mr. Gordan Jerbić, načelnik Sektora za veterinarski nadzor i nadzor sigurnosti hrane Državnog inspektorata
Veseli me što već petu godinu za redom Državni inspektorat aktivno sudjeluje i ne samo kao pokrovitelj već veterinarski inspektori aktivno sudjeluju kao predavači koji će s vama svim sudionicima iz pojedinih područja podijeliti nova iskustva i znanja.
Državni inspektorat, sinergijskim djelovanjem inspekcija, u suradnji s ostalim nadležnim institucijama, transparentno i učinkovito nadzire provedbu zakonodavstva i prevenciju nezakonitosti, zadržavajući partnerski odnos s dionicima.
Jedan od najvećih izazova na tom putu, pa i razvojnih potreba s kojima se susreće Državni inspektorat je kontinuirano unaprjeđenje kvalitete rada i učinkovitosti provedbe inspekcijskih nadzora. Stoga je izuzetno bitno pratiti promjene u okruženju te pravovremeno reagirati.
To se najbolje odrazilo na aktualnu situaciju vezanu uz pojavu afričke svinjske kuge.
Obzirom na kompleksnost akcije koja je zahtijevala dodatne ljudske potencijale, organizirana je i ispomoć kolegama u PU Osijek na način da su (timovi) veterinarskih inspektora iz svih Područnih ureda (Zagreb, Split, Varaždin i Rijeka) na raspolaganju veterinarskoj inspekciji na području Vukovarsko srijemske županije.
Timovi se sastoje od 5 veterinarskih inspektora, a po potrebi i više, koji se tjedno izmjenjuju i zajedno rade sa dodijeljenim timom veterinara iz ovlaštenih veterinarskih organizacija koje također dolaze na ispomoć kolegama za provođenje preventivnog usmrćivanja ili klanja u svrhu usmrćivanja. Ukupno je do sada na poslovima suzbijanja ASK radilo 18 timova inspektora s ukupno 65 veterinarskih inspektora od kojih su pojedini inspektori bili u više navrata članovi timova. Također je sudjelovalo 52 ovlaštene veterinarske organizacije, a neke od njih su sudjelovale više puta s ukupnim brojem od 80 ovlaštenih veterinara i tehničara.
Do sada u tri županije što sveukupno je neškodljivo uklonjeno preko 32.000 komada izlučenih svinja.
Dakle, na terenu se provodi sveobuhvatna i kompleksna akcija koja je izrazito dobro i učinkovito organizirana i koordinirana između dva ključna tijela, Ministarstva poljoprivrede i Državnog inspektorata kao i ostalih uključenih strana (policija, civilna zaštita i sl.)
Mjere koje se provode ograničavaju širenje bolesti, a istodobno omogućavaju nesmetano odvijanje i kontinuitet kretanja životinja i roba sve u skladu s nacionalnim i EU propisima te pravilima s minimalnim mogućim štetama za posjednike obzirom na činjenicu da smo suočeni s bolesti koju teško mogu držati pod kontrolom i puno naprednije EU države.
Osmišljavanje i provođenje novog okvira suradnje s Ministarstvom poljoprivrede predstavlja jedan od najvažnijih koraka u pravcu unaprjeđenja razvoja sustava veterinarske djelatnosti kako zakonodavnog tako i provedbenog dijela.
Ovaj skup je baziran na edukacijsko-informativnom programu koji će u prvom redu poslužiti kao platforma za osvjetljavanje spornih i do sada neriješenih pitanja.
Nadalje, obuhvatit će rasprave i uspoređivanje iskustava koje će poslužiti u svrhu iznalaženja rješenja i zaključaka za prevenciju i bolje razumijevanje pojedinosti problema s kojima se danas susreće veterinarska struka.
Na Kongresu će biti zastupljene aktualne teme iz svih područja veterinarske znanosti i struke s predavačima iz Hrvatske i inozemstva, koje ćemo nastojati prikazati na novi i sveobuhvatan način ističući novosti, ali i brojne dileme iz svakodnevnog rada koje ćemo raspravljati kroz plenarna predavanja, okrugle stolove i debate.
Prilika je ovo, da pred ovako brojnim i stručnim auditorijem promišljamo i svoje stavove i svoja razmišljanja, a kako bi ključnim temama pristupili odgovorno i ozbiljno.
Isto je neizostavno na putu pozicioniranja Državnog inspektorata kao predvodnika zaštite općeg interesa Republike Hrvatske u pogledu zaštite zdravlja ljudi, životinja, bilja, sigurnosti hrane te zaštite prirodnih bogatstava i okoliša.
U duhu otvorenosti i dijaloga svima vama želim uspješan i dobar rad.