IzdvojenoIzlaganje sa skupaIzobrazbaVeterinarski fakultet u Zagrebu

VETERINARSKI DANI 2022. :: Uvodna riječ :: prof. dr. sc. Marko Samardžija, dekan Veterinarskoga fakulteta u Zagrebu

Znanstveno-stručni skup

VETERINARSKI DANI 2022.

Prof. dr. sc. Marko Samardžija, dekan Veterinarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

U vremenu koje pred nas stavlja velike izazove želio bih ovom prilikom podijeliti s Vama neke spoznaje i razmišljanja u kontekstu položaja i aktivnosti našeg Fakulteta i naše struke.

S početkom ove akademske godine u upravljanje Fakultetom i studijem unosimo neke novitete koji su odraz nešto drugačijeg načina razmišljanja i pristupa, no u okvirima najavljenih promjena za koje je nova uprava i dobila trogodišnji mandat.
Planirana poboljšanja se najvećim dijelom tiču unutarnjeg funkcioniranja Fakulteta, a povezana su ne samo sa zahtjevima i očekivanjima nas zaposlenika nego i naših studenata.
U kontekstu nastavka podizanja razine kvalitete veterinarskog obrazovanja, Fakultet će u narednom periodu dodatno osuvremeniti studijske programe i intenzivirati stvaranje kreativnog, inovativnog i motivirajućeg okružja za učenje i poučavanje u kojemu je student u središtu nastavnog procesa.
Uskoro ćemo imati studenta savjetnika dekana koji će osim savjetovanja studenata izvještavati i Upravu Fakulteta i Studentski zbor o najčešćim upitima i problemima studenata, a u cilju provođenja daljnjih aktivnosti za promicanje kvalitete studiranja.
2021. godine, nakon posljednje posjete ekspertnog tima Europske udruge ustanova za veterinarsko visoko obrazovanje (EAEVE), Fakultetu je dodijeljen status “akreditiran“ što nas ovoga trenutka svrstava u sam vrh eminentnih ustanova europskog veterinarskog visokog obrazovanja. Ta velika čast je rezultat kontinuiranog, dugotrajnog i ustrajnog rada svih zaposlenika našeg fakulteta. Sljedeća vizitacija očekuje nas u travnju sljedeće godine i, iako smo kao nova Uprava tek stupili na dužnost, pred nama je vrlo važan zadatak opravdati i zadržati ovaj vrhunski europski status.
S nemalim ponosom mogu reći da je ove godine na Fakultet upisana već sedma generacija studenata veterinarske medicine na engleskom jeziku. Iz godine u godinu interes stranih studenata za studij na našem fakultetu ubrzano je rastao te je danas puno više zainteresiranih stranih studenata za studij na našem fakultetu nego što ih, s obzirom na kvotu, možemo upisati.
Nastavit ćemo s odgovarajućim unaprjeđivanjem i svojih nastavnika i kvalitete nastave i s primjenom digitalnih tehnologija i umjetne inteligencije u obrazovnim procesima i dodatno ćemo intenzivirati znanstvenoistraživačku djelatnost na nacionalnoj i međunarodnoj razini.
Osim potrebe za većom i boljom vidljivosti Fakulteta, svjesni smo da u svjetlu suvremenog obrazovanja moramo osigurati njegovu što bolju prepoznatljivost i u europskom istraživačkom prostoru, uz trajno unaprjeđivanje sustava kvalitete.
Nadam se i vjerujem da ćemo u tome uspjeti jer smo predani tome cilju. Naša opredjeljenost je i dalje kvaliteta, a usmjerenje prema studentima i njihovoj izobrazbi.

