituta, te ujedno koristim ovu priliku pohvaliti i čestitati organizatorima na uspješnoj organizaciji ovog velikog skupa doktora veterinarske medicine i svih koji sa veterinarskom strukom surađuju.

Skup okuplja vodeće stručnjake iz raznih područja veterinarske i humane medicine, te područja biomedicine, a svojim aktualnim temama prati i aktualne potrebe veterinarske struke u Republici Hrvatskoj. Na skupu su predviđene i trenutno aktualne teme iz područja zdravlja životinja posebno u odnosu na poduzete i planirane mjere i aktivnosti u cilju sprječavanja pojave afričke svinjske kuge u RH, također i teme iz područja veterinarskog javnog zdravstva – koncept jedno zdravlje. Sukladno navedenome, koncept „Jedan svijet – jedno zdravlje“ predstavlja sveobuhvatan i zajednički pristup unaprjeđenju i poboljšanju kvalitete javnog zdravlja utemeljen na zajedničkoj suradnji stručnjaka s područja humane i veterinarske medicine na nacionalnoj i globalnoj razini te u okviru istoga i jedna od najaktualnijih tema – antimikrobna rezistencija.

Nadalje, predstavit će se, kako vidimo, novi trendovi u proizvodnji hrane, prijevare vezane uz hranu tzv. Food fraud koji pokazuje sve veći trend rasta, kako u svijetu tako i u RH i osim što predstavlja visoki rizik za zdravlje ljudi, uzrokuje i ogromne gospodarske štete.

Također, niz je tema koje će se predstaviti stručnjaci iz male i velike veterinarske prakse. Nastavno na navedeno, ovaj događaj pruža svim dionicima mogućnost susreta i razmjene znanja i iskustva, kako bi bili aktivni sudionici sustava u području veterinarstva te se mogli lakše uključiti u izazove koji nas očekuju.

Koristim ovu priliku da vam ispred veterinarske struke iznesem pregled najvažnijih zbivanja tijekom ove godine.

Najvažnije zadaće Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane Ministarstva poljoprivrede su osiguravanje sustava sigurnosti hrane, zaštita zdravlja domaćih životinja i zaštita javnog zdravlja. Upravo zbog toga, kontrolirana, sigurna i kvalitetna hrana u cijelom lancu proizvodnje od farme do stola prioritet je Ministarstva poljoprivrede.

Zaštita i unaprjeđenje zdravstvenog statusa životinja je osnova za slobodan promet živih životinja i njihovih proizvoda kako na EU tržištu tako i izvozu u treće zemlje. Osim navedenog, sigurnost hrane i zaštita zdravlja ljudi od zoonoza su prioriteti u očuvanju javnog zdravlja odnosno zdravlja ljudi. Provedbom programa praćenja, kontrole i iskorjenjivanja određenih bolesti životinja ostvarena je višestruka korist za sve građane Republike Hrvatske, jer je dodatno podignuta razina kvalitete javnog zdravlja s aspekta sigurnosti hrane i iskorjenjivanja pojedinih osobito opasnih i neizlječivih/smrtonosnih bolesti, te su proizvođačima životinja ostvareni preduvjeti potrebni za slobodnu trgovinu kako živim životinjama tako i njihovim proizvodima.
Nadalje, provode se i opsežne aktivnosti radi sprječavanja unosa uzročnika bolesti na područje Republike Hrvatske, kao što je primjerice virus afričke svinjske kuge, bolesti koja se širi u brojnim europskim zemljama. Aktivnosti su usmjerene u podizanje svijesti cjelokupne javnosti, edukacijama, pripravnosti svih uključenih u provedbu veterinarske djelatnosti te pomoći uzgajivačima svinja.

Sa osobitim ponosom ističem da te vrlo odgovorne zadaće i ciljeve Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane ispunjava također uz znanstvenu i stručnu pomoć Veterinarskog fakulteta, Hrvatskog veterinarskog instituta i u suradnji sa Hrvatskom veterinarskom komorom te kroz djelovanje veterinarske struke na terenu.

