Specifični, drugačiji, ali …
Veterinarski dani 2023. održani su od 26. do 29. listopada u Osijeku, uz pokroviteljstvo Predsjednika Republike Hrvatske, Hrvatskoga sabora, Vlade Republike Hrvatske, Ministarstva poljoprivrede, Ministarstva znanosti i obrazovanja, Državnog inspektorata Republike Hrvatske, Osječko-baranjske županije, Brodsko-posavske županije i Grada Osijeka.
Odluka o održavanju Veterinarskih dana u Slavoniji nije mogla biti realizirana drugačije, a toga je i organizator još prošle godine bio svjestan prilikom rezervacija hotela. No, unatoč jasno i više nego lako provjerljivim kriterijima smještaja, odluka za održavanjem Veterinarskih dana u Osijeku ipak je donesena. Upravo je ovo bit najveće zamjerke onih koji takvom odlukom nisu zadovoljni. No, krenimo redom.
Svečanost otvaranja održana je u četvrtak 26. listopada 2023., s početkom u 18 sati, u velikoj dvorani Vikarijata Osijek, a vodio ju je uvijek odlično pripremljeni urednik i voditelj HRT-a, Mislav Togonal.
Nakon intoniranja himne Republike Hrvatske, kao predsjednik Organizacijskog odbora, okupljene je prije svih pozdravio Ivan Zemljak, predsjednik HVK i proglasio ove Veterinarske dane otvorenima.
Skupu se zatim obratio predsjednik Gradskog vijeća Grada Osijeka Tihomir Florijančić u ulozi izaslanika gradonačelnika Grada Osijeka, iskazavši kao kolega veterinar svoje osobno zadovoljstvo postignutim rezultatima dosadašnjeg rada struke te svoje veliko zadovoljstvo održavanjem ovoga skupa baš u Osijeku.
Glavni državni inspektor Andrija Mikulić iskazao je zadovoljstvo prisustvom na ovom tradicionalnom skupu i uputio poseban pozdrav “onim ljudima koji su sada na terenu i suzbijaju tu pošast, afričku svinjsku kugu“. Naveo je da je u zadnjih par mjeseci od pojave ASK provedeno preko 1600 nadzora, a eutanazirano otprilike 33000 svinja. Na kraju svog kratkog obraćanja poručio je prisutnima “razgovarajmo kao kolege i kao stručnjaci, a eventualne nedoumice rješavajmo kao partneri koji imaju jedinstven cilj, a to je unaprijediti i razviti veterinarsku struku.”
Ministrica poljoprivrede Marija Vučković obratila se skupu u svojstvu izaslanice predsjednika Vlade RH. U svom govoru najavila je promjene u uzgoju svinja i to uz potpuno poštivanje biosigurnosti. Navela je da je otpočetka epizootije ASK na klanje otpremljeno gotovo 50000 svinja koje su iskorištene na najbolji mogući način te da se bilježi i pad učestalosti i broja slučajeva kuge. “U pregovorima smo s EK kako bismo što prije omogućili dodatne derogacije i normalizirali promet.“, izjavila je ministrica Vučković. Neke poruke uputila je uzgajivačima svinja premda njih nije bilo među prisutnima na Veterinarskim danima, izuzev kolege Gorana Jančo koji je sutradan bio jedan od pet sudionika panel rasprave na temu ASK. Ministrica je najavila i obnovu svinjogojskog fonda uz podizanje razine biosigurnosti i oporavak kompletne svinjogojske proizvodnje uz stvaranje veće dodane vrijednosti.
Mato Lukić, zamjenik župana Osječko-baranjske županije u svojstvu izaslanika predsjednika Hrvatskog sabora organizatorima je čestitao na organizaciji ovako velikog skupa i zahvalio što su odabrali Osječko-baranjsku županiju i Grad Osijek. Ocijenio je suradnju sa organizatorom na vrhunskoj razini. Ponovio je kako je prije nekoliko dana virus ASK ušao u županiju, na područje općine Semeljci te da je županija poslušala preporučene mjere koje su propisane i zajedno sa PU Osječko-baranjskom i civilnom zaštitom organizirala kontrolu prometa mesa u samoj općini Semeljci, a nekoliko dana kasnije uvela još 7 punktova od čega 4 prema Baranji kako bi Baranju obranili od kuge. Rekao je da su za sada sve te mjere urodile plodom, a u županiji se prije svega ističe značaj i važnost biosigurnosti u kontekstu širenja ASK. U ovom trenutku, OBŽ proizvodi 35% mesa u RH sa 8500 uzgajivača i nešto više od 340000 svinja.