Kada bismo isti ovakav način razmišljanja prenijeli na sve dionike sustava provedbe veterinarske djelatnosti u Republici Hrvatskoj onda je jasno da svatko od nas svaki svoj poslovni zadatak mora izvršiti na potrebnoj razini stručnosti i kompetencija.
Jedino tako možemo istinski predstavljati svoju struku i biti ono što je naša društvena institucionalna profesionalna dužnost – biti čuvari zdravlja i dobrobiti životinja, a posredno i čuvari zdravlja ljudi. Odgovornost za savjestan i stručan pristup leži na svakome od nas pojedinačno.
Međutim, odgovornost je još veća na institucijama jer institucije moraju biti korektivi koji mogu djelovati i djeluju na sve unutar sustava, pa tako i na svakoga od nas osobno.
Na Fakultet smo s razlogom ponosni iako, na žalost, općenite okolnosti u kojima svi zajedno brodimo, ne idu nam posve na ruku. No, na neki smo način i zahvalni na velikim valovima jer što su izazovi veći, to ćemo iz njih izlaziti snažniji i kompetentniji.
Biti veterinar nikada nije bilo samo zanimanje i vi svi dobro znate da je biti veterinar prije svega poziv. No kao zanimanje i kao struka danas se u našoj domovini nalazi pred sve većim izazovima.
Društvene okolnosti postavile su neke nove zahtjeve pred sve nas i danas je puno teže biti veterinar nego nekada. Za to ima više objektivnih razloga. No, to nam ne može biti izgovor i razlog odustajanja od obaveze da budemo ono što od nas očekuje ne samo društvo nego i naša struka – da budemo stručnjaci, prije svega. I da se to vidi i prepoznaje u svakom našem zahvatu i svakoj našoj aktivnosti. To nas kao stručnjake definira, to je ono po čemu smo doktori veterinarske medicine.
U okolnostima u kojima živimo i radimo izuzetno je teško biti kvalitetan profesionalac i praktičar koji istovremeno štiti i struku i sebe i svoju tvrtku i društvo koje uvijek računa na njegovu danonoćnu raspoloživost, predanost i stručnost.
Moram reći i to da u određenim segmentima veterinarske djelatnosti, ponajprije u velikoj praksi, nikako ne možemo biti zadovoljni stanjem na terenu, gdje je opstojnost struke sve ugroženija.
Mnogi su, i ne samo naši mladi kolege, odlučili stoga potražiti svoje mjesto pod suncem izvan svoje domovine. Na neki sam način zbog toga ponosan, jer to je najbolji dokaz da su naši stručnjaci traženi i priznati širom svijeta, no, s druge me strane žalosti jer ta je mladost i taj potencijal trebao ostati ovdje, uživati u plodovima svoga rada i pridonositi svojoj domovini.
Ono što me osobito rastužuje, a što nije karakteristično samo za našu struku je što mnogi odlasci nisu motivirani samo ekonomskim razlozima već i mnogim drugima, a jedan od njih je i degradacija struka općenito u mnogo pogleda, a samim time poimanje i odnos šire društvene zajednice i prema nama i našem radu.
Međutim, ne možemo struku promatrati izdvojeno iz šireg konteksta društveno ekonomskih odnosa. Još donedavno situacija da se ne može naći veterinar koji bi radio na terenu je bila teško zamisliva, a upravo se to danas događa. Sve manji broj farmskih životinja, nezaustavljivo propadanje sela, demografski slom na razini države nisu čimbenici koji bi povoljno djelovali na suvremeno etabliranje struke u nekada primarnom području zapošljavanja veterinara.
Samo zajedničkim naporima svih dionika struke, kroz Komoru – dakle Fakulteta, Uprave, Instituta i svih veterinarskih organizacija te pojedinačnim djelovanjem svakoga od nas osobno na svome radnome mjestu i sinkronim sudjelovanjem svih nas u aktivnostima promicanja i etabliranja struke, možemo struku usmjeravati prema pozicijama i značaju kojeg ona u društvu zaslužuje.

Događanja poput Veterinarskih dana su iznimno bitna u kontekstu opstojnosti i razvoja naše struke.
Svako ovako organizirano okupljanje nositelja struke jača njezinu koheziju, a to je prvi korak ka zajedničkom osnaživanju i međusobnoj podršci koja je uvijek neprocjenjiva.
Vjerujem da će doprinos Fakulteta u realizaciji ovih Veterinarskih dana biti dovoljno vidljiv i ja očekujem i od sebe i od svih mojih suradnika da već sljedeće godine na ovom skupu budemo još angažiraniji u kojem god segmentu to bude potrebno, a na vaš poticaj i u vašem interesu u okvirima stručnog usavršavanja.
Nadam se da će otvaranjem i razmatranjem za struku važnih pitanja ovaj skup rezultirati vrijednim analizama u korist struke u cjelini. Pozivam vas stoga, da svoju nazočnost iskoristite na najbolji mogući način i da kao stručnjaci u pravom smislu riječi razmijenimo promišljanja o izazovima i prilikama kako bi bili što uspješniji na putu osnaživanja i suvremenog etabliranja struke. Želim Vam puno uspjeha u radu i zahvaljujem na pozornosti!

Vezani sadržaji

Nasljedne bolesti konja i mogućnosti testiranja roditelja

Urednik

Primjer endemske i moguće emergentne virusne zoonoze u Hrvatskoj – hepatitis E i krimsko-kongoanska hemoragijska groznica

Urednik

Potpisan Memorandum of Understanding između veterinarskih fakulteta u Zagrebu i Kafkasu

Urednik

Potpisan Sporazum o suradnji u području veterinarskih znanosti između Sveučilišta u Zagrebu i Istanbulu

Urednik

Sveučilišni priručnik UPORABA ŽIVOTINJA U ISTRAŽIVANJIMA

Urednik

Međunarodna konferencija “Dani mlijeka” u Münchenu 24. i 25. svibnja 2024.

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više