Na 87. Generalnoj sjednici Svjetske organizacije za zdravlje životinja  (OIE – Organisation Mondiale de la Sante Animal), održanoj 30. svibnja 2019. godine Republika Hrvatska je dobila status države koja je službeno slobodna od kuge malih preživača – zarazne bolesti ovaca i koza. Hrvatska je dobila status države službeno slobodne od kuge malih preživača nakon detaljne procjene i analize dokumentacije u standardiziranom postupku kojeg priznaju sve države članice OIE-a, a od velikog je značaja za međunarodnu trgovinu jer reflektira transparentnost i kvalitetu veterinarske službe određene zemlje, povećavaju vrijednost stočarskog sektora i olakšavanja međunarodne trgovine.

U trendu globalizacije, zdravstvene mjere imaju sve veću važnost u cilju osiguravanja međunarodne trgovine životinja i proizvoda životinjskog podrijetla. U svjetlu toga, Sporazum o primjeni sanitarnih i fitosanitarnih mjera (SPS sporazum) potiče članove Svjetske trgovinske organizacije (WTO) da baziraju mjere na međunarodnim standardima, smjernicama i preporukama, za koje postoje. OIE je WTO referenca za standarde koji se odnose na zdravlje životinja i zoonoze. Postavljeni zdravstveni standardi za zdravlje životinja na svjetskoj razini su upravo standardi OIE-a. Standardi za koje nema pravila u EU zakonodavstvu slijede se standardi OIE-a. 

Kada je riječ o proizvodima životinjskog podrijetla otvorili smo veliko i vrlo zanimljivo tržište Ukrajine za proizvode od mesa, s Kinom sklopili bilateralni sporazum za izvoz mliječnih proizvoda, uspješno su završeni bilateralni pregovori s nadležnim tijelom Japana za odobravanje izvoza mesa goveda i proizvoda od mesa goveda te su usuglašeni zdravstveni veterinarski certifikati. U tijeku je izrada certifikata za izvoz goveda u Libanon s promijenjenim uvjetima u odnosu na bolest plavog jezika. To je iznimno važno s obzirom da se sljedeće godine neće više provoditi obvezna mjera cijepljenja protiv bolesti plavog jezika jer se ista sustavno provodila pet godina. Navedena odluka je u skladu s preporukama EFSE i temeljena je na trenutnoj situaciji po pitanju bolesti plavog jezika.

Također, ovim putem najavljujem da će se u 2021. godini ukinuti obvezno cijepljenje protiv bjesnoće na godišnjoj razini već će se navedeno provoditi u skladu s uputom proizvođača cjepiva za bjesnoću. To je rezultat dugogodišnje borbe veterinarske struke i protiv ove iznimno opasne bolesti. EU je predvidjela 2020. godinu kao godinu kada se očekuje ispunjavanje cilja da bjesnoća bude iskorijenjena u divljih životinja u cijeloj EU. U kontroli i suzbijanju ove bolesti RH je postigla značajne rezultate te približila ispunjavanju uvjeta da se RH proglasi slobodnom od bjesnoće. RH ima dugu granicu s trećim zemljama te je od posebne važnosti nastavak mjere kontrole kroz provedbu oralne vakcinacije lisica i u susjednim trećim zemljama. RH treba i može postati glavni pokretač aktivnosti povezanih s bjesnoćom u svrhu očuvanja povoljnog statusa i to kroz koordinaciju provedbe mjera sa susjednim trećim zemljama.