Izaslanica Predsjednika Republike, prof. dr. sc. Đula Borozan iskazala je organizatoru svoju iznenađenost činjenicom “da ste uspjeli okupiti 400 sudionika“. “Okupiti 400 znanstvenika i stručnjaka na jednom mjestu je veliki uspjeh“. Iskazala je uvjerenje “da ćete i ponuditi rješenja koja će i našim donositeljima odluka u ovom području pružiti neke sugestije, neke smjernice i olakšati donošenje svih odluka“.
mr.sc. Tatjana Karačić, ravnateljica Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane,
mr. Gordan Jerbić, načelnik Sektora za veterinarski nadzor i nadzor sigurnosti hrane Državnog inspektorata,
prof. dr. sc. Marko Samardžija, dekan Veterinarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu,
dr. sc. Silvio Špičić, v. d. ravnatelja Hrvatskog veterinarskog instituta,
Ivan Zemljak, predsjednik Hrvatske veterinarske komore, Vanda Dučić, predsjednica International Veterinary Students’ Association – IVSA Global te
Mette Uldahl, podpredsjednica Federacije veterinara Europe (FVE) koja je sljedeći dan u Sekciji 2 održala predavanje na temu “Kako biti autoritet u veterini?”.
Završetkom uvodnih riječi završen je i formalni dio svečanog otvaranja čemu je uslijedio prigodni domjenak, nakon Vikarijata nastavljen u unutrašnjim i vanjskim prostorima hotela “Osijek”.
U prijepodnevnim satima drugoga dana (petak) održane su dvije panel rasprave koje je moderirao Mislav Togonal, prva na temu afričke svinjske kuge u Sekciji 2, u glavnoj dvorani pod naslovom “Izazovi u suzbijanju bolesti životinja”, a kasnije i druga, u Sekciji 4, na temu dobrobiti životinja pod naslovom “Veterinarsko-pravni aspekti zaštite dobrobiti kućnih ljubimaca u okvirima sadašnje i buduće perspektive”.
Raniji Veterinarski dani nisu imali više od jedne panel rasprave, što pokazuje volju organizatora da omogući veću i učinkovitiju komunikaciju publike sa predavačima odnosno sudionicima ovih rasprava. Međutim, treba uzeti u obzir i činjenicu da sudionici rasprava nisu uvijek spremni na preuzimanje rizika da rasprave budu odvučene prema detaljima koji su na terenu redovito presudni, iako se i problematične situacije na terenu događaju češće nego što to javnost zna.
Interes za predavanjima i panel raspravi na temu afričke svinjske kuge bio je toliki da u dvorani nije bio dovoljno sjedećih mjesta. Na žalost pojedinih sudionika, na raspravi je iz publike postavljeno samo pet pitanja, premda ih je ona imala znatno više. Očekivanja sudionika od panel rasprava uvijek su veća što govori da bi i njihovo zadovoljstvo mogućnošću postavljanja većeg broja pitanja bilo veće. Je li to zaista opravdana zamjerka koju bi dogodine u cilju većeg zadovoljstva sudionika valjalo uzeti u obzir? Veterinarski dani su uvijek bili relativno rijetka mjesta izravnih susreta terena sa institucijama, a teren je uvijek imao brojna pitanja na koja opravdano traži odgovore. Izravna komunikacija među dionicima sustava se na Veterinarskim danima svake godine očekuje sve više, barem ako se pita kolegice i kolege terenske dionike sustava. Sustavu često nedostaje sinkronizacija mogućnosti, očekivanja, realizacije, pa i ona u komunikaciji menadžmenta sa izvršiteljima na terenu. S tim povezane probleme ne može se riješiti na ovakvom godišnjem skupu, ali se oni tada redovito i nanovo iskazuju. Različite perspektive situacija kao što je ASK ukazuju na nužnost korekcija sustava, ali one nisu u ingerenciji struke. U tom smislu, ne treba očekivati da partnerski odnos između nalogodavaca i izvršitelja bude dodatno unaprijeđen baš na Veterinarskim danima, premda je u cilju trajnog unaprijeđenja sustava to opravdano i logično očekivati imajući u vidu njegovu važnost na razini države.
Sekcija 3 (Mala praksa, porodništvo) i 6 (Mala praksa) u petak te Sekcija 8 (Mala praksa, kirurgija) u subotu, ponudile su veterinarima male prakse nemalu širinu kvalitetno obrađenih tema, čemu treba dodati i praktične radionice u Sekcijama 11 u petak i 12 u subotu na kojima su sudionici iskoristili priliku praktičnog rada u području veterinarske ehokardiografije.
Sekcija 5 (petak) i 10 (subota) bile su posvećene temama, predavanjima i raspravama unutar područja veterinarskog javnog zdravstva, a Sekcija 7 (petak) i 9 (subota) aktualnim temama iz područja velike prakse.
Primjetno veliki broj prijavljenih radova i tema jedna su u od bitnih karakteristika ovogodišnjih Veterinarskih dana, što je na isti način bilo vidljivo već i u preliminarnom programu skupa.
