Izlaganje sa skupaSigurnost hrane

VETERINARSKI DANI 2022. :: Uvodna riječ :: mr. Gordan Jerbić, načelnik Sektora za veterinarski nadzor i nadzor sigurnosti hrane Državnog inspektorata

Znanstveno-stručni skup

VETERINARSKI DANI 2022.

mr. Gordan Jerbić, načelnik Sektora za veterinarski nadzor i nadzor sigurnosti hrane Državnog inspektorata

Par godina imamo čast kao pokrovitelji sudjelovati na ovom međunarodnom znanstveno- stručnom skupu i stoga bi se na ovoj uspješnoj suradnji posebno zahvalio organizacijskom odboru Hrvatske veterinarske komore, Veterinarskom fakultetu i Hrvatskom veterinarskom institutu kao i svima koji su omogućili održavanje ovog skupa.

Svake godine, u listopadu tradicionalno se održava ovaj najveći godišnji skup doktora veterinarske medicine koji okuplja stručnjake iz veterinarske prakse, sigurnosti hrane, stručnjake iz područja znanosti i biomedicine kao i sve one koji surađuju s veterinarskom strukom, a sve sa zajedničkim ciljem da ovi susreti budu mjesto plodonosnog mišljenja i razgovora o izazovima i prilikama te da se na znanstveni način razmotre ključna pitanja veterinarske struke i veterinarske znanosti u Republici Hrvatskoj.

Drago mi je da vam ponovno ove godine mogu ukratko predočiti par podataka vezanih za rad veterinarske inspekcije DIRH-a te iznijeti nekoliko ključnih podataka:
U proteklih godinu dana provedeno je 14.396 službenih kontrola, izdano je 3.653 rješenja, 161 prekršajni nalog, 593 optužna prijedloga, 20 kaznenih prijava, 47 kazni na mjesto izvršenja prekršaja te izdato od strane veterinarske inspekcije 2.386 certifikata.

Provedeno je i 4.423 uzorkovanja prema planovima monitoringa.

Na graničnim veterinarskim prijelazima obavljeno je ukupno 17.355 službenih kontrola od strane granične veterinarske inspekcije, uzorkovane su 122 pošiljke od čega 109 u sklopu monitoring programa, 13 u sklopu pojačanih pregleda.

Također veterinarska inspekcija u okviru svojih nadležnosti sudjeluje redovito u koordiniranih akcija državnog inspektorata sa ostalim inspekcijama koje djeluju u okviru DIRH-a te ostalim tijelima državne uprave kao što su carina i policija.

U prethodnom razdoblju EK provela je u RH 4 revizije u području veterinarstva i to u dijelu opće revizije u području veterinarstva, sigurnosti hrane za životinje, službene kontrole koje se provode u klaonicama te iz područja dobrobiti životinja u odnosu na transport i utovar životinja na izlaznoj točci prema trećim zemljama.
Ovim putem se želim zahvaliti svim kolegama na terenu, ovlaštenim veterinarima i naravno veterinarskim inspektorima, djelatnicima UVSH, djelatnicima instituta i svima onima koji su sudjelovali u pripremi ovih zahtjevnih revizija kao i u njihovoj provedbi na zadovoljavajući način.

Vezano uz RASFF sustav, čiju je koordinaciju i upravljanje preuzeo u nadležnost DIRH u listopadu 2021. , u 2022. ukupno je obrađeno 166 RASFF obavijesti, od toga 109 u EU RASFFu te 57 u HR RASFFu. U istom razdoblju objavljen je 91 opoziv.

Ne moram posebno naglašavati kako je u svim rezultatima, prošlim i budućim najvažniji segment suradnja, kako same inspekcije, veterinarskih organizacija na terenu, Hrvatskog veterinarskog instituta i Veterinarskog fakulteta tako i podršku veterinarske komore te se nadamo se da će i dalje nastaviti dosadašnja suradnja i komunikacija s ciljem što bolje koordinacije poslova na terenu te kako bi se ispunili EU i nacionalni zahtjevi u odnosu na sigurnost cijelog prehrambeno poljoprivrednog sustava i svih uključenih strana: veterinarske inspekcije, veterinarskih organizacija na terenu, veterinarske komore.

Planovi za naredno razdoblje su ambiciozni, ali svima nam je važno da ih uspješno realiziramo. Čeka nas ozbiljan posao i u tom smislu rasprave i teme u ovom opsežnom i raznovrsnom programu skupa iz svih različitih područja veterinarske znanosti i struke mogu pomoći u rješavanju ključnih pitanja i problema.

Zato u duhu otvorenosti i dijaloga svima vam želim uspješan i dobar rad na ovom skupu.

Vezani sadržaji

Epilepsija u praksi – što sve možemo bez napredne dijagnostike?

Urednik

Spongiformna encefalopatija jelena – Chronic wasting disease (CWD)

Urednik

Službeni/ovlašteni veterinari – demografska slika u RH i usporedba sa situacijom u EU

Urednik

Psihičke ozljede i “izgaranje” veterinara u Republici Hrvatskoj

Urednik

Nasljedne bolesti konja i mogućnosti testiranja roditelja

Urednik

Primjer endemske i moguće emergentne virusne zoonoze u Hrvatskoj – hepatitis E i krimsko-kongoanska hemoragijska groznica

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više