Ministarstvo poljoprivrede je kao jedan od glavnih ciljeva i prioriteta djelovanja u području veterinarstva u 2019. godini odredilo rješavanje problematike klasične svinjske kuge (KSK) i statusa Hrvatske u odnosu na ovu bolest. 
KSK je u RH posljednji puta potvrđena 2008. godine, no posljedice pojave ove bolesti još su uvijek prisutne. Naime, RH je od ulaska u Europsku uniju, država članica na koju se primjenjuju tzv. mjere regionalizacije, odnosno mjere ograničenja prometa za svinje, svinjsko meso i proizvode od svinjskog mesa za područje četiri hrvatske županije: Brodsko-posavsku, Karlovačku, Sisačko-moslavačku i Vukovarsko-srijemsku županiju. S obzirom na primjenu ovih mjera, RH je u potpunosti onemogućeno i stavljanje u promet svinjskog mesa i proizvoda od svinjskog mesa u treće zemlje, budući nadležna tijela trećih zemalja uglavnom ne priznaju mjere regionalizacije, već se država smatra istovjetnim statusom kao da je zaražena.
Nakon 10 godina provedbe mjera u odnosu na KSK, krajem 2018. godine ispunjeni su svi uvjeti koji su nužni za ukidanje mjera regionalizacije i stjecanje statusa RH kao zemlje slobodne od KSK te se priprema opsežna dokumentacija, u cilju dokazivanja provedenih mjera nadziranja, iskorjenjivanja i kontrole bolesti i ukidanje ograničenja od strane EK do kraja 2019. godine.
Usporedno su određene aktivnosti za dodjelu službenog statusa zemlje slobodne od KSK od strane Svjetske organizacije za zdravlje životinja (OIE), čiji će eksperti procijeniti kompletnu dokumentaciju i na 88. Generalnoj skupštini OIE-a u svibnju sljedeće godine, status RH mogao bi biti službeno proglašen i od OIE-a.
S obzirom na sve navedeno, ukidanje regionalizacije i dodjela statusa zemlje službeno slobodne od KSK ima neizmjeran značaj za svinjogojsku proizvodnju u RH i poljoprivredu u cjelini.

Afrička svinjska kuga je najveća prijetnja svinjogojstvu Republike Hrvatske te populaciji divljih svinja i okolišu, a veliki je problem i cijeloj Europskoj uniji na čijem se području bolest nezaustavljivo širi od 2014. godine. Bolest nije zabilježena na području Hrvatske, ali posljedice izbijanja bolesti bile bi katastrofalne za domaću proizvodnju svinja pa se Ministarstvo poljoprivrede aktivno uključilo u prevenciju i nadzor populacije domaćih i divljih svinja. U Hrvatskoj do sada nije utvrđena prisutnost virusa afričke svinjske kuge (ASK). Afrička svinjska kuga je virusna zarazna bolest domaćih i divljih svinja koja se manifestira u obliku hemoragijske groznice, a smrtnost može doseći i 100%.  
Kontinuirano se radi na jačanju sustava, edukaciji, i prvenstveno mjerama prevencije kao bi spriječili pojavu bolesti u domaćim uzgojima i umanjili potencijalnu štetu u slučaju pojave afričke svinjske kuge na području RH.

U području zaštite životinja objavljen je Pravilnik o uvjetima kojima moraju udovoljavati skloništa za životinje i Pravilnik o uvjetima kojima moraju udovoljavati trgovine kućnim ljubimcima i prostori veleprodaje. I dalje će se raditi na poboljšavanju nacionalnih propisa kako bi se jačali standardi zaštite životinja i osigurali standardi uzgoja i brige o životinjama.

U nadležnosti Ministarstva poljoprivrede je donošenje zakona i pravilnika koji uređuju sustav sigurnosti hrane, zaštita zdravlja domaćih životinja i zaštita javnog zdravlja u dijelu zoonoza odnosno bolesti koje su zajedničke ljudima i pojedinim životinjama.
Predstojeće veće aktivnosti po pitanju usklađivanja propisa su donošenje:

  • novog Zakona o službenim kontrolama i drugim službenim aktivnostima koje se provode sukladno propisima o hrani, hrani za životinje, o zdravlju i dobrobiti životinja, zdravlju bilja i sredstvima za zaštitu bilja
  • izmjene Zakona o veterinarstvu
  • Zakona o izmjenama Zakona o hrani
  • Zakona o zdravlju životinja
  • usklađivanje i izmjene propisa iz područja zaštite životinja, npr.: Izmjene i dopune Pravilnika o uvjetima koje moraju ispunjavati uzgoji kućnih ljubimaca namijenjenih prodaji, Izmjene i dopune Pravilnika o opasnim psima, Izmjene i dopune Pravilnika o minimalnim uvjetima za zaštitu svinja.

