Hrvatski veterinarski institutIzlaganje sa skupa

VETERINARSKI DANI 2021. :: Uvodna riječ :: Izv. prof. dr. sc. Boris Habrun

Znanstveno-stručni skup

VETERINARSKI DANI 2021.

Izv. prof. dr. sc. Boris Habrun, ravnatelj Hrvatskog veterinarskog instituta

Poštovani,

U ime svih zaposlenika Hrvatskog veterinarskog instituta i u svoje osobno ime najsrdačnije Vas pozdravljam. Veselim se da se nakon dvije godine opet nalazimo na godišnjem skupu veterinarske struke i nadam se da ćemo u ova dva dana koja su pred nama razmijeniti puno naših iskustava, razmišljanja i mišljenja o tome što i kako raditi dalje.

Najveći izazov Hrvatskog veterinarskog instituta u protekle dvije godine pandemije bolesti COVID-19 bio je da cjelokupna dijagnostika i analitika budu profesionalno i pravovremeno odrađene Prije početka cijepljenja, najveći problem i izazov bio je sačuvati zdravim veći dio djelatnika kako istovremeno ne bi svi djelatnici jednog laboratorija otišli u samoizolaciju, naročito onih laboratorija koji jedini u Hrvatskoj koji provode dijagnostiku određenih bolesti poput klasične, afričke svinjske kuge, influence, ili jedini laboratoriji koji u Hrvatskoj provode složeniju analitiku hrane. Srećom podjelom ljudi u dvije skupine uspjeli smo čitavo vrijeme zadržati naš laboratorijski pogon na zavidnoj razini makar sa pola zaposlenika koji su se morali znatno više raditi, ali sve pretrage su bile pravovremeno završavane. Odradili smo sve programe Ministarstva poljoprivrede i zahtjeve kupaca onako kako je trebalo i na to sam stvarno ponosan. Imali smo veći broj zaposlenika u samoizolaciji početkom prosinca 2020. godine, ali uspjeli smo međusobnim prebacivanjem uzoraka unutar Hrvatskog veterinarskog instituta sve pretrage pravovremeno odraditi.

Srećom, potresi nisu zgradu Instituta građenu prije drugog svjetskog rata znatnije oštetili, odmah nakon potreza smo dobili „zelenu naljepnicu“, imali smo nekoliko srušenih dimnjaka, popucalu žbuku i potkrovlje koje nije bilo u funkciji. Građevinski radovi na popravcima završeni su tijekom 2021. godine.

Laboratoriji Instituta su ponovno akreditirani prema novoj normi ISO 17025 : 2017. Konstantno povećavamo broj akreditiranih metoda, to je sada 251 metoda, a i unutar tih akreditiranih metoda povećavamo broj različitih matriksa (vrsta) uzoraka.

Osim sanacije zgrada investiralo se i u opremanje laboratoroija. Početkom pandemije bolesti COVID-19 odlučili smo osposobiti laboratorij za dijagnostiku te bolesti gdje smo građevinskim radovima i novonabavljenom i doniranom opremom povećali biosigurnost i opremljenost laboratorija i proveli veći broj istraživanja vezanih uz COVID-19.

Kako nam je afrička svinjska kuga praktički pred vratima tako smo se isto potrudili da sva oprema koja se rabi u QRT-PCR-u afričke i klasične svinjske kuge bude duplirana da imamo po dva uređaja za svaki segment pretrage kako u slučaju izbijanja bolesti možemo pouzdano i pravovremeno provesti dijegnostiku i u slučaju kvarova opreme. Isto tako zbog nekih novih standarda propisanih od EU u Državnom programu monitoringa rezidua morali smo investirati u vrlo zahtjevnu analitičku opremu, u nove tekućinske kromatografe s dvostrukom masenom spektrometrijom. Time sve pretarge u Državnom programu monitoringa rezidua možemo provesti na način kakav se zahtijeva od EU.

Ono što me veseli jest činjenica da smo uspjeli ove godine za jednu našu podružnicu pokrenuti vrlo značajne stvari. Naša najstarija podružnica, Veterinarski zavod Križevci proslavio je ove godine 120 godina od osnutka. To je najstariji veterinarski dijagnostički laboratorij na području jugoistočne Europe. Veterinarski zavod Križevci smješten je u zgradi napuštenog pavlinskog samostana koja mu je dodijeljena po osnutku 1901. godine.

Zahvaljujući gradu Križevcima koji je prepoznao taj problem dodijeljena nam je zamljišna parcela, potpisan je ugovor o pravu građenja, napravljen je idejni projekt i ubrzano se priprema dokumentacija kako bismo mogli participirati za subvencioniranje gradnje iduće godine kada dođe novi paket Horizon Europe mjera. Prepoznati smo i u velikom programu koji kreće u industrijskoj tranziciji pet županija sjeverozapadne Hrvatske gdje se uočen značaj Veterinarskog zavoda Križevci te koliko bi resursi zavoda mogli pomoći razvoju prehrambene i farmaceutske industrije u tim županijama.

Kontinuirano radimo na znanstvenim prokjektima i sudjelujemo u nastavi nekoliko fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Dakle, i dalje radimo i trudimo se da naša laboratorijska dijagnostika i analitika bude prvenstveno u službi Ministarstva poljoprivrede i DIRH-a, a također da smo uvijek na usluzi svima Vama cijenjeni i dragi kolege koji radite u velikoj i maloj praksi te u proizvodnji hrane.

U velikoj praksi promjećujemo posljednjih desetak godina konstantan pad broja uzoraka, uzrokovan jednim negativnim i jednom pozitivnim trendom. Negativan je konstantan pad broja životinja koji se sve više odražava na djelatnost cijele vetertinarske struke, dok je pozitivna trend da Hrvatska dobija statuse zemlje slobodne od pojedinih bolesti, poput bjesnoće, klasične svinjske kuge, bruceloze goveda, što je postignuti velikim zalagenjem cijele struke i gdje sam ponosan na dio posla koji je u dobivanjima statusa odradio Hrvatski veterinarski institut.

Svima Vam se zahvaljujem na suradnji, poglavito Ministarstvu poljoprivrede. Nadam se da ćemo uspjeti u sadašnjim intenzivnim pregovorima promijeniti dosadašnji način financiranje Hrvatskog veterinarskog instituta.
Svima vama želim puno uspjeha u radu ovoga kongresa i da se svi zajedno borimo za boljitak naše struke u budućnosti.

Hvala vam najljepša!


Agroproteinka


Vezani sadržaji

Peta doktorandica stipendistica Veterinarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu: Magda Kamber, dr. med. vet.

Urednik

Pripravnost na aktualne ugroze preživača: slinavka i šap, kuga malih preživača

Urednik

Prvi molekularni dokazi erlihija u krpelja na području RH

Urednik

Rizični čimbenici pri slikovnoj dijagnostici hitnih pacijenata

Urednik

Utvrđene dodatne aktivnosti s obzirom na pojavu slinavke i šapa u Republici Njemačkoj

Urednik

Potpisan sporazum HVI i Grada Križevci o zajedničkom ulaganju u izgradnju nove zgrade Zavoda

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više