Ukupno gledano, organizator je i na ovogodišnjim Veterinarskim danima omogućio očekivanu razinu stručnog usavršavanja za svakog člana sustava provedbe veterinarske djelatnosti. Iz perspektive stručnog usavršavanja i osiguranja zahtijevane količine aktualnih informacija iz svih segmenata veterinarske djelatnosti, i ovi su Veterinarski dani ocijenjeni visokim ocjenama i teško je među sudionicima po tom pitanju čuti bilo kakvu lošu kritiku ili nezadovoljstvo, pa i ono subjektivno. Nešto je drugačije kada su u pitanju ocjene onih detalja u organizaciji koji su ovisili o samoj lokaciji i prostoru.
Svečanost otvaranja održana je u Vikarijatu Osijek jer u samom hotelu Osijek kao mjestu održavanja skupa ona ne bi mogla biti realizirana na uobičajeni način. Tehnički gledano, uz sve lijepe i dobre ocjene hotela Osijek, ne može se osporiti činjenica da sam hotel nema dovoljne smještajne kapacitete, ali niti odgovarajuću kongresnu dvoranu za ovoliki broj sudionika. Treba znati da su ovogodišnji Veterinarski dani privukli više od 400 sudionika, a takav broj prema dostupnim provjerljivim informacijama nisu dosegnuli u zadnjih najmanje 12 godina. To govori o pozitivnim očekivanjima sudionika koji su Veterinarske dane posljednjih nekoliko godina ocjenjivali vrlo uspješnima jer su s vremenom postali nešto bliži njihovim očekivanjima. Konkretno, prema službenim informacijama tehničkog organizatora, tvrtke Certitudo d.o.o. koja je angažirana zadnjih godina, preko online sustava registracije prijavljeno je 475 sudionika, od čega je na samom registracijskom pultu registrirano njih 434. U usporedbi sa prošlogodišnjim Veterinarskim danima održanima u Poreču, Osijek je privukao stotinjak sudionika više. Svakako je dio razloga u činjenici da Veterinarski dani u svojoj tridesetogodišnjoj povijesti nikada nisu bili održani istočno od Grada Zagreba, a razlog tome je činjenica da u ovom području Hrvatska nema jedinstvenog hotelskog kapaciteta za ovoliki broj gostiju, na jednom mjestu, premda je to tek najosnovniji zahtjev svakog organizatora.
Inicijativa održavanja Veterinarskih dana na području Slavonije postoji još od prvih Veterinarskih dana, no organizator je od toga redovito odustajao upravo iz navedenog razloga, nepostojanja tehničkih uvjeta. Možda baš zbog toga ove Veterinarske dane treba sagledati kroz ovu povijesnu prizmu, a nesporno je da će zbog toga oni ostati izdvojeni i prepoznati u godinama ipred nas. Ne treba stoga ponovo Osijek kao domaćina očekivati u skoroj budućnosti, ali vjerojatno je da bi eventualno povećanje smještajnih i drugih kapaciteta postojećeg ili nekog novog osječkog hotela, vratilo Veterinarske dane u Osijek, možda i na redovitoj osnovi.
Veliko iznenađenje nakon tzv. kongresne svečane večere bio je višesatni nastup VVIS Štene Chuck, kojeg čine kolegice i kolege, a koji su poprilično razveselili i zabavili sve one željne opuštanja uz glazbu. No, samoj večeri prije njihovog prvog nastupa u obnovljenom osmobrojnom sastavu, mnogi nisu dali zadovoljavajuću ocjenu. Činjenica je da se više od 400 sudionika skupa nije moglo istovremeno smjestiti u restoran hotela čiji je kapacitet tristotinjak gostiju, ali činjenica je i da je nakon određenog ne predugog vremena prostora i hrane u restoranu bilo i više nego dovoljno. Je li organizator svjesno riskirao? Da, ali to je cijena održavanja Veterinarskih dana bilo gdje osim u Zagrebu ili na Jadranu, na koju je – povijesno gledano – jednom u trideset godina i trebalo pristati. Najveća većina sudionika, kao i Grad i Županija, sretni su zbog takve odluke organizatora, no to nažalost ne umanjuje nezadovoljstvo onih drugih. Međutim, sigurno je da će se o ovogodišnjim Veterinarskim danima govoriti i pisati i ubuduće, naročito imajući u vidu očekivanja svih onih kojima nije toliko bitno s kim su nego gdje su. Slavonijo, hvala na gostoprimstvu! Osijek u ovom kontekstu ostaje zabilježen kao vrijedno iskustvo koje bi valjalo ponoviti čim za to budu osigurani uvjeti koji će i onima najzahtjevnijima ispuniti baš sva očekivanja.