Ministarstvo poljoprivrede nadležno je tijelo za VMP, međutim, nakon stupanja na snagu Zakona izmjenama i dopunama Zakona o VMP (1.4.2019.) dio poslova, konkretno: izdavanje odobrenja za proizvodnju VMP, nadzor dobre proizvođačke prakse VMP, izdavanje odobrenja za promet VMP na veliko i nadzor prometa VMP na veliko, prešao je u nadležnost Agencije za lijekove i medicinske proizvode (HALMED).

Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane očekuje u prosincu ove godine zajednički audit od strane Europske agencije za lijekove i Američke agencije za hranu i lijekove u okviru Sporazuma o međusobnom priznavanju, pri kojem ćemo mi biti provjeravani u dijelu VMP, a HALMED u dijelu humanih lijekova radi usklađenosti s EU zakonodavstvom dobre proizvođačke prakse i vodičima, sukladnosti s kompilacijom postupaka Unije o inspekcijama i razmjeni informacija.

U području sigurnosti hrane izrađen je novi Pravilnik o registraciji i odobravanju objekata te registraciji subjekata u poslovanju s hranom koji je u završnoj proceduri pred objavu. Navedeni Pravilnik zamijenit će Pravilnik o registraciji subjekata te registraciji i odobravanju objekata u poslovanju s hranom (Narodne novine, br. 84/15). Najvažnije promjene u Pravilniku odnose se na:

  • Ukidanje registracije objekata – sabirališta mlijeka od dva ili više proizvođača u sustavu otkupa od jednog objekta odobrenog za preradu mlijeka. Takvi objekti od sada će se samo odobravati u skladu s Uredbom (EZ) 853/2004.
  • Nova vrsta registriranih objekata – prerada mlijeka na gospodarstvu podrijetla – isti uvjeti koje su imali objekti odobreni pod posebnim uvjetima za preradu mlijeka na gospodarstvu podrijetla
  • Ukidanje Pravilnika o posebnim uvjetima za objekte u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla koji se odobravaju pod posebnim uvjetima (»Narodne novine«, br. 100/15). Objekti koji su bili odobreni moći će izabrati da li žele ostati odobreni ili žele biti upisani u Upisnik registriranih objekata u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla, ovisno o djelatnostima koje rade ili namjeravaju raditi.

U pripremi su i izmjene Pravilnika o oznakama zdravstvene ispravnosti i identifikacijskim oznakama hrane životinjskog podrijetla (»Narodne novine«, br. 69/15), Pravilnika o pregledu sirovog mlijeka namijenjenog javnoj potrošnji (»Narodne novine«, br. 84/16) i Pravilnika o brzom uzbunjivanju za hranu i hranu za životinje (»Narodne novine«, br. 155/13) koje slijede nakon objave izmjene Zakona o veterinarstvu odnosno izrade novog Zakona o službenim kontrolama.

Tijekom godine provode se natječaji za dodjelu javnih ovlasti u veterinarstvu. Do sada su završena dva natječaja, te bi se sukladno planu do kraja godine trebali provesti natječaji za sve jedinice lokalne samouprave u Republici Hrvatskoj. S početkom 2020. godine planiraju se započeti provoditi natječaji za kontrolna tijela.

Poseban izazov predstavlja sve više „neatraktivnih područja“, relativno velikih područja sa manjim brojem životinja i manjim brojem objekata u poslovanju s hranom.

