Izlaganje sa skupaSigurnost hraneVeterinarsko javno zdravstvo

VETERINARSKI DANI 2021. :: Uvodna riječ :: Gordan Jerbić, načelnik Sektora veterinarske inspekcije DIRH-a

Znanstveno-stručni skup

VETERINARSKI DANI 2021.

Gordan Jerbić, dr. med. vet., načelnik Sektora veterinarske inspekcije Državnog inspektorata RH

Cijenjene dame i gospodo, štovani kolege,

Dozvolite mi da se pridružim pozdravnim govorima i uputim vam nekoliko riječi ispred veterinarske inspekcije Državnog inspektorata i u svoje osobno ime. Prije svega želim izraziti zahvalnost organizatorima Hrvatskoj veterinarskoj komori, Veterinarskom fakultetu i Hrvatskom veterinarskom institutu, svima onima koji su dali financijsku potporu i time omogućili održavanje ovog skupa te sudionicima, predstavnicima znanstvenih i akademskih zajednica, domaćih i inozemnih stručnjaka, doktorima veterinarske medicine, stručnjacima iz veterinarske velike i male prakse, veterinarskoga javnog zdravstva i sigurnosti hrane, a sve u cilju unapređenja veterinarske struke i veterinarske znanosti u Republici Hrvatskoj koji su se odazvali pozivu na sudjelovanje.

Osobita mi je čast i posebno zadovoljstvo prisustvovati „VETERINARSKIM DANIMA 2021.” najvećem skupu doktora veterinarske medicine koji okuplja znanstvenike i stručnjake iz područja veterinarstva te sve one koji izravno i neizravno surađuju s veterinarskom strukom, a sve u cilju unapređenja veterinarske struke i veterinarske znanosti u Republici Hrvatskoj.

Sa svakim novim razdobljem nameću se novi zadaci, novi izazovi, pa tako i u ovom razdoblju koje slijedi. Novo europsko zakonodavstvo donijelo je brojne promjene u području veterinarstva (Uredba 625 – službene kontrole, Uredba 429 – zdravlje životinja, brojne provedbene i delegirane uredbe proizišle iz te dvije). Kao što znamo u svibnju je stupio na snagu novi Zakon o službenim kontrolama, a 22.8.2021. Državni inspektorat je u svoju nadležnost preuzeo određene poslove u odnosu na delegiranje poslova službenim kontrola delegiranim tijelima, financiranje službenih kontrola, upravljanje RASFF sustavom, a koje ću tijekom okrugloga stola vezanog za ovu temu, detaljnije obrazložiti.

Budući da ovi poslovi zahtijevaju suradnju kako same inspekcije, veterinarskih organizacija na terenu tako i podršku veterinarske komore nadamo se da će prelazak ovih poslova u našu nadležnost biti nastavak dosadašnje uspješne suradnje i komunikacije s ciljem što bolje koordinacije poslova na terenu kako bi se ispunili EU i nacionalni zahtjevi u odnosu na sigurnost cijelog prehrambeno poljoprivrednog lanca.

To je i za nas kako izazov tako i poticaj da nastavimo sa planiranim i već evo uhodanim aktivnostima veterinarske inspekcije koja djeluje već više od dvije godine u okviru Državnog inspektorata. Obavljanje inspekcijskih poslova unutar jednog tijela dovelo je do odgovarajuće koordinacije, učinkovitijeg obavljanja inspekcijskih poslova, posljedično do manjeg broja nadzora te ujednačavanja postupanja inspekcija. U veterinarskom dijelu to znači suzbijanje sive ekonomije u prometu živim životinjama, osiguranje visoke razine sigurnosti hrane u svim fazama proizvodnje, prerade i distribucije te zaštita potrošača. S druge strane, ovakav organizacijski model smanjio je administrativno opterećenje subjektima u poslovanju s hranom koje se stvaralo svakodnevnim dolascima različitih inspekcija nadležnih za područje sigurnosti i kvalitete hrane.

U proteklom razdoblju izvršeno je više koordiniranih akcija državnog inspektorata u kojima je sudjelovala veterinarska inspekcija.
U proteklih godinu dana provedeno je 13.073 službenih kontrola, 78.314 kontrola primjene propisa, izdano je 3.815 rješenja, naložene 2.774 mjere, 783 optužna prijedloga, 6 kaznenih prijava, 2.437 certifikata.

Na graničnim prijelazima obavljeno je ukupno 17.355 službenih kontrola od strane granične veterinarske inspekcije, uzorkovane su 122 pošiljke od čega 109 u sklopu monitoring programa, 13 u sklopu pojačanih pregleda i 2 pod sumnjom.

U prethodnom razdoblju EK provela je 4 revizije u području veterinarstva (opća revizija, proizvodi ribarstva, školjkaši i hrana za životinje) što je bio poseban izazov obzirom na epidemiološke mjere koje su se provodile u odnosu na COVID 19 situaciju. Ovim putem se želim zahvaliti svim kolegama na terenu, ovlaštenim veterinarima i naravno veterinarskim inspektorima, djelatnicima UVSH, djelatnicima instituta koji su sudjelovali u pripremi ovih zahtjevnih revizija kao i u njihovoj provedbi.

Program VETERINARSKIH DANA donosi bogatstvo različitih tema i nadam se da će se na pojedinim sekcijama, okruglim stolovima postavljati pitanja širokog raspona u području veterinarstva. Vaša nazočnost potvrđuje veliki interes za problematiku koja će biti predmet predavanja i rasprava na ovom znanstveno- stručnom skupu.

Kao kolege i ljudi znanosti željeli bismo slušati i razgovarati te probleme rješavati ne kao suprostavljene strane već kao suradnici s ciljem unaprjeđenja i razvoja cijele veterinarske struke.
Zato u duhu otvorenosti i dijaloga svima vam želim uspješan i dobar rad na ovom skupu.


Agroproteinka

Vezani sadržaji

Rizični čimbenici pri slikovnoj dijagnostici hitnih pacijenata

Urednik

Utvrđene dodatne aktivnosti s obzirom na pojavu slinavke i šapa u Republici Njemačkoj

Urednik

7. Hrvatski veterinarski kongres

Urednik

Epilepsija u praksi – što sve možemo bez napredne dijagnostike?

Urednik

Spongiformna encefalopatija jelena – Chronic wasting disease (CWD)

Urednik

Službeni/ovlašteni veterinari – demografska slika u RH i usporedba sa situacijom u EU

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više