Dobar i primjeren sustav ustroja veterinarske službe na koji smo bili ponosni i koji je imao veliki ugled i status u društvenoj zajednici pretrpio je velike izmjene. Najveća promjena u sustavu veterinarstva u Republici Hrvatskoj nastala je 1. travnja ove godine izdvajanje veterinarske inspekcije iz Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane u Državni inspektorat. S tim u vezi, susrećemo se sa brojnim i značajnim izazovima kako bi novoustrojeni sustav veterinarske službe mogao učinkovito provoditi veterinarsku djelatnost.

Izuzetno veliki izazov iduće godine biti će predsjedanje Republike Hrvatske Vijećem EU. U tom smislu Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane ima značajnu i kompleksnu zadaću predsjedanja sa više Radnih skupina Vijeća EU. Prioriteti predsjedanja u području veterinarstva i sigurnost hrane odabrani su na način da promoviraju interese Hrvatske, a ujedno pridonose općem cilju održive poljoprivrede EU koji će biti naglašen i u novoj EU strategiji „Green deal“ te novoj sektorskoj strategiji „From Farm to Fork“ koje će odrediti pravac EU politike u slijedećem petogodišnjem razdoblju u više sektora.
U području zdravlja životinja, naglasak HR PRES će biti na prevenciji, kontroli i iskorjenjivanju bolesti životinja te po potrebi osiguravanju banke cjepiva na EU razini za slučaj pojave emergentnih bolesti životinja.

U neformalnom dijelu HR predsjedanja planirana „Konferencija o bjesnoći“ dodatno će naglasiti važnost preventivnog cijepljenja u svrhu sprečavanja bolesti. Pod krilaticom ‘Jedno zdravlje’ („One health“), prezentirat će se „Zagrebačke metode“ postekspozicijskog cijepljenja u ljudi kao jednog od dva svjetski priznata protokola cijepljenja ljudi nakon ugriza životinja sumnjivih na bjesnoću.

Drugi prioritet HR PRES-a u području veterinarstva i javnozdravstvenih pitanja bit će angažman na osiguravanju vidljivosti izazova koje predstavljaju EU prijevare s hranom. Harmonizirane službene kontrole na cjelokupnom unutarnjem tržištu EU osnovni su preduvjet za očuvanje održive EU politike o hrani.
Nastavljajući prioritete trija Rumunjska/Finska/Hrvatska, za vrijeme predsjedanja Hrvatska planira održati aktivnom raspravu o donošenju strategije protiv prijevara s hranom te poduzimanju mjera za sprječavanje prijevara vezano za hranu.

Zaključno, dozvolite mi da napomenem da sam ponosna na kolegice i kolege iz Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane koji se iznimno trude i rade kako bi osigurali uspostavu i provedbu svih mjera zaštite zdravlja životinja kao i sigurnosti hrane te veterinarskog javnog zdravstva, kao i na sve u sustavu provedbe veterinarske djelatnosti koji vrijedno i odgovorno rade ovaj zahtjevan i častan posao. Zahvaljujem vam i pozivam vas da nastavimo i dalje raditi na unaprjeđenju veterinarske struke u cjelini.

POMOĆNICA MINISTRICE
mr.sc. Tatjana Karačić, dr.med.vet.

Vezani sadržaji

Hrvatska po prvi puta u visokom Odboru Regionalne Konferencije Svjetske organizacije za zdravlje životinja

Urednik

Spongiformna encefalopatija jelena – Chronic wasting disease (CWD)

Urednik

Jesenski Višegrad Vet Plus sastanak

Urednik

Ministar Dabro na radnom sastanku s predstavnicima Udruge veterinarskih organizacija Dalmacije

Urednik

Ukidanje zone zaštite i zone nadziranja u Splitsko-dalmatinskoj županiji zbog afričke svinjske kuge

Urednik

Gljivične bolesti u veterinarskoj kliničkoj praksi – izazovi dijagnostike i liječenja

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više